Kanserden değil, geç kalmaktan korkun! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kanserden değil, geç kalmaktan korkun!

Büyük Anadolu Hastanesi Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, “Çağın hastalığı kanser herkesi korkutuyor. Kanserde erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Kanserden değil, geç kalmaktan korkun!” dedi.

4 Şubat Dünya Kanser günü; Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada farkındalık oluşturmak amacıyla belirlenmiş gündür.
Büyük Anadolu Hastanesi Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla kanser hastalığında farkındalık oluşturmak amacıyla bilgiler verdi.

KANSER NEDİR?
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, “Dünya Kanser Günü’nde kanserle mücadele etmek ve bu konuda mesajları yaymak için hastanemizde çeşitli etkinlikler düzenliyor, vatandaşları bilgilendirci broşürler dağıtıyoruz.
Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubudur.
Kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç vardır.
Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir.

KANSERE YOL AÇAN ETKENLER
Sigara alkol kullanımı, Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.), Bazı virüsler, Hava kirliliği, Radyasyona maruz kalma, Kötü beslenme alışkanlığı gibi nedenler kansere yol açan etkenlendir.
Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişebilir. Bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Bu anlamda belirli bir yaştan yada şüphe durumunda kişi mutlaka geç kalmadan doktor muayenesinden geçmesi hayati önem taşımaktadır.

KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR!
Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı, Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, İyileşmeyen yaralar, Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık, Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, Büyük ve küçük abdest yapmaktaki değişiklikler gibi durumlar bu hastalığın belirtileri arasındadır. Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı sakın ihmal etmeyin. Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez mutlaka genel kontrolden geçmeliyiz. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır. Bu anlamda kanserden değil geç kalmaktan korkun!” diyerek sözlerine son verdi.

Kanserden değil, geç kalmaktan korkun!

Kanserden değil, geç kalmaktan korkun! Büyük Anadolu Hastanesi Obezite, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, “Çağın hastalığı kanser herkesi korkutuyor. Kanserde erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Kanserden değil, geç kalmaktan korkun!” dedi. 4 Şubat Dünya Kanser günü; Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, milyonlarca ölüme neden olan ve […]