Kaymak’tan “immün plazma” bağışı çağrısı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Vali Kaymak’tan “immün plazma” bağışı çağrısı

Samsun valisi Osman Kaymak, Kovid-19 hastalığını atlatarak sağlığına kavuşan vatandaşlarımızı immün plazma bağışı yapmaya davet ediyoruz dedi.

Vali Kaymak'tan "immün plazma" bağışı çağrısı

 Vali  Osman Kaymak, dünya çapında hızla yayılan ve ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 hastalığı ile mücadele döneminde, hastalıkla karşılaşmış, başarılı bir tedavi sonrası sağlığına kavuşmuş olan ve büyük bir kahramanlık, yardımseverlik ve sosyal sorumluluk örneği göstererek hiçbir karşılık beklemeksizin immün plazma bağışlayan Doktor Burcu Ayvaz, Polis Memuru Zafer Şahin Gülcan ve İmam Hatip İsa Ali Musaoğlu’nu İmmün Plazma Bağışcısı Beratı vermek üzere makamında kabul etti.
Karantinanın Ardından Hastalığı Atlattım
İmmün Plazma Bağışcısı Beratı Töreninde bağışçılar adına konuşma yapan Doktor Burcu Ayvaz, “Samsun-Çarşamba Havalimanında doktorluk yapmaktayım. İstanbul Havalimanına geçici görevli olarak gittiğimde ekip olarak özverili bir şekilde çalışırken Kovid-19 virüsünü kaptım. Virüsü kaptıktan sonra 35 günlük bir karantinanın ardından hastalığı atlattım. Tamamen iyileştikten sonra Samsun İl Sağlık Müdürlüğümüz ile iletişime geçerek immün plazma bağışında bulundum. İmmün plazma bağışında bulunduğum için kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Tanımadığım bir veya birkaç hastanın şifa bulmasına vesile olabileceğim. Hepimiz, zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç umarım bir an önce sonuçlanır. Halkımıza buradan şunu tavsiye edebilirim. Önlemlere mümkün olduğunca uyalım ve evde kalalım” dedi.
İmmün Plazma Bağışı Yapmalarını İstiyoruz
Sağlık konuşu üzerine titizlikle durduklarını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Kovid-19’la ilgili henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte tedavilerde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. İmmün plazma tedavisi de bunlardan bir tanesidir. İmmün plazma verdiğimiz hastalardan sağlığına kavuşanlar oldu. Onun için Kovid-19 hastalığını geçiren doktorumuz, polisimiz ve imam hatibimiz nasıl duyarlılık gösterdiyse, diğer hastalarımızın da iyileştikten sonra aynı duyarlılığı göstererek immün plazma bağışı yapmalarını istiyoruz. İmmün plazma vermek isteyen hastalarımız, 7/24 saati esasına göre  0(362) 311 25 21 nolu telefondan hizmet veren çağrı merkezimizi aradıkları zaman, neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Evlerinden alınıp Kızılay Kan Merkezine götürülerek immün plazmaları alınıyor” diye konuştu.
Kendilerine Çok Teşekkür Ediyorum
İmmün Plazma tedavisi; Kovid-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalara kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yöntemi olduğunu belirten Vali Osman Kaymak, “Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz koronavirüsle mücadelemize ara vermeden devam ediyoruz. İmmün plazma tedavisi ile daha önce bu hastalığı geçiren vatandaşlarımızın plazma bağışı alınarak, mevcut hastalara aktarılması şeklinde bir tedavi yöntemi uygulanmaya çalışılıyor. Birazdan İmmün Plazma Bağışçısı Beratını vereceğimiz üç arkadaşımız da bu hastalığa yakalandılar ve hastalığı atlatarak çok şükür sağlıklarına kavuştular. Kendileri immün plazma bağışı yaparak diğer hastalara da şifa oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımıza ve bütün hastalarımıza bu süreçte çok geçmiş olsun diyorum. 18-60 yaş arası, erkek olanlar ve gebe kalmamış ve düşük yapmamış kadınlar, hayatının hiçbir döneminde kendisine kan transfüzyonu yapılmamış olanlar gibi birtakım şartları uyan Kovid-19 hastalığından kurtulmuş vatandaşlarımızı immün plazma bağışı yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.
61 Ünite Plazma Gönderimi Yapıldı
İmmün Plazma bağışı ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ile Türk Kızılay Samsun Şubesinin koordineli olarak çalıştığını belirten Vali Osman Kaymak, “Plazma bağışı alınan merkezlerden biri de Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezimiz olup, bugüne kadar 22 ünite plazma bağışı alınmış,  bölgemiz sağlık kuruluşlarında  tedavi süreci devam eden hastalara da 61 ünite plazma gönderimi yapıldi. Kovid-19 salgını ve Ramazan ayı olması nedeniyle Kızılay Kan Merkezlerinde kan stoklarımız azaldı. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Vatandaşlarımızı bu anlamda kan vermeye davet ediyorum. Vatandaşlarımız sokağa çıkma yasağı günlerinde Kızılay ile irtibata geçerek Kızılay Kan Verme Noktalarına gidebilirler veya hafta içi de vatandaşlarımız iftardan sonra yine bu noktalara giderek bağış yapabilirler. Buradan Samsunlu vatandaşlarımızdan  bu konuda öncülük yapmalarını ve Kızılay kan depolarının tekrar dolması için vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaya davet ediyorum.Ayrıca baharın gelmesi ve havaların ısınması nedeniyle vatandaşlarımızın rehavete kapılmamasını, mümkünse evde kalmaya devam etmelerini, eğer dışarıya çıkması gerekiyorsa maske takmalarını ve sosyal mesafeye uymalarını özellikle istirham ediyorum” ifadelerini kulladı.
İmmün Plazma Bağışçılarına Beratı
Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Kovid-19 ile mücadeleyi kazanan ve diğer hastaları iyileştirmek için immün plazma bağışçısı olan Doktor Burcu Ayvaz, Polis Memuru Zafer Şahin Gülcan ve İmam Hatip İsa Ali Musaoğlu’na Türk Kızılay Samsun Şubesi tarafından düzenlenen İmmün Plazma Bağışçısı Beratı verdi. Törene ayrıca Türk Kızılay Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Habib Demirel ile Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım ve Türk Kızılay Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Serdar Bayram da katıldı.
Köksal ÖNER

Kaymak’tan “immün plazma” bağışı çağrısı

Vali Kaymak’tan “immün plazma” bağışı çağrısı Samsun valisi Osman Kaymak, Kovid-19 hastalığını atlatarak sağlığına kavuşan vatandaşlarımızı immün plazma bağışı yapmaya davet ediyoruz dedi.  Vali  Osman Kaymak, dünya çapında hızla yayılan ve ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 hastalığı ile mücadele döneminde, hastalıkla karşılaşmış, başarılı bir tedavi sonrası sağlığına kavuşmuş olan ve büyük bir kahramanlık, yardımseverlik […]