Koronavirüs’te yeni bir belirtiler uyarısı! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Koronavirüs’te yeni bir belirtiler uyarısı!

Büyük Anadolu Hastaneleri, KBB Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Davut Tepe, koronavirüsün semptomları arasında koku ve tat duyusu kaybının da yer aldığını söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri, KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ishal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni semptomları konusunda uyardı.  Op. Dr. Tepe, koronavirüsün semptomları arasında koku ve tat duyusu kaybının da yer aldığını belirtti.

TEMİZLİK KONUSUNA DİKKAT
Temizlik ve hijyen konusunun önemine dikkat çeken Op. Dr. Davut Tepe, “Koronavirüs vücut sıvılarıyla, damlacık enfeksiyonu ve solunum yoluyla kişiye bulaşıyor. Virüs taşıyan kişiyle yakın temas kurmak önemli rol oynuyor. Halen tedavisi ve aşısı bulunmayan bu virüsten korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Özellikle yaşlılar, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar risk altındadır. Riskli bireylerin maske takması, kalabalık ortamlara girmemesi ve gerekmedikçe yolculuk yapmaması gerekiyor. Kişilerin evde kalması son derece önem arz ediyor. Ayrıca ek yıkamak çok önemli. Ellerin sık sıkı sabunla yıkanması son derece önemli” dedi.

KOKU VE TAT DUYUSU KAYBI
Virüsün belirtileri olanların sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Tepe, “Genç hastalarda öksürük ve ateş gibi önemli semptomlar bulunmayabilir ancak sadece koku ve tat alma duyusu kaybı olabilir. Bu da bu virüsün burunda tutunduğunu gösteriyor. Ayrıca şiddetli baş ağrısı ve ishale de yol açabiliyor. Bu belirtiler varsa maske takıp, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli. Ayrıca marketten aldığımız sebze ve meyveler yıkanmalı, paketli ürünler de deterjanlı bir bezle temizlenmeli” diyerek sözlerine son verdi.

Koronavirüs’te yeni bir belirtiler uyarısı!

Koronavirüs’te yeni bir belirtiler uyarısı! Büyük Anadolu Hastaneleri, KBB Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Davut Tepe, koronavirüsün semptomları arasında koku ve tat duyusu kaybının da yer aldığını söyledi. Büyük Anadolu Hastaneleri, KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ishal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni semptomları konusunda uyardı.  […]