NEYZEN TEVFİK EDEBİYAT VE ŞİİR FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİYLE SONA ERDİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

NEYZEN TEVFİK EDEBİYAT VE ŞİİR FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİYLE SONA ERDİ

NEYZEN TEVFİK EDEBİYAT VE ŞİİR FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİYLE SONA ERDİ

Bafra Musiki Cemiyeti, Şiir Kulübü, Edebiyat Nöbeti, Bafra Belediyesi, Bafra Kaymakamlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle; Uluslararası Neyzen Tevfik Kolaylı, Bafra 7. Şiir ve Edebiyat Festivali; Samsun Ömer Halisdemir Salonundaki ödül töreniyle sona erdi.
Etkinliklere Bafra Kaymakamı Ali Fuat TÜRKEL de katılarak destek verdi. Samsun Belediye Başkanı Zihni Şahin ise mazereti ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç da Samsun’daki şehidin cenazesine katıldığı için nedeniyle etkinliklerde yer alamadılar. Ancak gönderdikleri mesajlarla şair ve yazarlara hoş geldiniz deyip teşekkür ettiler.
İlk olarak Bafra’nın Kolay Beldesinden Araştırmacı Yazar ve Eğitimci Ali Ak’ın hazırladığı Neyzen Tevfik Kolaylı’ ya ait çeşitli kitap, dergi ve araştırmalar, hakkında Basın’ da yayınlanmış yazı ve fotoğraflar yer aldığı sergi gezildi.
Ardından; “Neyzen Tevfik ve Çevresi” adlı bir panel gerçekleştirildi.
Bafra Edebiyat Nöbeti Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, şair ve araştırmacı yazar Celal Karaca’ nın yönettiği panele; panelist olarak; Edebiyat ve Musiki Araştırmacı yazar Gazanfer Eryüksel, şair ve Araştırmacı Yazar Tataryen Lokman, Eğitimci, Akademisyen Mehmet Karasu, Kolay Beldesi Eski Belediye Başkanı Hüseyin Şahin katıldı.
Panelde Neyzen Tevfik Kolaylı’nın edebiyat, musiki anlayışı, renkli kişiliği, sosyal ve siyasal yönleri, şiirleri, Dünya görüşü ve eserleri gibi birçok konular panelistler tarafından dile getirildi.
Daha sonra, Ömer Halisdemir Salonunda bir şiir dinletisi programı gerçekleşti. Program, İstiklal Marşı ile başladı. Bunu, Neyzen Mustafa Mengütekin’ in ney dinletisi izledi. Şiir Dinletisi’ ne katılan şair ve yazarlar gerek Neyzen Tevfik’ e gerekse de kendilerine ait şiirleri seslendirdiler.
Şiir Dinletisi ve Panel’ in sunuculuğunu, Sema Kulengir Erdal yaparken Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı Namık Anarat ve Bafra Şiir Kulübü Başkanı, şair Fatma Hatun Esen, festivale ilgili; günün anlam ve önemine ait konuşma yaptılar.
Şiir Dinletisinde şiir okuyan şair ve yazarlar ise şöyle:
İdris Anarat ( Bafra ), Dr. Naci Şen ( Samsun ), Nuri Taner ( Yalova ), Ayipbergen Baltabayulu ( Kazakistan ), Aslıhan Tüylüoğlu ( İzmir ), Dilruba Nuray Erenler ( İstanbul ), Nohey Abdulmdzhidova Bammatova ( Kazakistan ), Mustafa Şanlı ( Yalova ), Murat Karacan- Çarşamba-Samsun ), İnzhill Medzhidova ( Belçika ), Fatma Ars ( İzmir ), Eylem Hatice Bayar ( Gerze- Sinop ), Gülbağdat Kapurovna ( Dağıstan Özerk Cumhuriyeti ), Büşra Aksu ( Bafra )
Bu şairler dinletide şiir okudular. Ayrıca dinletiyi bu şairlerin haricinde dinleyici olarak katılanlar ise şöyle:
Namık Anarat- Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı, Fatma Hatun Esen ( Bafra Şiir Kulübü Başkanı ), Levent Aydın ( Bafra Musiki Cemiyeti THM Koro Şefi ), Sevil Piriyeva Karaman, Celal Karaca, Mehmet Karasu, Tataryen Lokman, Celal Karaca, Mustafa Bilir ( Aşık Obalı ), Zekeriya Çavuşoğlu, Ecz. Saffet Arslan, Kazım Sağlam, Gonca Vural, Sema Kulengir Erdal ( Sunucu ), Ali Ak, Oktay Zerrin ve şiirsever davetliler ve dinleyiciler katıldı.
Dinleti sonunda; festivale katılan tüm yurt içi ve dışından katılan şair ve yazarlara; günün anlam ve önemi için birer plaket hediye edildi.
Samsun Amisos Cafe’deki akşam yemeğine de katılan Bafra Kaymakamı Ali Fuat TÜRKEL’ e de günün anısına , Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı Namık Anarat tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.
Ayrıca Ödül Töreninde; Eczacı, işadamı Bafralı Saffet Arslan’a, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ den katılan şair Gülbağdat Kapurovna tarafından; ülkesinin yörsel kıyafetlerinden biri olan bir şapka hediye etti.
Saffet Arslan yaptığı konuşmada kendisini festivale davet eden Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı Namık Anarat ile Bafra Şiir Kulübü Başkanı, şair Fatma Hatun Esen’ e ve Etkinlik Komisyonu üyelerine ve bu millî kıyafeti simgeleyen şapka için de Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nden, şair, pedagok Gülbağdat Kapurovna’ ya teşekkür etti.
Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı Namık Anarat ve Bafra Şiir Kulübü Başkanı Fatma Hatun Esen de Saffet Arslan’a, bu güne kadar; Bafra Musiki Cemiyeti ile Bafra Şiir Kulübü’ ne verdiği destekleri nedeniyle teşekkür etti.
Uluslararası Bafra Neyzen Tevfik Kolaylı, 7. Edebiyat ve Şiir Festivali Etkinlik Komisyonu ise şu isimlerden oluştu:
Öztürk Doğutaş, Sevil Piriyeva, Emin Dinççağ, Levent Aydın, Fazilet Canıgür, Sema Kulengir Erdal, İdris Anarat, Fatih Aslan, Hüseyin Şahin, Gonca Vural, Celal Karaca, Ali AK, Nuh Ak, Oktay Zerrin, Adnan Öztürk, Büşra Aksu, Fethi Ay, Hasan Özcan, Fatma Hatun Esen.
Haber: Etkinlik Komisyonu Basın Sözcüsü: Oktay Zerrin-Bafra-Samsun