“Ne İş Yaparsanız Yapın İşinizi Mutlaka Düzgün Yapın” « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

“Ne İş Yaparsanız Yapın İşinizi Mutlaka Düzgün Yapın”

“Ne İş Yaparsanız Yapın İşinizi Mutlaka Düzgün Yapın”

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 25.10.2019 Cuma günü saat 11.00’de protokol üyeleriyle birlikte ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ (MEMGE) 6. dönem 2. yarı eğitimleri açılış törenine katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, törenin açılış konuşmasını yapan Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, 33 yaşın altındaki gençlere eğitim verdiklerini belirterek, “Amacımız, Ahi Evran kültüründe hem sektörde çalışacak hem de esnaf olacak insanları yetiştirmek. Burada sadece meslek öğretmiyor, sevgiyi, saygıyı, sabrı ve şükretmeyi de öğretmeye çalışıyoruz. 6 dönemdir bu kursta meslektaşlarımızı yetiştiriyoruz. 500 üzerinde istihdam sağladık. Bu yola çıkarken, o dönem Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, yanımızda olduğunu söylemese buralara kadar gelemezdik. Bu dönem kursu kapatacaktık. Ancak Milletvekilimiz Fuat Köktaş, sırada bekleyen kursiyer adaylarımız için bize sponsor oldu.  Ve biz bu dönem de kursumuzu açabildik. MEMGE marka olup, yüzlerce insana eğitim verdiyse ve onlara istihdamda öncülük yaptıysa, mimarı vekilimiz Fuat Köktaş’tır.” dedi
MEMGE’nin istihdam garantili bir kurs olduğunu kaydeden Samsun İŞ-KUR Müdürü Haşim Meydan ise yaptığı konuşmasında, “MEMGE bizim için bir marka. Şu ana kadar halk eğitim işbirliği ile açtığımız istihdam oranı en yüksek olan kurs MEMGE’ dir. Burada toplam 3 kursumuz, 61 kursiyerimiz var. Bu kursiyerlere yapacağımız ödeme 173 bin TL. Bunun şu ana kadar 44 bin TL’sini gerçekleştirdik. Kurs bitiminde tüm ödemeleri yapacağız. Samsun’da İŞ-KUR olarak genel müdürlüğümüzün 2019 yılı için verdiği hedeflere ulaştık. Samsun’da istihdamda yüzde 200 artışla hizmet veriyoruz.” diye konuştu.
MEMGE’nin büyük ses getirdiğini kaydeden Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, “Böyle başarılı bir kursu Samsun’da açtığımız için bizi tebrik ediyorlar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla istihdam kurslarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Samsun bu konuda oldukça başarılı. Biz bir şekilde sizin için eğitim verilecek mekanları hazırlarız. Ancak iş buradan çıktıktan sonra, sertifikayı aldıktan sonra başlıyor. Mesleğinize saygılı olmanız, saygının getirdiği hassasiyeti ortaya koymanız ve bu hassasiyetin altındaki başarıyı mutlaka yakalamanız gerekiyor. Her başarının altında disiplin yatar. Hangi işi yaparsanız yapın, işinizi mutlaka severek yapın.  İşinizi yaparken kafanızın ardından herhangi bir soru işareti olmamasına mutlaka dikkat edin. Başarının sırrı da buradadır.” şeklinde konuştu.
Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, burada gerçekten çok güzel bir iş yapıyor. Kendisini takdir ediyoruz. Ne iş yaparsanız yapın işinizi mutlaka düzgün yapın ve işinizi sevin. Samsun’da istihdam konusunda çok iddialıyız. Samsun potansiyeli çok yüksek olan bir il. Bu potansiyeli çok iyi kullanmak durumundayız. İŞ-KUR Genel Müdürlüğü’nün ilimize verdiği bütün hedefleri yakaladık. Şu anda Samsun İŞ-KUR Müdürlüğü Türkiye’de istihdam konusunda en ön sıralarda gidiyor. Aslında Samsun’un bütün potansiyellerini çok daha iyi kullanması durumunda Samsun’a çok daha geniş imkanlar sunacaktır. Tabi ki bunlara hizmet için de kaliteli hizmetmler yapmamız lazım. O yönüyle bu açılan kursu çok önemsiyoruz. Artık çağımız kalite çağı. Ne yapıyorsak, onu en iyi şekilde ve usulüne uygun olarak yapmamız gerekiyor. O zaman da işinizde başarılı olursunuz. Kursumuza Vekilimiz destek veriyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Burayı kurumsal bir yapıya dönüştürebiliriz. Burayı ilgili kurumlarımızla bir araya gelerek burayı sürekli devem eden bir aşçılık okulu gibi kurumsal hale getirirsek daha çok faydalı olacaktır.” diye konuştu.
Programa ayrıca, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç,  Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan KOSGEB Müdürü Nebahat Livaoğlu, SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, kurum müdürleri, oda başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar ve kursiyerler katıldı.

