jandarmadan Koronavirüs Mücadelesi! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Kızılırmak Deltası’nda Bahar Güzelliği

EĞİTİM, FOTO GALERİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Atakum’da zafer coşkusu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, MAGAZİN, SİYASET

jandarmadan Koronavirüs Mücadelesi!

jandarmadan Koronavirüs Mücadelesi!

Samsun valiliğinden yapılan açıklamada; Koronavirüsle mücadele kapsamında il jandarma komutanlığı tarafından Samsun ilinde yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Jandarmadan Koronavirüs Mücadelesi!

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sağlık Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile Bakanlıklarımızın genelgeleri doğrultusunda İl Hıfzıssıhha, İl Pandemi ve İl İdare Kurulumuzca birçok karar alınıp uygulanmıştır.
Alınan kararların uygulamasının takibi amacıyla İl Jandarma Komutanlığımız tarafından bugüne kadar yapılan denetimlerde; 65 yaş ve üstü, 20 yaş ve altı vatandaşlarımız ile kronik  rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmış, bu kapsamda, yasağa uymayan 4.841 vatandaşımız uyarılarak ikametlerine gönderilmiş, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 28 kişiye toplamda 7.484 TL, 20 yaş ve altı vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 114 kişiye toplamda 46.240 TL idari para cezası uygulanmıştır.
Vatandaşlarımızın meydanlarda, sokak ve caddelerde sosyal mesafe kuralına uymadan toplu olarak yürümemeleri veya bulunmamalarını sağlamak için ekiplerimizce yapılan kontrollerde toplam 75 şahsa sosyal mesafe kuralına uymadıkları için 26.264 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır.
Ayrıca mesire ve piknik alanlarında uyulması gereken kurallara uymayan 6 kişiye 2.352 TL, toplu taşıma kurallarına uymayan 6 kişiye 2.352 TL, seyahat izin belgesi olmayan 4 kişiye 1.568 TL ve kurallara uymayarak balık tutan 4 kişiye 1.568 TL idari para cezası uygulanmıştır.
İlimiz girişlerinde bulunan uygulama noktalarında izinsiz seyahatin önlenmesi ve gelen vatandaşlarımızın kontrol edilmesi için personel takviyesi yapılmış, Covid-19 tedbirleri kapsamında toplam 28.028 araç ve 44.511 şahıs kontrol edilmiş, vatandaşlarımıza yasaklara uymaları ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda telkinlerde bulunulmuştur.
Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan toplamda 476 işyeri ile ilgili olarak yapılan denetimlerde, 4 işyerinin yasağa uymadığı tespit edilmiş ve gerekli işlemler başlatılmıştır.
Ekiplerimiz tarafından vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları ve evde kalmaları konusunda anons edilerek uyarılmaktadır.