MUTLUYUZ GURURLUYUZ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

MUTLUYUZ GURURLUYUZ

Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen tirit gecesinin bu yıl 16’ncısı gerçekleşti.
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Havza Belediyesi ve Büyük Anadolu Hastaneleri’nin katkılarıyla gerçekleşen gece Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.
MUTLUYUZ GURURLUYUZ
Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yahya Bozkurt, “Seneler önce kış mevsimlerinde gerçekleştirilen tirit yemeğini dünden bugüne yaşatan yapılışı değil dostlarla birlikte yenilişidir diyerek başlamıştık. O günden bugüne 16 yıl geçti. Bugün 16. Geleneksel Tirit Gecesi’nde beraber olmaktan çok mutlu ve gururluyuz. Gecemize destek veren başta Samsun Büyükşehir Belediyesi, Havza Belediyesi ve Büyük Anadolu Hastaneleri’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
HER ZAMAN SİZLERİN YANINDAYIZ
Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı Fatih Esen, “Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile biz her sene düzenli olarak ayaktan hizmetlerde yüzde 30 yatarak tedavi hizmetlerinde de yüzde 25 indirimli anlaşmamız var. Bu gece de burada tirit yenecek. Herkes bol bol yiyebilir. Kimse tansiyonum şekerim çıktı diye düşünmesin. Biz hastanemiz olarak her zaman sizlerin yanındayız.” şeklinde konuştu.
HAVZA’YA DAVET ETTİ
Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise, “Havza sadece tiridiyle değil aynı zamanda şifalı kaplıcalarıyla yüzlerce yıldır insanımıza şifa sunan bir hizmeti de var. İnşallah bu yaz yeni bir sondaj çalışması ile havzamızda kaplıca konusunda yeni bir ivme yakalayacağız. Buradan hem yatırım düşünen iş adamlarına hem de bu konuda bizlerle çalışmak isteyen tüm dostlarımıza seslenmek istiyorum. Kaplıcalar bölgemizde otel yapılabilecek şu anda yeni bir revizyon imar planı hazırlıyoruz. Otel yapılabilecek alanlar belirliyoruz. Yatırımcılarımız kaplıca yatırımı için Havza’ya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
ORTAK PAYDA SAMSUN
AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ise, “İlçelerden yada başka illerden gelipte Samsun’da yaşayan insanlarımız bu tür programlara katılarak hemşehrileri ile kaynaşma sohbet etme imkanı buluyor.
Kültürlerini, gelenekleri, göreneklerini kendisinden sonraki nesillere aktarmak adına çok önemli bulduğumuz bu programların yapılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum.
Hiç kimse doğduğu büyüdüğü yaşadığı havasını tenefüs ettiği şehirlerden çıkıpta başka şehirlere göç etmek istemezler göçün arkasında mutlakta ve mutlaka bir takım nedenler sebepler vardır. Geçim sıkıntısı olur, eğitim prograblemi olur, görevlendirme tayin olur. Geldikleri yerden yerleştikleri yerde hemşehrilerini arar bulurlar, birliktelik oluştururlar, oranın geleneklerini göreneklerini benimseyerek kendi gelenek ve göreneklerini de yaşatarak kendinden sonraki nesillere aktarırlar.
Fakat bir şeye çok dikkat ederler, o şehirde doğsun yada doğmasın nüfüs cüzdanında o şehrin ismi yazsın yada yazmasın, o şehrin, yaşadıkları  şehrin hizmetkarı olurlar, o şehrin kalkınması, büyümesi, refah seviyesinin artması için mücadele ederler yani ortak paydası Samsun olur.” dedi.
TEŞEKKÜR PLAKETİ
Düzenlenen geceye Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Nihat Soğuk, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve vatandaşlar katıldı.
Gece de ayrıca Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yahya Bozkurt, programa katkıda bulunanlara teşekkür plaketi takdim etti.