HOSPİTALPARK’TAN KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

HOSPİTALPARK’TAN KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ

Hospitalpark Darıca Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeyma Altun, “Kurban Bayramı’nda, kontrolsüz ve düzensiz beslenme sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor.” uyarısında bulundu.

Dyt. Şeyma Altun, “Dini Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir.  Kurban Bayramı’nda, Bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Bu dönemde şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.” dedi.

Kırmızı et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda, kontrolsüz ve düzensiz beslenme sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Bayramda sağlık sorunları yaşamamak için etin pişirilmesi, tüketimi ve saklanması konusunda bilinçli olmak büyük önem taşıyor.

Kurbanlığınızın satın almadan önce veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olmalısınız. Uygun kesim şartlarının sağlanması sağlık açısından önemlidir. Hayvanlarda görülen ve zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıklar insanlara bulaşabilmektedir. Bunlardan kist hidatik, toksoplazmozis, teniyoz, brusellozis, şarbon ve verem gibi hastalıklar ülkemiz açısında önem arz etmektedir. Ancak, bu hastalıkların birtakım basit kuralları uygulamakla önlenebileceği de unutulmamalıdır.

KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Hospitalpark Darıca Hastanesi Diyetisyeni Şeyma Altun, mide-bağırsak hastalığı olan kişilerin et tüketimine dikkat çekti.

Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Genel olarak sakatat tüketimi de artmaktadır. Özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

 

KURBAN ETiNi NASIL PiŞiRMELiYiZ?

Dyt. Şeyma Altun, Kurban etini pişirirken herhangi bir yağ eklenmemelidir uyarısında bulundu. Etin içindeki doymuş yağ asitleri zaten etin pişmesi için yeterli olacaktır. Hayvan iç yağlarının da eklenmemesi gerekir. Etin pişirilmesinde dikkat edilecek nokta, kısık ateşte kendi öz suyunda ile pişirilme tekniğinin uygulanmasıdır. Bu şekilde etin besin ve vitamin değerlerinde kayıp olmaz ve kısa sürede pişer. Etin fazla pişirilmesi, içerdiği vitaminlerin kısa sürede değerini kaybetmesine yol açar. Kurban etinin ızgara, fırın ya da haşlama yöntemleriyle pişirilmesi en sağlıklı olandır.

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. İçinde bulunduğumuz sıcak aylarda etlerin çabuk bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kesim işlemi sonrasında hemen uygun sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede 7-10 gün, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı “mikroorganizmalar” için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

Hospitalpark Darıca Hastanesi olarak Sevdikleriniz ile sağlıklı ve mutlu bayramlar diliyoruz.

B

HOSPİTALPARK’TAN KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ

HOSPİTALPARK’TAN KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ Hospitalpark Darıca Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeyma Altun, “Kurban Bayramı’nda, kontrolsüz ve düzensiz beslenme sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor.” uyarısında bulundu. Dyt. Şeyma Altun, “Dini Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir.  Kurban Bayramı’nda, Bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker […]