Kadınların emeği Atakum’a umut verecek « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Gençler Samsun’u Keşfediyor

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

Kadınların emeği Atakum’a umut verecek

Kadınların emeği

Atakum’a umut verecek

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediyesi’ne bağlı AKSEM’in el sanatları kurslarında kadın kursiyerlerin ürünlerinin sergilendiği ‘El Sanatları Sergisi’nin açılışında katıldı.  Başkan Deveci, “Atakum, sanatın ve kadın emeğinin sergilendiği bir kent olmalı. Kadınların emeği bizlere cesaret ve umut verecek.” dedi

Atakum Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde (AKSEM) 8 ayrı Kültür Evi’nde bine yakın öğrenci tarafından üretilen el sanatları eserlerinin sergilendiği ‘El Sanatları Sergisi’ açılışı Yalı Kafe’de gerçekleştirildi. 21-24 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan serginin açılışına, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Av. Gülay Deveci, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever, TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, AKSEM kursiyerleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sergide; iğne oyası, giyim tasarımı, mefruşat, anglez, Brezilya nakışı, el nakışı, dövme keçe, ahşap boyama, takı tasarımı, kağıt rölyef, makrame örgü, Ayancık göynek işi, ev tekstili, kabak oymacılığının yanı sıra feretiko, tel kırma, kazaziye ve sepet örücülüğü gibi unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ürünleri yer aldı.

HAFTA SONU ATAKUM’DA

BEREKET VARDI

Atakum’da son günlerde düzenlenen kültür sanat etkinliklerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Deveci, “Bu hafta sonu Atakum’da bereket vardı. Her birimimizle ayrı ayrı etkinlikler yaptık. Atakum tam da böyle olmalı. Atakum, sanatın, el sanatlarının, kadın emeğinin sergilendiği, kadınların bir araya geldiği ve bir araya gelen insanların örnek gösterildiği bir kent olmalı. Atakum ancak böyle ortaya çıkabilir. Önümüzdeki yaza iyi bir şekilde hazırlanın. Atakum, artık daha aktif, daha organize, daha kurumsal, Türkiye’yi kucaklayıcı ürünlerin olduğu bir kent olacak. Atakumlu kadınların ürettikleri ürünler markalaşacak.” ifadelerini kullandı.

KADIN EMEĞİNİ

TÜM ÜLKEYE YAYALIM

Başkan Deveci, Atakumlu kadınların emeğinin bölge ve ülke genelinde tanıtılması gerektiğini vurgulayarak şu sözleri kaydetti: “Kadın emeğini ön plana çıkaran,Türkiye gündemine taşıyan, belediyenin kurumsal kimliğinden, sivil toplum örgütü kimliğine dönüştürebilen bir kooperatif kuracağız ve endüstri oluşturacağız. Atakum halkının, yönetebileceği, kontrol edebileceği ve üretebileceği bir model üzerinde çalışıyoruz. Siz de katkı verin, kendi emeğinize sahip çıkın. Bu sadece Atakumla sınırlı kalmasın, Türkiye’ye ve dış pazara ulaştırmaya çalışalım. Bunu yapabilecek kadromuz ve öncülük edenler var, başka belediyelerde uygulanmış başarılı örnekleri de var. Sadece kooperatifle yetinmeyeceğiz, aynı zamanda kültür sanat vakfı da oluşturuyoruz. ‘İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’ benzerini Atakum’da oluşturmaya çalışıyoruz. Burada oluşturduğumuz yapı, şimdilik kültür sanat işlerini gerçekleştiriyor. Atakum’da ziraat odasının kurulmasına öncülük ediyoruz. Muhtarlar derneğinin aktif olarak faaliyetlerini sürdürmesi için çalışmalar yapıyoruz.”

YÖNETİME KATKI VERİN

Atakumlu her vatandaşın kent yönetimine katkı vermesinin önemine değinen Başkan Deveci, “Atakum’da yaşayan herkesin, sivil toplum örgütü marifetiyle kent yönetimine katkı verebilmesinin önünü açmaya çalışıyoruz. Eğer bunu yapabilirsek, komşuluk hukukunu gerçekleştirebilmenin yanı sıra hem kent kültürünü üretimle, dayanışmayla ortaya çıkmış olur, hem de Atatürk’ün kenti Samsun’dan, onun ilkelerini, onun Cumhuriyeti’ni teslim ettiği kadınların emeğini tüm ülkeye yaymış oluruz. Bunları yapabileceğimiz organizasyonun alt yapısını hazırladık. Ben bu konuda yardım alabileceğimiz her kapıyı çaldım. Atakum’un emeğini önce Samsun’a sonra Türkiye’ye yayalım dedim. Kimse beni geri çevirmedi. Herkes elini taşın altına koydu” diye konuştu.

DAHA GÜÇLÜ

ATAKUM İÇİN

Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever ise Halk Eğitim Merkezi olarak, 3 bin beş yüz program çerevesinde kurslar açtıklarını ifade ederek, “42 bin kursiyere hitap ediyoruz. Bunların büyük çoğunluğunu  kültür ve spor merkezleri gibi belediyeye ait yerlerde gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden başkanıma çok teşekkür ediyorum. Mili eğitim müdürlüğüyle, Halk Eğitim Merkeziyle, daha güçlü bir Atakum için hep birlikte çalışacağız ve bunun meyvesini Atakum halkı yiyecek. Belediye yetkilileri ve hocalarımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.