İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SAMSUN 112 ACİL MERKEZİ ÇAĞRI ALIMINA BAŞLADI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Bafra Fen Lisesi Sene Sonu Resim Sergisi

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Gençler Samsun’u Keşfediyor

EĞİTİM, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SAMSUN 112 ACİL MERKEZİ ÇAĞRI ALIMINA BAŞLADI

İlimiz Atakum ilçemizde yapımına 2015 yılında başlanılan İçişleri Bakanlığı Samsun 112 Acil Çağrı Merkezi’nin kurulumu tamamlanarak, 24.01.2019 Perşembe günü saat 10.00 itibarıyla 110 İtfaiye acil durum numarası ile çağrı alımına başlamıştır.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Valimiz Sayın Osman Kaymak; ” Ülkemizde yardım talep ve ihbarlar, çeşitli kurumlara ait 155-156-158-110-112-177 vb. acil yardım telefonlarına yapılmaktadır. Ancak acil yardım numaralarının muhtelif ve çok sayıda olması nedeniyle uygulanmasında zorluklar çekildiği bilinmektedir. Ayrıca karşılaşılan olayın hangi kurumu veya kurumları ne derecede ilgilendirdiği veya önceliğin hangisinde olduğu hususunda tereddüde düşülmesi ve birkaç kurumu ilgilendiren bir olay karşısında tüm irtibat telefonları bilinse bile, ayrı numaralar aranmak durumunda kalınması nedeniyle, zaman ve kaynak israfı ile birlikte can ve mal kayıpları da yaşanabilmektedir.
Avrupa Birliği, 29 Temmuz 1991 tarihli kararı ile birlik çatısı altındaki tüm ülkelerde 112 hattının “Tek Avrupa Acil Çağrı Numarası-Single European Emergency Call Number” olarak kullanımını öngörmüştü.
Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, Ülkemizde “Tek Acil Çağrı Numarası” oluşturma çalışmalarına; 2003 yılında, Hollanda Hükümeti ile İçişleri Bakanlığımızın işbirliği ile MATRA Projeleri kapsamında başlanmış olup, Bu doğrultuda Antalya ilimiz pilot il uygulamasına alınmıştı. 
112 acil çağrı merkezi sisteminin iki temel amaç ve işlevi vardır;
1- Acil durum çağrısı yapma halinde vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı öğrenmeleri.
2- Acil yardım çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay mahalline ya da acil durumdaki kişiye ulaşabilmektir.
Kurumumuzun mevcut kadrosunda bir Müdür, bir Mühendis, 1 tekniker, 4 Teknisyen ve 15 VHKİ personeli olmak üzere toplamda 22 kadrolu personeli bulunmaktadır.
Hizmet binamızın tüm ihtiyaçları tamamlanmış olup, Bakanlığımız eğitim elemanları gözetiminde 24.01.2019 Perşembe günü saat 10:00‘da 110 İtfaiye Hizmetleri ile çağrı almaya başlanılmıştır. Bu proje kapsamında 7/24 3 kişilik çağrı alıcı, 3 kişi çağrı yönlendirici ve bir teknik personelin koordinasyonunda Samsunumuzda İtfaiye Hizmetleri kapsamındaki konular vatandaşlarımızın çağrılarına paralel çözüm bulacaktır.
İçişleri Bakanlığımızın belirleyeceği takvim doğrultusunda sırasıyla Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sağlık İl Müdürlüğü acil çağrı hizmetleri ve Acil Çağrı İl Koordinasyon kurulunun uygun göreceği kurumlar eklenerek proje tamamlanacaktır. Proje tamamlandığında Samsun İl sınırları içerisindeki tüm çağrı alıcı kuruluşlar 112’de tek çatı altında toplanmış olacaktır. Vatandaşımız 112 numarası ile devletimizin tüm çağrı alıcı kurumlarına ulaşarak, yaşamını olumsuz etkileyen olaylar 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nün koordinasyonunda giderilmiş olacaktır.
İlimiz için önemli bir hizmet birimi olan İçişleri Bakanlığı Samsun 112 Acil Çağrı Merkezimizin ilimize ve ülkemize hayırlı olması temennilerimle, görev alacak tüm kademedeki arkadaşlarımıza başarılar dilerim.” dedi.