Japon Akademisyenler OMÜ’de « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Japon Akademisyenler OMÜ’de

Japon Akademisyenler OMÜ’de

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Japonya’daki Tokyo Tarım Üniversitesi (Tokyo University of Agriculture NODAI) akademisyenlerini konuk etti.
Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Tokyo Tarım Üniversitesi heyeti; Prof. Dr. Yoichi Sakata, Prof. Dr. Yuji Yamamoto, Doç. Dr. Taku Kato ve Naho Goto’dan oluşurken, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya ve OMÜ Öğr. Gör. Hiroko Kawamorita Kesim de ziyarete eşlik etti.
Görüşmede iki üniversite arasındaki ikili iş birlikleri, ortak çalışma alanları ile öğrenci ve personel değişimi programları ele alındı. Konuk akademisyenler bu girişimlerle Türkiye ve Japonya arasındaki ikili ilişkilere katkıda bulunup iki ülke arasında var olan dostluk köprüsünü sağlamlaştırmayı hedeflediklerini dile getirdiler.
Rektör Bilgiç ise Tokyo Tarım Üniversitesi ile gerek bilimsel gerekse kültürel alanda geliştirilecek ciddi, ileriye dönük iş birliği ve diyaloğun; OMÜ’nün uluslararasılaşma misyonundaki yelpazesini büyüteceğini ve bunun OMÜ’ye pozitif yansımaları olacağını kaydetti.
Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ile sona ererken taraflar söz konusu iş birliği ve ilişkinin daimî olması temennisinde bulundular.