Sayın Valimiz Tarafından Ağcagüney Jandarma Karakol Komutanlığı’nın Açılışı Gerçekleştirildi
Valimiz Sayın Osman Kaymak, 25.10.2019 Cuma günü saat 15.00’de İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı Çarşamba Ağcagüney Jandarma Karakol Komutanlığının açılışını Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, Jandarma Gen. Kom. Asayiş Başkanı Tümgeneral Fuat Güney ve protokol üyeleriyle birlikte gerçekleştirdi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İbrahim Güven, “Başarılarla dolu 180 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı kuruluşundan bu güne Yüce Milletimizin sevgi ve güvenine mahzar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleri, ulusumuzun takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı Personeli olarak bizler ulusumuzun bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azmindeyiz.
Üzerinde bulunduğumuz bina ve müştemilatlar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 19 Kasım 2018 tarihinde geçici kullanım protokolü ile teslim alınmış olup, Jandarma Karakolunun vatandaşımıza dahi iyi hizmet verebilmesi maksadıyla Jandarma Genel Komutanlığı bütçesinden Samsun Valiliği, Çarşamba Belediye Başkanlığı ve Ağcagüney Muhtarlığı’nın destekleri ile gerekli tadilatlar yaptırılarak bugün hizmete hazır hale getirilmiştir. Çarşamba Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk alanından (19) Mahalle ve Dikbıyık Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk alanından (2) Mahalle olmak üzere toplam (21) Mahalle Ağcagüney Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk alanına dahil edilmiştir. Bu Mahallelerin toplam nüfusu (11.665)’dir.” diye konuştu.
Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Daha önce okul olarak hizmet veren bu bina tadilat yapıldıktan sonra Jandarmamızın ve halkımızın hizmetine layık bir hale getirilmiş. Başta hemşeriniz olan Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Fuat Güney paşaya teşekkür ediyorum. Bu bölgenin halkı devletine ve milletine bağlı, askerini ve milletini seviyor. Komşusuyla iyi günde ve kötü günde beraber olmayı biliyor. Bizlerin bütün amacı halkımızın mutluluğudur. Asayiş hizmetleri de en önemli hizmetlerden biri. Güvenliğin olmadığı yerde huzur ve hiçbir şey olmaz. Memleketimizde olan huzurun kıymetini çok iyi bilmemiz lazım. Birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Ülkemizde huzuru ve güvenliği sağlayan askerlerimize, polislerimize ve Mehmetçiğe çok teşekkür ediyorum.” dedi
Mehmetçiğimizin Suriye’nin Kuzeyinde çok başarılı bir operasyon gerçekleştirerek orada güvenlik koridorunu oluşturduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Allah Mehmetçiğimizden razı olsun. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Allah bu vesileyle ülkemizin birliğini ve dirliğini bozmasın. Bu gün açılışını yapacağımız bu karakolumuz da sizlerin güvenliği için burada görev yapacak. Jandarma Teşkilatımız en son yapılanmayla Genel Kurmay Başkanlığına bağlı silahlı kuvvetleri bir birimi iken şu an İçişleri Bakanlığına bağlı silahlı kolluk kuvveti oldu. Jandarma artık İçişleri Bakanlığının kır polisi olarak görev yapıyor. Bu düzenlemeler yapılırken Jandarmamız çok ciddi eğitimler alıyor. Polis ile Jandarmanın birbirinden hiçbir farkı yok. Buradaki amacımız halkımıza hizmet etmek ve onları mutlu kılmaktır.” şeklinde konuştu.
Bütün kurumlarımızla birlikte uyum içerisinde şehrimize hizmet etmeye çalıştıklarını söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Ümit ediyorum bu karakol gerçekten halkımız ile bizler arasında bir köprü olacaktır. Burası siz vatandaşların her zaman uğrayacağı bir yer olacaktır. Burası Jandarmamızın güler yüzü olacaktır. Böyle güzel mekanlar güzel hizmetleri de gerektiriyor. İnşallah Jandarmamız burada komutanlarıyla birlikte halkımıza güzel hizmetler verecektir. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Karakolumuzun Mahallemize, İlçemize, İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ağcagüney Jandarma Karakol Komutanlığı binasını açılışını gerçekleştiren Valimiz Sayın Osman Kaymak, Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Fuat Güney ve protokol üyeleriyle birlikte karakol binası ve yeni tahsis edilen hizmet araçlarını inceleyerek, karakolun hayırlı olması temennisinde bulundu.
Daha sonra İl Jandarma Komutanlığı tarafından tören alanında açılan özel maksatlı tim stantlarını ziyaret eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Başkanı Tümgeneral Fuat Güney ve protokol üyeleri mayın arama köpeği Liman’ın gösterisini izledi.
Ağcagüney Jandarma Karakol Komutanlığının açılış törenine ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü YILDIRIM , Çarşamba Belediye Başkanı Halit DOĞAN, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İl Emniyet Müdürü Ömer URHAL,Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin BÜLBÜL, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri ,Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldlı.