“Kazananlara ödülleri takdim edildi” « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

“Kazananlara ödülleri takdim edildi”

OKULLAR ARASI ÖDÜLLÜ ÇEVRE HAFIZA OYUN’UNUN GALİBİ KAAN DEMİR OLDU

BAŞKAN DEMİRTAŞ MOBİL GERİ DÖNÜŞÜM ATIK ARAÇLARIMIZ MAHALLERİMİZ DE GERİ DÖNÜŞÜME KATKI SUNACAK

“Oynayalım Çevre İçin Sıfır Atık la Kazanalım” çevre hafıza oyunu kazananı Kaan Demir oldu.

İlkadım Belediyesi tarafından, özellikle gelecek nesillerde çevre bilincini oluşturmak ve geri dönüşümü ilçede daha da yaygınlaştırmak amacıyla ilçedeki ilkokullara yönelik olarak düzenlenen “Çevre Hafıza Oyunu” ödüllü yarışmasının finali düzenlendi. Eleme usulü yapılan yarışmada Ezgililer İlköğretim Okulu adına yarışan Kaan Demir birinci oldu.

İlkadım ilçesinde çevre temizliği ve sıfır atık konusunda farkındalık yaratmak için ilçe genelinde 32 gönüllü okulun katıldığı Çevre Hafıza Oyunu yarışmasının kazananları belli oldu.İlkadım Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşen yarışmaya İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer Bolat,İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy, öğrenciler ve velileri katılım sağladı.Eleme usulü yapılan yarışmada kuraları İlkadım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Süleyman Tanrıseven yarışmaya katılan davetlilere çektirdi.32 okulun birincilerinin yarıştığı ödüllü yarışmanın finalinde Ezgililer İlköğretim Okulu adına yarışan Kaan Demir ile Şehit Cengiz Topel İlköğretim Okulu adına yarışan Burak Gülmez birincilik için mücadele etti. Katılımcıların ilgiyle takip ettiği yarışmada finalin adın Kaan Demir oldu.

“İsrafın önüne hep birlikte geçelim”

Hem eğlenceli hemde bilgi ağırlıklı bir yarışma izledik.Ben tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum diyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer Bolat,”Aslında kaybedenin olmadığı bir yarışmada çevre kazandı.Burada elde edilen bilgilerle çevreye daha duyarlı nesilleri yetişeceğine inanıyorum. Küresel iklim dünyayı ve bizleri etkiliyor. Sıfır Atık artık hepimizin bir yaşam parçası haline gelmesi lazım.Kullan at değil, kullan dönüştür mantığıyla israfın önüne geçip enerji tüketimini azaltacağız. Daha güzel çevrede buluşmak üzere hepinizi tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum” diye konuştu.

“Tüm etkinliklere paydaş olacağız”

Öncelikle güzel bir etkinliğe iştirak ettim.İlkadım Belediyesi çalışanlarına ve Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum diyen İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy,”Okul ortamı dışında yürütülen etkinlik ve faaliyetlerin çocuklarımızın sosyalleşmesine,psikolojik gelişimine,etkileşimine ciddi katkı sunduğunu görüyoruz.Okul ortamları öğrenmek için en  ideal ortamlar. Okul dışında yetişen çocuklarımız bir çok yönden eksik durumda hayata hazırlanıyorlar. Bunun için sivil toplum örgütlerine, belediyelerimize, diğer kurumlarımıza bir çok görev ve sorumluluk düşüyor. Bu bilinçle bizlere destek olan İlkadım ilçe belediyemize bundan sonraki tüm faaliyetlerinde bir paydaş olarak destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum “dedi.

“Depozitolu çöple geri dönüşüme katkı”

Burada güzel bir ortama şahit olduk. Belediye olarak muradımız geri dönüşümü ve doğaya atıklarını bırakılmamasını sağlamak olduğunu kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Eğlenerek, öğrenecek bir yarışma ile çocuklarımıza bu bilinci aşılamak istedik.Yakın zamanda hayata geçecek olan “Getir Atığını Al Harçlığını” projemizle ekonomiye ve doğaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bugün ilçemizde günlük ortalama toplanan çöpümüz 260 ton civarında. Yüzde 10’unu kaynağından ayrıştıran konuma geldik. Hedefimiz ise toplanan çöpün yüzde 50’sini ayrıştırmak. Toplanan çöpü ciddi anlamda ayrıştırabilir, bunun getirisini de vatandaşa hissettirebilirsek kaynağında çöp sorununu büyük bir oranda çözmüş olacağız. Bunun için Mobil Geri Dönüşüm Atık Transfer Araçları oluşturuyoruz. Yani depozitolu çöp. Vatandaşlarımız, araçlarımıza geri dönüşüme tabi tutacağımız ne kadar malzeme verdiyse, bunu aylık para puan olarak yükleyeceğiz ve ay sonunda bize katkıda bulundukları kadar onlara katkıda bulunacağız” diye konuştu.

“Kazananlara ödülleri takdim edildi”

Konuşmalarında ardında yarışmada derece alan öğrencilere hediyeleri takdim edildi.Birinci olan Kaan Demir’in ödülünü İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,ikinci olan Burak Gülmez’in ödülünü Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer Bolat,üçüncü olan Hazal Söylemez’in ödülünü İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy takdim etti.Ayırca derece alan öğrencilere  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ömer Bolat, akıllı saat hediye etti.