KAPIKAYA FEST DOĞA SPORLARI FESTİVALİ BAŞLADI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

KAPIKAYA FEST DOĞA SPORLARI FESTİVALİ BAŞLADI

KAPIKAYA FEST DOĞA SPORLARI FESTİVALİ BAŞLADI
        Vali Osman Kaymak,  Bafra Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si gerçekleştirilen ve 25-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında devam edecek olan Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali’nin açılış törenine katıldı.
        Festivalin açılış konuşmasını yapan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Uluslararası sporcularımızın da katıldığı böyle bir festivali Bafra’da yapmaktan son derece mutluyuz. Bafra Türkiye’de ovasıyla çok verimli olmakla birlikte hem kültürel hem de tarihi zenginlikleri olan bir ilçedir. Bu festivallerle bu kültürümüzü daha da ileriye taşıyacağız. Baframızı uluslararası alanda tanıtmış olacağız. Bizim için bu bir fırsattır.” dedi.
        OKA’dan Kapıkaya Yamaç Paraşutü ve Seyir Alanı için 1 milyon 600 bin lira destek aldıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı konuşmasında, “Ortak akılla biz ne yapabiliriz diye uzun yıllar beyin jimnastiği yapma adına çalışmalar yapıldı. Bafra içinde Samsun içinde fikir üretecek herkesle bir arada olarak çalışmalar başlatmıştık. Onlarca toplantı, konuşma devamlı fikir üretme adına bir çalışma başlatmıştık. O çalışmalar esnasında Samsun’un potansiyelleri, Bafra’nın potansiyelleri örtüşüyor. Turizm alanında belli hedefler tespit ettik. Burası sadece Bafra olarak düşünülmesin. Samsun’un da tanıtımına çok büyük etki edeceğine düşünüyorum” dedi.
        Barajın kenarında bulunan Kolay Mahallesindeki doğal güzelliğin bizlere Allah’ın bir lütfu olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Bu bölge yamaç paraşütçülerin tercih ettikleri alanlardan birisi. Buranın keşfedilmesi ve burada festivalin düzenlenmesi önemli bir karar. Bu kararı alan belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Şehrin tanıtılması çok önemlidir. Samsun’un her alanda büyük potansiyeli var. Tarım potansiyeli, turizm potansiyeli, spor potansiyeli, sağlık alt yapısı ve ticaret potansiyelinin yanı sıra Samsun dört ulaşım aksını bünyesinde barındıran nadir illerden birisi. Buna rağmen Samsun’un bu potansiyelleri çok daha iyi kullanmasını her zaman söylüyoruz.” dedi.
        Özellikle Turizm potansiyelinde Samsun’un iyi tanıtılmadığını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Samsun iyi tanıtılmadığı için bu potansiyellerin iyi kullanamadığını düşünüyorum. Bu festivaller ve bu tür programlar hem ilçenin, hem ilin tanıtımına katkı yapıyor hem de gelecek programlar için bizlere yol gösteriyor. Bafra Samsun’un en önemli ilçelerinden birisi. İlçenin çok özel ve güzel özellikleri var. Bu ilçemizin daha da gelişmesi açısından bu tür festivalleri önemsiyoruz. Bu tür festivaller ve programlar birlik ve beraberliğe de vesile olmaktadır. Dünya’nın ve Türkiye’nin değişik yerlerinde gelen sporcuların burada ağırlanması ve bunun basın mensupları tarafından da duyurulması çok anlamlı ve önemli. Bu festivalimiz inşallah gelecek yılarda da daha büyük katılımlarla birlikte devam edecektir.” diye konuştu.
        Samsun’un ve Bafra’nın daha çok tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Yılardır tarımsal faaliyetlerle geçimimizi sağlıyoruz. Artık hizmetler sektörü dediğimiz eğitim, turizm, sağlık ve spor gibi alanlar artık dünyada yeni gelir kaynakları. O anlamda Bafra ilçemizin de bu alanlardan geri kalmaması lazım. İlçemizde yapılan OSB’lerle birlikte üretimler başlayacak. Bütün bunlarla birlikte turizmin ihmal edilmemesi lazım. Çünkü bu güzellikler ve özellikler her ilçede bulunmuyor. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Allah ülkemize dirlik ve düzen versin. Festivalimizin kazasız ve belasız bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.
        Konuşmaların ardından Türkiye Hava Sporları Federasyonu adına THSF Genel Sekreteri Mehmet Turan tarafından Vali Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’a katkılarından dolayı plaket verdi. Ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri Yunus Emre Enstitüsü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında 24 ülkeden ilimize gelen öğrencilerle hatıra fotografı çektirdi.
        Bafra Hava Sporları Gençlik Kulübünün maket uçak gösterisi ile başlayan festivalde Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri Kapıkaya Tepesi’ne çıkarak Yamaç Paraşütü Akrobosi gösterileri yapacak olan yerli ve Almanya, Fransa, İspanya, İran, İtalya ve Birleşik Krallık gibi birçok ülkeden gelen yabancı sporcularla sohbet etti.
        Daha sonra Vali Osman Kaymak, diğer protokol üyeleriyle birlikte Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali etkinlikleri kapsamında Altınkaya-Derbent Barajı üzerinde Jet Bot’la tur attı.
        25-29 Temmuz 2018 tarihleri arasındaki Festivalde Foto Safari, Bambu Sal, Çarpışan Su Botu, Salto Trambolin, Zıpzıp Trambolin, Paintball Poligon, Tekne Gezileri, Geleneksel El Sanatları Atölyeleri (HasırKırpık Kilim Zenbil Hediyelik İmalatı Sanatsal Faaliyetler), ATV Safari, Kızılırmak Tekne Gezileri, Yamaç Paraşütü, Yamaç Paraşütü ve Akrobasi gösterisi, Microlight Halk Uçuşları, Halat üstünde yürüme (Slackline)  etkinlikleri ile misafirler Kapıkaya Festivalinde adrenalin yaşayacaklar.
        Kapıkaya Fest Doğa Sporları Festivali’nin açılış törenine ayrıca, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Nihat Sağuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, kumu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.