“Kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındayız” « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

“Kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındayız”

İLKEMLİ ÖĞRENCİLERDEN KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN’A DESTEK

“VAKİT GARDAŞLIK VAKTİ “PROGRAMI DUYGU DOLU ANLAR YAŞATTI

İLKEM Etüt ve Eğitim Merkezi 3 farklı şubesinde öğrenim gören üniversite hazırlık kursu öğrencileri “Vakit Gardaşlık Vakti “adıyla düzenlenen programda Ermenistan saldırısına uğrayan Azerbaycan’a manevi destek oldular.

İLKEM İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İLKEM Etüt ve Eğitim  Merkezi öğrencileri  kardeş ülke Azerbaycan’a bu savaşta yalnız olmadıklarını hissettiren bir programla sesini duyurdu. Programa dev Azerbaycan bayrağı ve “İki Devlet Tek Millet” sözleri ile vücut bulan anlayış simgeleyen Türkiye ve Azerbaycan bayrakları toplanan öğrenciler duygu dolu dakikalar yaşadı. Şehitlerimiz için saygı duruşu ile başlayan, akabinde okunan İstiklal Marşı sonrası programda öğrenciler hep birlikte “Çırpınırdı Karedeniz” Şiirini okudular. Duygu dolu bir atmosferde devam eden programın açılış konuşmasını yapan Eğitimci İdris Yüce, Milli Şairi Ahmed Cevad tarafından yazılan, 1918 yılının başlarında ünlü Azerbaycan bestecisi ve fikir adamı Üzeyir Hacıbeyli tarafından Nuri Paşa komutasındaki Türk ordusunun Azerbaycan Türklerini soykırımdan kurtarmak amacıyla Azerbaycan’a gönderilmesi nedeni ile bestelenen “Çırpınırdı Karedeniz Şiirinin tarihini ve Ermenistan işgalini kronolojik olarak öğrencilere anlatıldı.

“Yüce; Her platformda destek ve savunucusu olacağız”

Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımamazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayarak saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ettiğini konuşmasına ekleyen Yüce;” Bu saldırılar karşısında Azerbaycan devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz. Herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz “dedi.

“Kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındayız”

Türkiye’nin tarihte olduğu gibi bugün de Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirten  İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş” Her zaman, İki devlet bir millet’ diyoruz. Kardeşlerimizin yanındayız. Öğrencilerimiz Azerbaycan’a destek olmak için ellerindeki bayraklarla ve şiirlerle destek oldular. Küçük kalplerin kalbi Azerbaycan için atıyor. Çocuklarımızın bu davranışı milli bir ruhun varlığının göstergesidir. Kardeş ülke Azerbaycan’a Ermenistan tarafından düzenlenen hain saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

İLKEM’li öğrencilerin Azerbaycan’lı kardeşlerine olan özgürlük özlemi dile getirildiği programda öğrenciler Azerbaycan için zaferi duası etti.