II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Festivali 25 Temmuz’da Başlıyor… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Festivali 25 Temmuz’da Başlıyor…

KAPIKAYAFEST BASIN TOPLANTISI İLE TANITILDI
Bu yıl 25-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında 2.si düzenlenecek olan Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali (Kapıkayafest) düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Bafra Belediyesi Ali Kale Sosyal Tesislerinde gerçekleşen tanıtım toplantısına Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Hava Sporları Federasyonu Samsun İl Temsilcisi ve Kapıkayafest Danışma Kurulu Başkanı Burhan Apaydın, Bafra Belediye Başkan Yardımcı Şaban Güryaşar ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Festivalin organizasyonu için özenle ve titizlikle çalışıldı
Kapıkayafest  II. Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali’nin ayrıntılarını basına anlatan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç “Geçen sene festivalimize ulusal ve uluslararası katılımcıların ilgisi bizleri de heyecanlandırdı. Edindiğimiz izlenimler ve gözlemler sonucu festival alanında ve programında yeni düzenlemeler yaptık.  Katılımcılarımızı en iyi şekilde ağırlayabilmek için gereken çalışmaları titizlik ve özenle sürdürdük. Kamp alanımızdaki eksikliklerimizi hızla gidererek festivalimize hazır hale getirdik” dedi.
Festivalimizi Bafra ilçemizin turizminin gelişmesinde öncü olarak görüyoruz
Festivalin diğer festivallerden farklı olduğunu açıklayan Kılıç, “Bu farklılık, bölgemizin yüksek dağlarının yamaç paraşütüne, yürüyüş rotalarının dağcılığa ve Kızılırmak’ın su sporlarına elverişli olmasıdır. Bir de tarihi değerlerimizin içerisinde kalması başlı başına bir zenginliğimizdir. Bu mirası yaşamak ve yaşatmak belediyemiz için bölge halkına karşı bir borçtur” dedi.
Festivalin kültürü ve doğayı bir arada barındırdığının altını çizen Kılıç “Bölgemizin sahip olduğu tarihi değerlerin ve doğal güzelliklerin fark edilmesi için festivalimiz bir fırsattır. Festivalimizi Bafra ilçemizin turizminin gelişmesinde öncü olarak görüyoruz” şeklinde konuştu. Kapıkayafest’in gerçekleştirilmesinde büyük emeği olan Danışma Kurulu’nda alanında yetkin isimler olduğunun altını çizen Başkan Kılıç, tüm üyelere teşekkür etti.
Samsun Hava Sporları Federasyonu Samsun İl Temsilcisi ve Kapıkayafest Danışma Kurulu Başkanı Burhan Apaydın ise “Bölgemiz hem spor açısından hem doğal güzellikleri açısından hem de tarihi değerler açısından çok yüksek özelliklere sahip. Bafra olarak biz Turizm noktasında doğa turizmi öne çıkararak ilerleyebileceğimizi düşündük ve bu festivali tasarladık. Festival kısa zamanda çok büyük bir hale geldi. Bölgede büyük bir eksiklikti. Kapıkayafest Karadeniz Bölgesinde ilk olma özelliğini taşıyor. Festivale ev sahipliği yapan Bafra Belediyesi Başkanlığına, Büyük Şehir Belediye Başkanlığına ve bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Geçen sene katılan uluslararası sporcular festivale büyük ilgi gösterdi bu sene de birçok ülkeden uluslararası sporcuya ev sahipliği yapacağız” dedi.
Apaydın “Geçen yıl ki tecrübemizi bir kademe daha yükselterek bütün eksiklikleri gidermeye çalıştık. Festival sadece Bafra’nın değil Samsun’un tanıtımı içinde çok önemli. Bu sene Türk Hava Yolları festivalimize sponsor oldu, bilet indirimi sağlıyor ve tanıtımızı da yapıyor. THY Skylife dergisi Festivalimize yer verdi. Geçen seneki memnuniyeti bu sene de yakalayacağımız düşünüyorum. İnşallah bu festival Bafra’mız için devamlı olur” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Samsun Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı, Bafra Belediyesi Başkanlığı ve Türk Hava Yolları iş birliğiyle gerçekleşecek olan Kapıkayafest, geçen yıl Türkiye’nin dört bir yanından 25 bine yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştı. Samsun’un yeni turizm merkezi Bafra’da Ulusal ve uluslararası düzeyde profesyonel ve amatör sporcuların yanı sıra spora ilgi duyan bireylere sportif ve kültürel etkinliklere katılma fırsatı sunulacak.
II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali 25-29 Temmuz 2018
Ulusal ve uluslararası düzeyde profesyonel ve amatör sporcuların yanı sıra spora ilgi duyan bireylerin katılımı ile gerçekleşen Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali’nin (Kapıkayafest) bu yıl ikincisi 25-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kültür ve doğa sporu tutkunlarına, Samsun’un yeni turizm merkezi Bafra’da tarih ile doğanının buluştuğu bir ortamda sportif ve kültürel etkinliklere katılma fırsatı sunulacak. Çadırların kurulacağı kamp alanında 5 gün 4 gece kalma olanağı da sunan festivale www.kapikayafest.com adresinden form doldurularak kayıt yapılıyor. Ancak yoğun talep sebebiyle şimdiden kamp alanı doldu ve kayıtlar kapandı. Ek alan oluşturulması halinde kayıtlar yeniden açılacak. Ama günübirlik katılımcılar için her hangi bir sınırlama yok. Festival tüm vatandaşlara açık olacak.
Katılım ve ulaşımın ücretsiz olduğu Festival, Samsun Valiliği’nin himayelerinde, Bafra Kaymakamlığı’nın destekleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Bafra Belediye Başkanlığı, Bafra Hava Sporları ve Gençlik Kulübü, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin işbirliği ile gerçekleştirilecek. Festivalin resmi hava yolu ise bir dünya markası olan Türk Hava Yolları.
Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Kolay beldesi sınırları içerisinde eşsiz manzarasıyla bizleri karşılayan Kapıkaya, doğa turizminin yeni gözdesi. İlk olarak yamaç paraşütçülerinin keşfettiği Kapıkaya, Kızılırmak’ın yanı başında doğanın ve tarihin bir araya geldiği bir yer ve katılımcılara yamaç paraşütü, dağcılık, bisiklet ve su sporlarını bir arada yaşayabilecekleri bir alan sunuyor.
Doğayı Yaşat Sporu Yaşa sloganıyla sağlıklı bireylerle daha çok yaşanabilir bir dünya için sporun ve sporcunun önemini vurgulayan Festival, geçen yıl Türkiye’nin dört bir yanından 25 bine yakın ziyaretçiyi ağırlamıştı. Kapıkayafest,  bu yıl da ulusal ve uluslararası sporcuların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Festival, Bafra’nın kültürel ve sosyal yaşamına değer katmayı ve bölge ekonomisini canlandırmayı da hedefliyor.
Festival Ne Zaman ve Nerede?
II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali, 25-29 Temmuz tarihleri arasında 
Samsun’un Bafra ilçesine bağlı Kolay beldesine yer alan eşsiz manzaraya sahip Kapıkaya tepesinde gerçekleştirilecek. Festivalle ilgili tüm bilgilere ve konuma www.kapikayafest.com adresinden ulaşmak mümkün.
Festivalde neler var?
Türkiye, İngiltere, İspanya, İsviçre, Kanarya Adaları, İran, İtalya başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen acro pilotların gökyüzü ile buluşan kanatları ve nefes kesen gösterileri izlenebilecek, maceraseverler paraşütçülerle birlikte uçma ayrıcalığı yaşayabilecek.  Festivalin katılımcıları karada bisiklet ve doğa yürüyüşü, izcilik aktiviteleri, baraj gölünde kano gezisi, salto, trambolin, zıp zıp, paintball, canlı langırt, kano, bambu sal ile gezi, çarpışan su botları, jetboat, windsurf,  jet ski, yelkenli ve tekne gezileri, ATV safari ve bölge gezilerine katılabilecek.
