Hepimiz birer tüketiciyiz. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Hepimiz birer tüketiciyiz.

Bu haber 14 Mart 2019 - 13:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hepimiz birer tüketiciyiz.

Her gün farkında olmadan bir çok sözleşmenin tarafı oluruz. Marketten kredi kartı ile veya nakit alışveriş yapar, bankadan ihtiyaçlarımız için kredi çekeriz, aracımıza yakıt alır, otoparka bırakırız, aracımızı yıkatırken hizmet alırız. Evimize mobilya satın alır, otobüse veya uçağa biner ve eşyalarımızı taşıtırken taşıma sözleşmesi kurarız, çocuğumuzu kursa yazdırırken özel eğitim sözleşmesi yaparız.

Biz farkında olmadan yaptığımız bu sözleşmelerden doğan ihtilaflarda miktarına göre Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine gideriz.

Tüketim dediğimiz eylem insanın doğuşundan başlamış ve günümüzde artarak devam etmektedir. Daha önceleri tüketicinin korunması için gerek duyulmamış olsa da zaman içerisinde Dünya da ekonomi gücünün varlığını hissettirmesi ve üreticilerin artması ile birlikte yöntemlerinde etkisiyle üreticinin ekonomik olarak güçlü duruma gelmesi tüketiciye baskı sağlamaya başlaması tüketicinin korunması kavramının oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 adet temel ve evrensel tüketici vardır.

Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1-Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı,

2-Sağlık ve güvenlik hakkı,

3-Bilgi edinme hakkı,

4-Eğitilme hakkı,

5-Zararların giderilmesi hakkı,

6-Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı,

7-Ekonomik çıkarların korunması hakkı,

8-Seçme hakkı,

9-Temsil edilme, Örgütlenme ve Sesini duyurma haklarıdır.

Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğümüz ve İlçe Kaymakamlıklarımız bünyesinde oluşturulan Tüketici Hakem Heyeti Başkanlıkları tüketicilerimizin evrensel hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini, sağlık ve güvenliklerini koruyan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu Kanun’a dayanılarak hazırlanan uygulama yönetmenliklerinin çözümünde aktif bir rol oynamaktadırlar.

81 İl Merkezi (Ticaret İl Müdürlükleri) ile tüm ilçe kaymakamlıkları bünyesinde tüketici hakem heyetleri faaliyetlerini sürdürmekte iken Bakanlığımızca 2018 yılında yeniden yapılanmaya gidilerek bazı ilçe tüketici hakem heyetlerinin yetkileri yeniden düzenlenmiş olup, bu yapılanma ile ilimiz Tekkeköy, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık ve Asarcık İlçe Tüketici Hakem Heyetlerimiz Canik İlçe Tüketici Hakem Heyetine, 19 Mayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent, Kavak, Ladik, Havza ve Vezirköprü İlçe Tüketici Hakem Heyetleri Atakum Tüketici Hakem Heyetine bağlanmış olup, Her İlçe Kaymakamlığında irtibat personeli görevlendirilerek tüketici mağduriyetinin önüne geçilmiştir. 2018 yılı içerisinde 4570,00.TL. nin altındaki uyuşmazlıklara ilçe tüketici hakem heyetlerine, Büyükşehir statüsünde olan illerde 4570,00.TL. ile 6860,00.TL. nin arasında İl Tüketici Hakem Heyetlerine, 6860,00.TL. nin üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemelerine müracaat edilmiştir. 2019 yılı için bu rakam 8480,00.-TL. olarak tespit edilmiştir. Bu değerin altındaki ihtilaflarda hakem heyetlerinin verdiği karar bağlayıcı olup, İcra İflas Kanunun ilamlarını yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilmektedir.

İlimiz ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin özverili çalışmaları sonucu bir çok ihtilafın çözüldüğü görülmüş olup, bunun sonucu olarak da tüketici hakem heyetlerine 2017 yılında açılan dava başvuru sayısı 10307 adet olurken, 2018 yılında ise açılan dava sayısı 9601 adet olmuştur. Açılan dava sayısının geçen yıllara göre azalması tüketicimizin bilinçli hale gelmesi sonucu ile firmalarında basiretli tacir anlayışının olduğunu ve uyuşmazlıkların tüketici hakem heyetlerine başvuru olmadan çözüme kavuşturduklarını göstermektedir.

İl Müdürlüğümüzce tüketici haftası kutlama programı çerçevesinde halkımıza, öğrencilerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik bilgilendirme çalışmaları her yıl olduğu gibi devam etmektedir.

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN