Lâdik’in Kış Turizm Potansiyelini Geliştireceğiz « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Samsun’da “Gastronomi” Etkinliği

FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

Lâdik’in Kış Turizm Potansiyelini Geliştireceğiz

Lâdik’in Kış Turizm Potansiyelini Geliştireceğiz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Karadeniz Bölgesi’nin kış turizm merkezlerinden Lâdik ilçesinde çok sayıda incelemede bulundu. Akdağ kayak tesislerini ziyaret eden Başkan Demir, tesisin sorunları ve eksiklerle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Lâdik'in Kış Turizm Potansiyelini Geliştireceğiz

Karadeniz’in metropol kenti Samsun’un turizmdeki potansiyellerini ve avantajlarını geliştirerek sektörü daha da canlandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu amaçta Ladik ilçesinde inceleme gezisi düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter İlhan Bayram ve Fen İşleri Daire Başkanı Metin Köksal ile birlikte ilçeye gelen Başkan Mustafa Demir, Lâdik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel ile birlikte ilçenin tarihi ve turistik yerlerini dolaştı.
Turistik Yerleri Gezdi
Lâdik Gölü, Ambarköy Açık Hava Müzesi, Ambarköy Tarım Müzesi, Selçuklu dönemi kumandanlarından Seyyid Ahmedi Er’Rufai Türbesi ve Akdağ Kayak Tesisleri’nde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, ilçenin turizm avantajları ve sorunlarına ilişkin Lâdik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel ile değerlendirme toplantısı yaptı.
Akdağ’da Çiçeklerle Karşılandı
Akdağ Kayak Tesisi’nde incelemelerde bulunan Başkan Mustafa Demir, dağın zirvesine çıkarak pisti ve telesiyej sistemlerini yerinde inceledi. Kar motoru da kullanan Başkan Demir, kayak yapan vatandaşlarla sohbet etti, kendisine çiçek takdim eden çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan daha sonra da tesis içindeki kafeterya ve suit odaları gezdi.
Yatırımlar Yapılacak
Lâdik’te turizmi geliştirmeye çalışacaklarını ifade eden Başkan Demir, ”Turizm, vizyonu olan, doğru ve zor olan bir çalışmadır. Belli bir plan dâhilinde neyi, nasıl ve ne zaman yapılacağının iyi bilinmesi gereken bir alandır. Yatırımları doğru zamanda ve doğru şekilde yapmazsanız, var olan turizm değerini aşağı düşürebilirsiniz. İnsanların gelmesi için cazibesi olması lazım. Lâdik’i turizmini  yabancı turistlerin gözünden bakarak ele almalıyız. Yapılacak yatırım var olan potansiyelinin  cazibesini artırmazsa yük olur. Yaptığımız  alt yapı çalışmalarını yerinde görmek ve turizm konusunda ilave neler yapabileceğimizi tespit etmek için geldik. ” değerlendirmesinde bulundu.
Nitelikli Proje Hazırlanacak
Ambarköy Açık Hava Müzesi ve düğün salonu projesinin devam ettiğini dile getiren Başkan Demir, ”Samsun, turizmdeki potansiyel ve avantajlarını çok iyi değerlendirmeliyiz. Koruma altına alınan ve arkeolojik kazı yapılacak alanlarımız var. Çok sayıda medeniyetin yaşam izleri var. Ama bunları dokuya dokuya turizme kazandırmamız lazım. Akdağ kayak merkezinin yol ve otopark konusunda yatırım yaptık. Akdağ’a nitelikli bir proje hazırlayacağız. Gölle ilgili aynı şekilde. Destinasyonları doğru kurup tanıtımları ona göre yapacağız” ifadelerini kullandı.
Başkan Demir, Lâdik inceleme gezisini Başlamış mahallesindeki vatandaşları ziyaret ederek tamamladı.