‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesine yoğun ilgi… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

  ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesine yoğun ilgi…

Vali Osman Kaymak, İl Müftülüğü çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen 3. Dönem ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesinin kapanış ve 4. Dönem ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesinin açılış törenine katıldı.
        Vali Osman Kaymak, Genç İstihdamı Destekleme Projesi kapsamında Avrupa Birliği destekli olarak, İlkadım Belediyesi, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve İŞKUR iş birliği ile aşçı yardımcılığı, pastacı yardımcılığı, pide ustası ve servis elemanından oluşan, ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ (MEMGE) projesinin kapanış ve açılış törenine katıldı.
        Program Derebahçe Camii Müezzin-Kayyımı Numan Demirbaş Kur’an-ı Kerim tilaveti okuması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesinin açılış konuşmasını yapan Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Balcı, “Bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmadığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu güne kadar 201 öğrencimizi mezun ettik. İlkadım Belediyemizle imzaladığımız protokolle Mart ayı sonunda bu sayı 350 kursiyer olacaktır. Kursumuzu açmış olmanın ve öğrencilerimizin derslerini başarıyla tamamlamalarının gururunu yaşıyorum. Buradaki gençlerimize disiplinli olmayı, ahlaki değerlerimizi, örf ve geleneklerimizi mesleklerinin yanında öğretmeye çalıyoruz. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
        Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında; “Değerli arkadaşlar, İstihdam ve meslek eğitimi açısından açılan kursun çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Böylece gençlerimiz hem meslek öğreniyor hem de iş sahibi oluyorlar. Ben Samsun’a geleli bir yıl oldu.  Samsun’a ilk geldiğimde 2. Dönem ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesinin açılışına katılmıştım. Orada da güzel şeyler söylenmişti.
    Arkadaşlar ben şunu gördüm. Bir işi ciddiyetle ve samimiyetle yaptığınız zaman güzel sonuçlar elde ediyorsunuz. Burada da en büyük alkışı Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Balcı Bey hak ediyor. Gerçekten İsmail Bey buraya yüreğini koydu. Kursa verilen emekleri marka haline getirdiğiniz zaman sonuç alıyorsunuz. Ben bu başarıda büyük emeği olan İsmail Bey’i kutluyor, tebrik ediyorum. Bu anlamda böyle projelerin genişleyerek her meslek dalında uygulanması gerekmekte. Bizler bu güzel kurs ortamlarında yetişen gençlerimizin sadece Samsun’da değil, Türkiye’nin her yerinde mesleklerini icra edebileceklerini biliyoruz.
   Arkadaşlar, her zaman diyoruz. Samsun bir turizm kentidir. Bu anlamda da yemek sektörü çok önemlidir. Bu iş çok ciddiyet isteyen bir iştir. İnşallah kursiyerlerimiz buradan öğrendikleri ile daha lezzetli yemekler yaparak Samsun’u tanıtacak. Bu meslekte iş ve aş sahibi olacaklar. Ben kursa katılan tüm kursiyerleri ve mesleği öğreten hocalarımızı tebrik ediyorum. Sertifikalarınızın hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.
        Konuşmaların ardından eğitimini tamamlamış kursiyerlere, Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından sertifikaları verildi.
        Ayrıca Vali Osman Kaymak, ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ (MEMGE) projesinden mezun olduğunda ‘Ben bu işi yapmayacağım’ diyen, daha sonra ise  (MEMGE) projesinde hoca ve Karadeniz’in Markası olacağını belirten Furkan Demir’e saat kulesi maketini hediye etti.
        ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesi töreni İl Müftüsü Veysel Çakı’nın kapanış duasıyla ile sona erdi.
        ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ projesinin sertifika törenine ayrıca, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.