Kaymak,Amacımız hayatta insanlara faydalı ve güzel işler yapmak olmalıdır. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kaymak,Amacımız hayatta insanlara faydalı ve güzel işler yapmak olmalıdır.

‘KENDİNİZİ ÖNÜNDE HEDEFLERİ OLAN TÜRKİYE VE DÜNYA’YI YÖNETECEK SOSYAL BİLİMCİ OLARAK KURGULAMALISINIZ’

Vali Osman Kaymak, 20.02.2019 Çarşamba günü saat 10.00’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci yüz günlük eylem planında yapılması öngörülen çalışmalardan biri olan “Fuat Sezgin Yılı Bilim Etkinlikleri” kapsamında Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen söyleşi programına katıldı.

Söyleşi programı öncesinde Sosyal Bilimler Lisesinde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında,“Bir buçuk senedir Samsun’dayım. Okulunuza çok gelmek istiyordum ama programlarımın yoğunluğu nedeniyle bugün nasip oldu. Ben gerçekten sosyal bilimler alanına çok yakın bir yöneticiyim. Benim kızım da İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nden mezun oldu. Hep şunu söylüyoruz; Gençler toplumları sosyal bilimciler yönetiyor. Biz genelde liselerde çocukları hep matematik, fizik, kimya gibi derslere yönlendirip sayısal ağırlıkları öne çıkarıp bazen illa tıp ve mühendisliğe gitsin istiyoruz. Oysaki bazı çocuklarımızın sosyal alanda daha fazla kabiliyetleri oluyor. Bu anlamda yapılacak sınav sonrası öğrenci alımı için sosyal bilimler liseleri kuruldu. Bana göre de doğru bir tercih. Sosyal yeteneği olan öğrencilerin sosyal bilimler liselerine gelmeleri çok anlamlıdır. Sizler bu okulu tercih ettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum.

Gençler mühim olan lise eğitimi döneminde kurgulandığı gibi sosyal bilimleri almanızdır. Okulda çok iyi bir eğitim almak çok önemlidir. Sizler kendinizi sosyal bilimler alanında yetiştirmelisiniz. Sizler zeki çocuklarsınız burada çok fazla çalışmadan da diploma alırsınız. Ama sosyal bilimci olarak diploma alamazsınız. Kendinizi önünde hedefleri olan Türkiye ve Dünya’yı yönetecek sosyal bilimci olarak kurgulamalısınız. Olaylara geniş açıdan bakan sosyal bilimcileri şimdiden yetiştirmemiz lazım. Kendinizi geleceğin büyük yöneticileri, geleceğin büyük sosyal bilimcileri görerek yetiştirmek durumundasınız. O anlamda da Prof. Dr. Fuat Sezgin gibi önemli yazarların, yöneticilerin, işadamların, bürokratların, devlet adamlarının öyküleri çok ders vericidir. Lütfen onların biyografilerini okuyun. Onlardan çok ders alacaksınız. Bütün bu alanlarda çalışma yapılırsa sizler sadece aileniz için değil Türkiye ve Dünya için de birer sosyal bilimci olursunuz diye düşünüyorum.

Samsun 1 milyon 300 bin nüfuslu ve 240 bin öğrencisi olan bir ildir. Sosyal Bilimleri çok daha geniş tutmalıyız. Ama okulumuz fiziki açıdan çok yeterli değil. Okulumuzun çok daha fazla öğrenci alması gerekiyor. Bununla ilgili Milli Eğitim Müdürümüzle beraber ne yapabiliriz, ne yapılabilir, çözümü ne olur değerlendireceğiz. Samsun Sosyal Bilimler Lisesi dalında Türkiye’de ilk açılan liselerden birisidir. Eğitim kadrosuyla, kurumsal kimliği ve kurum kültürüyle kendini ispatlamıştır.

İnsanları severseniz işinizi severseniz. Hayat güzel ben mesleğimde 25 yıllık kaymakamlık ve 4 yıldır da valilik yapıyorum. İşimi çok seviyorum. İşimi de sevdiğim için işim beni yormuyor. Ben insanlarla iletişim kurmaktan, sorunlarını dinlemekten, dertlerini dinleyip onlara imkanlar dahilinde çözüm bulmaktan müthiş derecede zevk alıyorum. 25-30 yıldır da bu işi yapıyorum. Hala meslek heyecanını yaşıyorum. Arkadaşlar bunun temelinde de ülkesini ve vatanını sevmek yatıyor. İnsanların kalbine manevi değerleri vermeliyiz. Vatan ve milli duygular kendi şahsi duygularımızın önüne geçmeli. Ülkenizi ve insanları severseniz yapacağınız her iş en güzel iştir. Bazı gençlerimiz maalesef her şeyi maaşla ölçüyorlar. Her şey maaş değildir. Çok para demek çok mutluluk değildir. Öncelikle hayata bakış açınızı iyi koymanız gerekiyor. Amacımız hayatta insanlara faydalı ve güzel işler yapmak olmalıdır.” dedi

Valinin konuşmasından sonra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, bilime olan katkısı, Müslüman ve Türk bilim insanlarının bilim tarihine yaptıkları katkı anlatıldı.

Programa ayrıca, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hamza Sofuoğlu, okulun öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.