Milletvekili Köktaş, 2020 Yılı Bütçe Kanunu üzerine konuştu « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

Milletvekili Köktaş, 2020 Yılı Bütçe Kanunu üzerine konuştu

Bu biyografi 13 Aralık 2019 - 8:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milletvekili Köktaş, 2020 Yılı Bütçe Kanunu üzerine konuştu

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (T.B.M.M) Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan 2020 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi’nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına söz alarak konuştu.

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, T.B.M.M Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “2020 yılı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu ve Aziz Milletimizi saygıyla selamlıyorum.
AK Parti Hükümetleri dönemlerinde, madenlerimizde iş sağlığı ve iş güvenliğine azami hassasiyet gösterilip, kanun değişiklikleri yapılarak, yapısal, köklü ve pozitif yönde düzenlemelere gidilerek risk grupları belirlenmiştir.
Fizibilite, jeofizik ve sondaj çalışmaları başta olmak üzere, AR-Ge’ye önem verilerek yeraltı kaynaklarımızın tespiti yapılmakta olup, çalışmalar artarak devam etmektedir.
Madencilik sektörü üretim ve satış aşamaları başta olmak üzere disipline edilmiştir. Günümüz şartlarına uymayan, mostra madenciliği terk edilmiş, teknoloji aktif bir şekilde kullanılmaya başlanılmış, kalite ve kapasite arttırılmış, üretim maliyetleri doğal olarak gerilemiştir.
Buna bağlı olarak 2004 ile 2018 yılları arasında cevher üretim miktarlarını mukayese edecek olursak;
yüzde 440’lık bir artışla 5 ton olan altın üretimimiz yılda 27 ton rakamlarına ulaşmıştır. Yine aynı şekilde, gümüş madenimizde, yüzde 2.800’lük bir artışla 100 ton ürettiğimiz gümüşümüz 2018 yılı itibarıyla yılda 2,8 milyon tona ulaşmıştır. Bor madeninde yine aynı artışı görüyoruz. Bakır madenimizde, yılda 742 bin ton olan üretimimizde 2018 yılı itibarıyla 6,6 milyon tona ulaşmış bir üretim kapasitesini görmekteyiz.
Özellikle piyasa değeri yüksek olan madenlerimiz henüz arama, rezerv tespiti çalışmaları aşamalarındayken ormanlar yok ediliyormuş, tarım arazileri talan ediliyormuş gibi, gerçeği yansıtmayan birçok eylemlere şahit oluyoruz ve Hükûmet olarak da muhatap oluyoruz. Bugün, bütün gelişmiş ülkelere baktığımızda, neredeyse aynı prosedürle, aynı teknolojiyle işledikleri madenlerimizi Türkiye işlemeye kalktığında, birtakım yerlerden sesler gelmeye başlamaktadır ve âdeta bizi doğayı katletmiş gibi göstermeye çalışmaktadırlar maalesef. AK PARTİ hükûmetleri doğaya, tarıma ve insana en çok saygı duyan hükûmetlerdendir. Onun için, biz, bu sözlere aldırış etmeden, ülkemizin menfaati için, Türkiye’mizin geleceği için çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz.
Gelişmiş dünya ülkeleri, piyasa değeri yüksek madenleri üretmiş, nihai ürün elde ederek katma değer yaratmış, ülke ekonomisini büyütmüşken, üstelik birçok Avrupa Ülkesi de bu işlerde benim vatandaşımı çalıştırmışken, yapmamız gereken şey, izlemede kalıp yerimizde saymak değil, harekete geçmektir.
Ülkemiz için maden, petrol ve doğal gaz kaynaklarında güvenli bir gelecek oluşturmak misyonu ile Migem ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü birleştirilerek aynı Genel Müdürlük altında “MAPEG” oluşturulmuştur. Yatırımcıların finansa daha kolay ulaşmasını sağlamak için Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) kurulmuştur.
Bu vesileyle, sanayicilerimiz, iş adamlarımız, sektöre yatırım yapmak isteyen bir çok yatırımcımız bu yolu kullanarak, nihai ürün elde etmek için yatırımlarını ve çalışmalarını hızlandırmıştır.
Ülkemizde petrol ve doğal gaz arama ve yer yer üretim çalışmaları devam etmektedir. 2019 yılının 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre doğal gaz üretiminde %15,4‘lük bir artış olmuş, yine aynı dönemde bir önceki yıla göre ham petrol üretiminde ise %4,7’lik bir artış olmuştur.
Ayrıca Doğu Akdeniz’de Sayın Bakanlığımızın yapmış olduğu petrol çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, belki Bakanlığımızın konusu değil ama Sanayi Bakanlığımızın konusu, petrokimyayı ilgilendirdiği için burada söylemek istiyorum: Adana Ceyhan’da kurulmak istenen petrokimya tesisleri, bizim yurt dışına olan bağımlılığımızı azaltacak, ithalatımızı azaltacak ve Türkiye’nin katma değerli ürünler üretmesini sağlayacak petrokimya tesisleri olduğu için bunu çok önemsiyoruz.
Önemli bir noktaya da burada dikkat çekmek istiyorum: Bu yatırım yapılırken dünyanın değişen ve gelişen şartlarında ilerleyen aşamalarda ham madde tedarikinde sıkıntıya maruz kalmamak için ham madde tedarikçisinin de bu endüstri bölgesine ortak edilmesi çok akılcı çok mantıklı bir davranış olmuştur.
Bugüne kadar madencilik sektörüne destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Bakanlarımıza, Genel Müdürlük ve bünyesindeki çalışanlarına teşekkür ediyorum. 2020 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi yeni döneminde ilk toplantısını gerçekleştirdi

CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekilliğine yeniden Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler seçildi.Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın başkanlığında bir araya gelen mecliste, Encümen ve İhtisas Komisyonlarına üye seçimi gerçekleştirilirken, Düzenlenen meclis toplantısında ayrıca 2023 yılı Faaliyet Raporu da görüşülerek oylamaya sunuldu.Burhaniye Belediyesi Belediye Meclis üyelerinin Büyükşehir Belediyesi Komisyon üyelikleri ise şu şekilde oldu;Plan ve Bütçe Komisyonu: Oktay Erbalaban, Divan katipliği ve İmar Komisyonu: Aşkıbirce Uzkurt, Kırsal alan tarım ve hayvancılık komisyonu ve Temel haklar ve hukuk komisyonu: Erman Pazarbaşı seçildi. Meclis üyelerimize yeni görevlerinde…

Başkan Tugay: “Vicdanımızın sesini dinlemekten asla vazgeçmeyeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay eşi Öznur Tugay ve ilçe belediye başkanlarıyla Anıtkabir'i ziyaret etti.Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Tugay, “Görevimizin başında olduğumuz her gün, her saat, her dakika sadece halkımızın, kentimizin ve ülkemizin çıkarlarını gözeteceğiz. Kişilere veya zümrelere değil toplumun genel yararına hizmet edeceğiz. Vicdanımızın sesini dinlemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Emanetiniz olan bu güzel vatanı ve demokrasiyi canımız pahasına koruyacağız” ifadelerine yer verdi.CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nin ardından göreve gelen  ilçe belediye başkanları ve eşi Öznur Tugay ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Başkan Cemil Tugay, beraberindeki he…

Büyük Birlik Partisi Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, seçim dönemi vaatlerini “…Ve başlıyoruz” sloganıyla teker teker hayata geçireceğini ifade etmişti

Uzun’un hayata geçireceği ilk vaadi ise “Acılı Gününüzde İlk Taziye Yemeği Bizden” projesi oldu. Sosyal medya hesaplarından bir açıklamada bulunan Başkan Uzun “1 Mayıs itibariyle cenazesi bulunan her eve 40 adet yemek göndereceğiz. Telaş ve acının birbirine girdiği o ilk gün vatandaşlarımızın acısına ortak olmak, onların yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz.” dedi. HER EVE 40 YEMEK BIRAKILACAKTaziye yemekleri için belediye bünyesinde oluşturulan ekipler, cenaze evlerini tespit edecek ve uygun görülen saatlerde evlere yemek servisinde bulunacak. Kavurma, pilav, tatlı, salata ve ayrandan oluşan 40 kişilik menü tek tek ambalajlanacak ve Sivas Belediyesinin ikramı olarak acılı ailelere ulaştırılacak. Yemekler el değmeden, hijyenik bir ortamda vakumlanac…

Antalya Büyükşehir’de 1200 personel fırtınada hazır bekledi

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün kuvvetli yağış ve fırtına uyarısıyla birlikte teyakkuza geçen Büyükşehir Belediyesi, 1200 personelle olası olumsuzluklara karşı hazır bekledi. Ekipler, toplam ağaç devrilmesi, dal kırılması, çatı uçması, tabela devrilmesi gibi toplam 43 vakaya anında müdahale etti.Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün Antalya ve ilçelerinde verdiği kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı üzerine harekete geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, dünden itibaren alt geçitler, cadde ve sokaklardaki mazgalları temizlerken her hangi bir olumsuzluğa karşı nöbetçi ekipler oluşturdu.  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan koordinasyonunda Acil Afet Daire Başkanlığı tarafından araç ve teçhizatlarıyla birlikte 1200 …

Başkan Altay Şiddetli Rüzgara Karşı Ekiplerin Teyakkuz Halinde Olduğunu Söyledi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şiddetli rüzgarın şehrin belli bölümlerinde etkisini gösterdiğini, buna karşın Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin teyakkuz halinde olduğunu dile getirdi. Vatandaşları oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyaran Başkan Altay, “Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) sosyal medya hesabından yayınlanan uyarılara dikkat edelim. AKOM’da tüm şehir kameraları ve risk bölgeleri an be an takip ediliyor ve sahada görevli arkadaşlarımıza çalışma noktaları veriliyor. Rüzgarın şiddetini artacağı yönünde tahminleri tekrar hatırlatıyorum. Mesire alanı ve yoğun ağaçlı parklarımızda lütfen dikkatli olalım. Trafiğe kapanan Sille Alt Geçidimizi yeniden trafiğ…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras CHP Yerel Yönetimler Çalıştayı’na katıldı

31 Mart Yerel seçimlerinde seçilen tüm belediye başkanları 20-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Yerel Yönetimler Çalıştayı için Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde buluştu.Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta yerel yönetimler çalıştayına katılarak yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkan Cumhuriyet Halk Partisi belediyeciliğinin tüm Türkiye’yi kucaklayacağını, sevginin ve demokrasinin kazandığını belirtti.Yerel Yönetimler Çalıştayı CHP’li belediye başkanlarının Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i ziyareti ile başladı. Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın ilk günü Genel Başkan Özgür Özel’in, Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve Yerel Yönetimlerd…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