Memede Ele Gelen Her Kitle Kanser midir? « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Memede Ele Gelen Her Kitle Kanser midir?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, Meme de ele gelen her kitle kanser midir? sorusuna yanıt vererek meme kanseri hakkında bilgilendirdi.

Günümüzde her 8 kadından 1’i hayatı boyunca meme kanseriyle karşı karşıya kalma riskiyle yaşıyor. Peki ‘Meme’de ele gelen her kitle kanser midir? Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, ‘Meme Kanseri’ hakkında bilgilendirdi.

“İHMAL EDİLMEMELİ”
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, “Memede ele gelen kitlelerin 10 tanesinden 9’u iyi huylu sebeplere sahiptir yani sadece 1 tanesinin kötü huylu olma ihtimali vardır. Ancak bunların hiçbiri asla ihmal edilmemelidir. Mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurup, kitlenin nedeni araştırılmalı, ona göre tedaviye başvurulmalıdır.

“MEME KANSERİ TEŞHİSİNDE, MEMENİN ALINMASI MI GEREKİR?”
Meme kanseri teşhisi konulan her hastada, o taraftaki memenin tamamının alınmaması gerekmiyor. Bunun nedeni; artık erken teşhisle hastaların hayatını kurtarabildiğimiz gibi, erken teşhisle memeyi de kurtarabiliyor olmamızdır. Erken teşhisle meme kanseri teşhisi konulan hastalarımızda, memenin tamamının alınması gerekmeden, uygun olan vakada kanserli meme dokusu, çevre sağlam meme dokusuyla birlikte çıkarılır. Şayet kullanılan mavi boya yöntemi veya diğer tetkiklerle, koltuk altında bir sıçrama tespit edilirse, koltuk altındaki lenf bezeleri de temizlenerek cerrahi tedavi tamamlanır.
Patoloji sonuçlarına göre, gerek duyulan hastalarda, kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi gibi ek tedavilerle, cerrahi tedavi desteklenerek, meme kanserinin tedavisi tamamlanabilmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.

 

Memede Ele Gelen Her Kitle Kanser midir?

Memede Ele Gelen Her Kitle Kanser midir? Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özlem Karaca Ocak, Meme de ele gelen her kitle kanser midir? sorusuna yanıt vererek meme kanseri hakkında bilgilendirdi. Günümüzde her 8 kadından 1’i hayatı boyunca meme kanseriyle karşı karşıya kalma riskiyle yaşıyor. Peki ‘Meme’de ele gelen her kitle kanser […]