Korku ve utanma duygusu kanser de erken tedaviyi engelliyor « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Korku ve utanma duygusu kanser de erken tedaviyi engelliyor
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol,
anüs ve rektum bölümünü etkileyen Anorektal hastalıklarda kişinin korku ve utanma duygusu hastalığın kansere kadar ilerlemesine yol açtığını bunun için erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu söyledi.
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, ‘Anorektal hastalıklar nedir, nasıl oluşur, belirtileri ve tedavi yöntemleri’ hakkında bilgiler verdi.
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, anüs ve rektum bölümünü etkileyen Anorektal hastalıklarda kişinin korku ve utanma duygusu hastalığın kansere kadar ilerlemesine yol açtığını bunun için erken ve tanının çok önemli olduğunu söyledi.
ÇOK ŞİKAYET ALIYORUZ
Prof. Dr. Serdar, “Anorektal hastalıklar denildiğinde bu; anüs (makat) ve kalın bağırsağın son 12-15 cm uzunluğunda rektum bölümünü etkileyen ve ilgilendiren hastalıklardır. Bununla ilgili olarak toplumda çok fazla hastalık ve şikayet konusu olmakla birlikte, hemoroidal (basur), anal fissür (makat çatlağı), perianal fistül (makat fistülü) ve pilonidal sinüs (kıl dönmesi) gibi sağlık sorunlarını daha sık duymaktayız.
ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR
Bu sağlık problemlerinde hastaların korkması yada utanması nedeniyle tedavi almak için doktora gitmediğinden dolayı bu bölge hastalıkların tam sıklığı da aslında bilinmemektedir. Hastadaki utanma duygusu ne yazık ki; tanı ve tedavideki gecikmeyi sağladığından hastalığın ilerlemesine hatta kansere dönüşmesine sebep olmaktadır. Bunun için mutlaka hastaların uzman doktorlar tarafından değerlendirilerek, radyolojik veya endoskopik incelemeler ile ameliyat öncesi detaylı değerlendirilmesi gerekmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.
B

Korku ve utanma duygusu kanser de erken tedaviyi engelliyor

Korku ve utanma duygusu kanser de erken tedaviyi engelliyor Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, anüs ve rektum bölümünü etkileyen Anorektal hastalıklarda kişinin korku ve utanma duygusu hastalığın kansere kadar ilerlemesine yol açtığını bunun için erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu söyledi. Samsun Büyük Anadolu […]