Obezite Cerrahisi Hakkında  Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

Obezite Cerrahisi Hakkında  Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

Bu haber 22 Temmuz 2019 - 12:50 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
Obezite Cerrahisi Hakkında 

Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş obezite cerrahisine dair gündemde yaygın olarak aktarılan, doğru olduğu düşünülen yanlış bilgilere değindi. Kınaş “Obezite cerrahisi ile ilgili halk arasında konuşulan ve kulaktan kulağa aktarılan bilgiler doğru olduğu sanılsa da yanıltıcı olabilmektedir.

Ameliyat olur olmaz hemen kilo verebilirim.

Obezite ameliyatını olmasındaki neden kişilerin diyet ve yoğun spora rağmen kilo kaybı yaşayamamaları, günlük pratiklerini devam ettirmemelerinden dolayı yapılmaktadır. Elbette ameliyat sonrası kişilerin beslenme ve spor faliyetlerini düzene oturtmaları gerekmektedir. bu düzene uyulduğu süreçte kişiler 6 ay sonunda yüzde 40 oranında, 2 yıl sonrasında ise yüzde 75-90 oranındaki fazla kilolarından kurtulabilirler.

Bir kez ameliyat oldum, bir daha olamam.

Ameliyat sonrası yukarıda bahsedilen düzenli beslenme ve spor faaliyetlerini sürdürmedikleri için kilo alan kişilerde, aynı ya da farklı bir ameliyat yöntemine dönüştürülerek 2. Bir ameliyat olma imkânı bulunmaktadır.

Obezite ameliyatlarının riski oldukça yüksek.

Obezite ameliyatlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün belirtiği şartlara ve tüm uygun şartların sağlandığı hastanelerde uygulandığı taktirde karşılaşılacak olan risk, farklı nedenlerle yapılan mide ameliyatlarında olan risk faktörlerinden daha fazla değildir. Ameliyat öncesinde obeziteye bağlı diyabet, uyku apnesi ya da hipertansiyon gibi ilave risk faktörleri bulunuyorsa gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından bu risk faktörlerinin de minimum seviyeye düşürülmesi gerekmektedir.” ifade etti.