İlkadımlı kadınlardan aile ekonomisine katkı « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

İlkadımlı kadınlardan aile ekonomisine katkı

-Ekonomiye can sektöre istihdam…

-İlkadımlı kadınlardan aile ekonomisine katkı

-İlkadım’da ekonomiye ve istihdama katkı veren kurslar

 

İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen meslek edindirme kurslarında hem  meslek hem de iş sahibi olan bayanlar aile bütçesine katkı vererek ekonomiye can veriyor.

 

Meslek edindirme kursları yeni kayıt döneminde de  büyük ilgi görüyor. Binlerce İlkadımlı açılan kurslarla hem meslek sahibi oluyor hem de usta birer zanaatkara dönüşüyor. İlkadım Belediyesi ve İlkadım İlçe Halk Eğitim Merkezi işbirliği 80 branşta 5 binden fazla kursiyere 9 ayrı kültür ve eğitim merkezinde kurs olanağı sağlanıyor. Haftaya başlayacak yeni dönem için belediye kültür merkezlerinde kurs kayıt alımları sürüyor.

 

5 GÜNDE 2 BİNDEN FAZLA BAŞVURU

 

5 gün önce başlayan meslek edindirme kursları için başvurular 2 bini geçerken bu yıl 5 binden fazla kursiyerin başvuru yapması bekleniyor. Engin kültür ve sanat zenginliklerine sahip Osmanlı döneminden günümüze uzanan el sanatlarının yanı sıra 3 bin yıllık tarihe sahip kazaziye ve telkâri  kursları, cam boyama,  hasır dokuma, çini, seramik, kuyumculuk , hüsnü hat, kaligrafi, tezhip ve ebru en gözde sanat dalları arasında yerini alıyor.  Yıldıray Çınar, Derebahçe, Kılıç Dede ve Gazi Kültür Merkezlerinde verilen kursların yanı sıra Engelsiz Yaşam Merkezi, Halk Oyunları Merkezi, Türk İslam Sanatları Merkezi ve İlkadım Eğitim Merkezleri her yaştan vatandaşa hitap eden kurs imkanlarını sağlıyor.

 

GENİŞ YELPAZELİ KURSLAR

 

İlkadım Belediyesi olarak 9 ayrı kültür merkezinde eğitimi verilen meslek edindirme kurslarının geniş bir yelpazeye sahip olduğunu vurgulayan İlkadım Belediye Başkan Erdoğan Tok,  “Meslek edindirme ve el sanatları kurslarımız bizler için büyük önem taşıyor. 80 branşta hemşerilerimizin hizmetine sunduğumuz olanaklar hem meslek edindirmeyi hem de el sanatlarımızı geleceğe taşımamızı sağlıyor. Bu anlayışla istihdama ve ekonomiye katılım sağlayacak hizmetlerimizi geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.