Fotoğraf tutkunları ise belirlenen şartlara uyarak “Fotosafari Kamp ve Atölye Çalışmalarına katılarak yarışabilecek.
Akşam ise kamp ateşini yakıp yıldızların altında doğanın sesini dinleyecek, eski ve yeni arkadaşlarla sabaha kadar sohbetler sürecek.
Ayrıca çeşitli kültürel faaliyetler, spor branşlarının aktiviteleri ve eğlenceler birbirini izleyecek.
Uçak biletine indirim, kamp alanına ücretsiz ulaşım
Samsun’a hava ve karayolu ile ulaşmak mümkün. Kapıkayafest 2018’in Resmi Hava Yolu Türk Hava Yolları, Turkish Conventions kapsamında belirli rezervasyon sınıflarında indirimli ücretler de sunuyor. Katılımcılar beraberindeki bir kişi ile birlikte bu indirimden faydalanabiliyor.
Bafra ve Samsun’dan kamp alanına ulaşım hizmeti farklı saatlerde ringlerle ücretsiz olarak verilecek. Bunun dışında aracıyla gelmek isteyen katılımcılar için otopark alanları düzenlendi.
İnsani ihtiyaçlar için alanda gerekli tedbirler alındı
Festival alanında insani ihtiyaçların karşılanması için gerekli tüm önlemler alındı. Seyyar tuvaletler, kamp ortamında sıcak su duşlarından ücretsiz faydalanılabilecek.
Kamp kaydı kabul edilen ve alanda çadırlarını kuran katılımcılar için sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri de organizasyon tarafından ücretsiz olarak karşılanacak.
Kayıt yaptırmayan ve günübirlik festivale katılan ziyaretçiler yiyeceklerini yanlarında getirebilir veya alanda kurulan yeme içme alanlarından ücreti karşılığı faydalanabilirler.
Festivale destek verenler
II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivaline
 katkıda bulunan kuruluşlar; Türk Hava Yolları, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bafra Belediyesi.
Festivale dokunanlar; Samsun Valiliği, Bafra Kaymakamlığı, Hava Sporları ve Gençlik Kulübü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve spor Bakanlığı, Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB), Bafra için Hepimiz.
Havacılık Kulüpleri; Anka Havacılık, Çakırman Havacılık Kulübü, Elazığ Sportif Havacılık Kulübü (ESHAK), High Fly Sportif Havacılık Kulübü, Kocaeli Havacılık Kulübü, Malatya Sportif Havacılık Kulübü (MASHAK), Ordu Sportif Havacılık Kulübü (OSHAVK), Sivas Sportif Havacılık Kulübü (SİVHAVK), Tokat Zile Elazığ Sportif Havacılık Kulübü, Tulpar Sportif Havacılık Kulübü, Yalova Havacılık, Canarias Acroteam, GIN, Air Cross.
Dağcılık, bisiklet ve su sporları kulüpleri; Anadolu Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Samsun Dağcılık Kulübü (SAMDAK), Yeşil Gerze Dağcılık Doğa ve Gençlik spor Kulübü, Atakum Deniz Kulübü (ADK), Gerze Yelken ve Su sporları Kulübü, Ondokuz Mayıs Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü(OMDAK).

 

II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Festivali 25 Temmuz’da Başlıyor…

II. Uluslararası Bafra Kapıkaya Festivali 25 Temmuz’da Başlıyor… KAPIKAYAFEST BASIN TOPLANTISI İLE TANITILDI Bu yıl 25-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında 2.si düzenlenecek olan Uluslararası Bafra Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali (Kapıkayafest) düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Bafra Belediyesi Ali Kale Sosyal Tesislerinde gerçekleşen tanıtım toplantısına Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Hava Sporları Federasyonu Samsun […]