SON DAKİKA

Güle Oynaya 3-0

GÜNDEM, SPOR

KADININ ŞİDDET GÖRDÜĞÜ GERÇEĞİNİ SAKLAMAK, SUÇLUYU KORUMAKTIR: 

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 11:12 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
KADININ ŞİDDET GÖRDÜĞÜ GERÇEĞİNİ SAKLAMAK, SUÇLUYU KORUMAKTIR:
Toplumumuzda kadına yönelik şiddet; öteden beri bilinen bir realitedir, biz sadece basına düşmüş olanları biliyor ve gündeme de sadece o kadın vakaları giriyor.
Oysa bu toplumda her bir insan; oturduğu mahallesinde, ikamet ettiği apartmanda ve yaşadığı herhangi bir sosyal aktivasyon da, kadına erkek tarafından yapılan şiddetin mutlak tanığıdır. Bu durum karşısında susmak, kadına şiddet ve eziyet edeni koruma ve kollama suçudur.
Ağrı/Patnos’da yaşanan kadına şiddet ve hatta “dışkı yedirme” suçu, insanlığın vardığı en büyük suç kabul edilmeli ve ilgili mahkemenin sanık hakkında vereceği karar, kadına şiddet uygulayan diğer mahlukatlara tamamen bir ders niteliğinde olmalıdır.
Yaşadığımız bu toplumda; kadına şiddet konusunda yapılacak daha pek çok yaptırımları, kadına yönelik şiddetin durdurulması için, sosyal olarak kadını koruma altına alma anlayışını geliştirmeliyiz. Çünkü; kadınlarımız kutsaldır, her birimizi doğurup çilesini ve acısını çekendir, bize canından can, kanından kan verendir. O bakımdan kadını korumak, ona yapılan her türden şiddete karşı sosyal bir vazifedir. Bu anlayıştan hareketle; bulunduğumuz her alanda kadına yapılan herhangi bir saldırının, şiddetin, eziyetin ve horlamanın karşısında olmalıyız. Devlet de kadına şiddet için ‘Kadına Şiddet İhbar Hattı’ kurarak, yaşananların, yaşanacakların önüne geçilecekler  için önemli bir adım atmalıdır. Hatta bu konuyu meclis gündemine taşıyıp, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için, özel ve caydırıcı cezalar çıkarılmalıdır.