MTÜ 2 Yaşında « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

MTÜ 2 Yaşında

MTÜ 2 Yaşında

Rektör Karabulut, MTÜ model alan değil, model olan bir üniversitedir dedi.

MTÜ 2 Yaşında

Malatya Turgut Özal Üniversitesi  (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, üniversitenin 2, kuruluş yılına girdiğini belirterek, “Kısa sürede model alan değil, model olan, yeni nesil bir üniversite olma hedefiyle kuruluş, kurumsal ve akademik çalışmalar anlamında önemli gelişmeler gerçekleştirildi” dedi.
Rektör Karabulut, MTÜ’nin kuruluşunun 2.yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında “18 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe giren kanunla kurulan ve Eylül 2018’de faal olan Ziraat Fakültesi ile birlikte, Su Ürünleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Yönetim Bilimleri ile Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri olmak üzere 5 fakülte, Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu, 1 lisansüstü enstitü,    Akçadağ, Arapgir, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kale ve Yeşilyurt olmak üzere 8 meslek yüksekokulu olmak üzere 15 akademik birimi ile 8 ayrı yerleşke de faaliyete başlayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi, 2. kuruluş yılında 6 fakülte, 2 yüksekokul, 1 lisansüstü enstitü, 9 meslek yüksekokulu olmak üzere 18 akademik birime ulaşmıştır. Üniversitemiz bünyesinde 28 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Yabancı Diller Fakültesi, 5 Mart 2020 tarihli YÖK Genel Kurul Kararı ile de Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Kısa sürede 11 uygulama ve araştırma merkezinin de kuruluşunu gerçekleştirmiştir.  Bunlar Kayısı ve Ürün Geliştirme, Atçılık ve Atlı Sporları, Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Sürekli Eğitim, Uzaktan Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Türkçe Öğretimi,  Kadın ve Aile Çalışmaları ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezleridir.  Malatya Turgut Özal Üniversitesi; model alan değil, model olan, yeni bir vizyon ortaya koyabilen, yeni nesil bir üniversite olma hedefindedir” dedi.
Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Üniversitemizin 12 yıllık bir geçmişi bulunan Battalgazi Yerleşkesinin eski askeri kışla olması nedeniyle Eylül 2018’de birisi eski bir tabur binası, diğeri ise 3 yıl önce hizmete girmiş Ziraat Fakültesi binası olmak üzere kullanılabilen eğitim amaçlı 2 aktif bina bulunuyordu.  Yerleşkedeki yine atıl halde bırakılmış eski bir tabur binasının bakım ve onarımı 2019’da yapılarak faal bina sayısı 3’e çıkartılmıştır. 12 yıllık yerleşkede öğrencilerin yaralanacağı sosyal ve kültürel amaçlı tesis olmaması nedeniyle geçtiğimiz 24 Ocak depreminde zarar gören askeri hangarlar tadilat ve modernize projesine dahil edilerek Öğrenci Yaşam Merkezine dönüştürülme çalışmaları başlatılmıştır. Üniversitemizin 24 Ocak depreminde zarar gören Yeşilyurt MYO binası ile yeni fakülte binasının yapımı süreci ise Yeşilyurt – Beylerderesi yerleşkesinde devam ediyor. 12 yıllık geçmişi bulunan yerleşkemize yine Hekimhan eski belediye başkanı ve hayırsever Ali Akyüz tarafından kazandırılan Osmanlı mimarili caminin inşaatı ise tamamlanmak üzere. Üniversitemiz bünyesinde ismini taşıdığı 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal’ın şahsi eşyalarını yer aldığı müzede kuruldu. ” şeklindeki bilgileri de paylaştı.
Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi, kuruluş kanunda yer alan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin 6 bölümü,  İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinin 5 bölümü ve Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin 3 bölümünün akademik ve teknik alt yapısı kısa sürede tamamlanarak Eylül 2020’de öğrencilerini beklemeye hazır hale getirdi. Yine Mart 2020’de kuruluşu gerçekleşen Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programının bu yıl öğrenci alımı yapması için hazırlıklar tamamlandı.  Ziraat Fakültesinin 2 olan mevcut faal bölüm sayısı 4’e çıkartıldı. Yine Mart 2020’de kurulan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin de kısa sürede faal hale getirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. 2019-2020 eğitim döneminde üniversitemize kayıt yaptıran öğrenci sayısı bin 24’tür. Bu sayıyı daha da yükseltmek istiyoruz” ifadelerini kaydetti.
MTÜ’nün Arapgir, Akçadağ, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kale ve Yeşilyurt ilçesinde 8 ayrı yerleşkesi ile aynı zamanda bir şehir üniversitesi olduğunu da belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut,  “Yeni bir üniversite olmamıza karşın kuruluş çalışmalarımız gibi eğitim ve akademik çalışmalar da ayı hızla devam etmiştir.  Covcid_19 sürecinde kendi sistemimiz üzerinden Uzaktan Eğitim vererek öğrencilerimizi mağdur etmedik.  Eğitimlerimiz kesintiye uğramadan yürütülürken, aynı zamanda bilimsel, akademik ve idari toplantılarımızda  kendi sistemimiz üzerinde yürütüldü. TÜBİTAK, ASELSAN, TÜRK Patent Kurumu Başkanlarını üniversitemizde ağrılarken, sanayicilerimize de bu konuda katkı ve destek sağladık. 2 yıllık süreçte 300’ü aşkın faaliyet ve etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bölgemize karşı sorumluluğumuz gereği ise sadece kayısı ile ilgili olarak 4 ayrı bilimsel ve akademik çalışma yapılmıştır, 2 rapor yayınlanmıştır.  Kuruluş temelini ‘duvarları olmayan bir üniversite’ düşüncesi üzerine inşa eden Malatya Turgut Özal Üniversitesi, yerli ve milli bir pencereden yerel değerleri evrensele, evrensel değerleri yerele taşıyan uluslararası bir üniversite misyon ve vizyonuyla hareket etmektedir.  ‘Üreten üniversite modelini’ yakalamaya çalışan Üniversitemizin Kayısı Araştırma ve Geliştirme Merkezi çatısı altında akademisyenlerimiz eşliğinde ülkemiz ve şehrimiz adına katma değeri yüksek, Prebiyotik Kayısı Ekstratı, Organik Acı ve Tatlı Kayısı Çekirdeği Yağı, Kayısı Çekirdeği Kahvesi üretimlerimiz devam etmektedir. Bunların yanında dünyada ve ülkemizde yaşanan COVİD-19 virüsü nedeni ile taşın altına bizlerde elimiz koyarak hızlı bir şekilde Tahrişe Karşı Etkili Dezenfektan ve Tahrişe Karşı Etkili El ve Vücut Kremi üretimini başlattık” şeklinde konuştu.
Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Üniversitemizin kuruluşunu sağlayan, her aşamada destek ve katkı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, üniversiteyi her alanda sahiplenen kıymetli Malatyalı hemşerilerime, üniversitemizin kısa sürede kuruluşunu ve kurumsal gelişimini tamamlaması için her zaman destek veren YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a, YÖK üyelerimize, destek ve katkıları için valimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın üyelerine, STK’larımıza, Malatya’mızın yerel medyasına kuruluş ve kurumsallaşma faaliyetlerimizi yürütürken karşılaştığımız muhtelif sıkıntı ve sorunlara rağmen yılmadan görevlerini sürdüren ve kısa sürede çok önemli aşamaları geçmemizde pay sahibi olan akademik ve idari kadrolarımıza ve her zaman övünç kaynağımız olan öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”