KUBALİ, BALIKÇILARIN DERTLERİNİ DİNLEDİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

KUBALİ, BALIKÇILARIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

KUBALİ, BALIKÇILARIN DERTLERİNİ DİNLEDİ

Vali Yardımcısı Hakan Kubali, 9 Ağustos Perşembe günü Yakakent İlçe Kaymakamı Bahar Kaya ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kökduman ile Yakakent ilçesi balıkçı barınağını ziyaret etmiş, burada balıkçı kooperatifi üyeleri ile yaptığı toplantıda ülke balıkçılığımızla ilgili sorunları dinlemiştir.
Vali Yardımcısı Kubali yaptığı açıklamada, ilçede bulunan balıkçı barınağı iskelelerinin mevcut kapasiteyi karşılamaması sonucu, barınaktan faydalanmak isteyen tekneler için yer sorunu yaşandığı anlaşılmıştır. Çözüm olarak mevcutta bulunan iskelelerden ikisinin büyütülmesiyle bu sorunun ortadan kalkacağı ve bununla ilgili yer tahsisi talebi ile ilgili yazışmaların yapıldığını belirtmiştir.
Yine Sinop-Samsun sınırında ki Kanlıçay’ın denize döküldüğü bölümde Yakakent sınırları içerisinde yeni bir barınak yapımı için çalışmalar mevcut olduğunu, bu bölgede kurulacak barınaktan özellikle yetiştiricilik tesislerinin ve küçük balıkçının faydalanmasının sağlanacağını belirtmiştir.
Vali Yardımcısı Hakan Kubali; denize açılan balıkçı teknelerindeki en büyük sorunlardan bir tanesinin de çöp ve benzeri atıklar olduğunu, bunların düzenli bir şekilde toplanmasının sağlanması amacıyla, teknelere çöp konteynerlerinin konulması ile ilgi proje yapılması ile ilgili görüşlerini sunmuştur. Bu amaçla hazırlanacak proje kapsamında, denize açılan teknelerin evsel ve diğer atıklarının bu konteynerlerde toplanması ve belediyelerce düzenli olarak teknelerdeki konteynerlerin boşaltılması amaçlanmaktadır. Sayın Vali Yardımcımız bu projeyle ilgili balıkçıların fikir ve görüşlerini almıştır.
Toplantı sonrasında ilçede bulunan yetiştiricilik tesislerine gidilerek işletme sahiplerinin sorunları dinlenmiştir. Vali Yardımcısı Kubali; Bölgemizde son yıllarda hızlı bir yükselişte olan kafes balıkçılığının yurtiçi ve yurtdışı eğitimleri ile desteklenmesi ve geliştirilmesi gerektiğini söylemiştir. Bunun için kooperatifimizin ve üniversitemizin katılımlarıyla Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) aracılığı ile proje üretilerek, daha gelişmiş AB ülkelerindeki balık yetiştiriciliği sektörü hakkında fikir sahibi olmak için eğitim gezileri yapılması gerektiğini belirtmiştir.