KADINLARIMIZI ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VEREN KETEM MERKEZLERİMİZE DAVET EDİYORUM « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

‘KADINLARIMIZI ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VEREN KETEM MERKEZLERİMİZE DAVET EDİYORUM’
        Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak Hanımefendi, 17.10.2018 Çarşamba günü saat 13.00’de ‘Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri’ kapsamında Samsun İlkadım KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’i ziyaret etti.
        Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak Hanımefendi, KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’de, doktorlar ve çalışanlar tarafından çiçekle karşılandı.
        Karşılamanın ardından, KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) toplantı salonuna geçilerek burada Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Hatice ÖZ yaptığı konuşmusnda, “Kanser günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunu olup gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.
        Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türünde tarama yapılmaktadır. Kadınlarda meme kanseri tarama programı kapsamında; ayda bir kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapması için danışmanlığın verilmesi, yılda bir klinik meme muayenesi, 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mammografi çekimi, Kadınlarda serviks kanseri tarama programı kapsamında; 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi, Kolorektal kanser taramaları; 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testi, 50-70 yaş arasında 10 yılda bir Kolonoskopi yapılmaktadır.
        İlimizde başta İlkadım, Atakum, Bafra, Çarşamba (KETEM) Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi olmak üzere Aile Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri/Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak taramalar yapılmaktadır. Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından itibaren “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle halkın ve sağlık personelinin meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma ve erken tanı konularında bilgilendirilmesi, taramalara yönlendirilmesi, farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır. Bu gün burada yanımızda olduğunuz için başta Emine Kaymak Hanmefen’di olmak üzere hepinize ayrı,ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
        Konuşmanın ardından Kanser Birim Sorumlusu Dr. Elif Özkaya, ‘Kanser Tarama Programları ve Tarama Merkezleri’ hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
        Sunumun ardından tüm hanımları meme kanserinin erken teşhisi konusunda KETEM’e davet eden Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak Hanımefendi yaptığı konuşmasında, “Meme muayenesi konusunda kendinizi ihmal etmeyin. Kendi kendinize meme muayenesini her ayrıntısına kadar kendinizde uygulayın. Biz, kadınlar olarak sağlıklı olmak zorundayız. Kadın sağlıklı olursa aile, çocuklar ve her şey daha iyi olacaktır. Bundan dolayı da sağlıklı toplumlar oluşacaktır. Biz kadınlar olarak biraz kendimizi ihmal ederiz. Bu bizim yapımızda var. Eğer kendinizde oluşacak en ufak bir değişikliği fark ederseniz doktora başvurmak için hiç zaman kaybetmeyin. Bizim için çok önemli ve değerlisiniz. Siz annesiniz ve çocuk yetiştiriyorsunuz. Sizler sağlıklı olursanız sağlıklı nesiller yetiştirebilirsiniz. Erken teşhis çok önemli bir konu. Bu nedenle kadınlarımızı bir kez daha ücretsiz sağlık hizmeti veren KETEM merkezlerimize gelerek kontrollerini yaptırmaları için davet ediyorum.” dedi.
        Konuşmasının ardından Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi alan Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak Hanımefendi daha sonra ilimizde 04.05.2012 tarihinde hizmete giren ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da örnek merkez olarak gösterilen ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi)’ni ziyaret etti.
        Ziyaretin sonunda Emine Kaymak Hanımefendi, Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Başhekim Vekili Uzman Doktor Eda Türe’yi makamında ziyaret ederek, hastanenin çalışmaları hakkında genel bilgi aldı.
        Ziyarete ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün’ün eşi Yüksel Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in eşi Şükriye Şahin, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın eşi Dr.Gülçin Nazlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’nın eşi Fatma Taşçı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali ORUÇ’un eşi Saliha Oruç, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selami Arslan’ın eşi İlknur Arslan, doktorlar ve sağlık çalışanları katıldı.

KADINLARIMIZI ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VEREN KETEM MERKEZLERİMİZE DAVET EDİYORUM

‘KADINLARIMIZI ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VEREN KETEM MERKEZLERİMİZE DAVET EDİYORUM’         Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak Hanımefendi, 17.10.2018 Çarşamba günü saat 13.00’de ‘Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri’ kapsamında Samsun İlkadım KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’i ziyaret etti.         Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın eşi Emine […]