KURBAN ALACAK VATANDAŞLARI UYARDI! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

KURBAN ALACAK VATANDAŞLARI UYARDI!

KURBAN ALACAK VATANDAŞLARI UYARDI!

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı vatandaşlarımızın kurbanlarını seçerken dikkatli olmaları ve küpesiz hayvan almamaları gerektiğini vurguladı.
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle açıklama yapan Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı  “Bakanlığımız çalışmalarıyla daha önceki yıllarda vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş olan ‘Küpe Sorgulama’ web sayfamız, bu yıl da Kurban Bayramı öncesi, TÜRKVET’te kayıtlı hayvanların  tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresi üzerinden erişime açıktır” dedi.
KURBANLARINIZI SEÇERKEN DİKKAT EDİNİZ
Söz konusu bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabileceğini vurgulayan il Müdürü Kırmacı,” Ayrıca kurban alacak kişiler “HaySag” mobil uygulamasını cep telefonlarına indirip, küpe numarası sorgulayarak kurbanlarını güvenle alabilirler. Bakanlığımızca kurbanlık hayvan alımlarında dikkat edilecek hususlar hakkında vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmış Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün kurban rehberi de web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Vatandaşlarımızın kurbanlarını alırken bilinçli olmalarını, bu vesileyle sağlıklı ve güven içinde bir bayram geçirmelerini istiyoruz” diye konuştu Kurban Rehberi İçin Tıklayınız.