HAT VE PERON PLANINI REVİZE ETTİK « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Tekkeköy Kırsalı Beyaza Büründü

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

“OKUMAKTAN MANİ NE”

EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT, SAMSUN HABERLERİ, Yerel haber

HAT VE PERON PLANINI REVİZE ETTİK

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU:
-HAYDARPAŞA’DA PERONLAR VE PERON HATLARI BÖLGESİNDE ARKEOLOJİK KAZILAR % 95 TAMAMLANDI

-TARİHİ HAYDARPAŞA GAR ALANI; ARKEOPARK-GAR KOMPLEKSİ TASARIM KONSEPTİYLE TÜRKİYE VE DÜNYADA BİR İLK OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; Tarihi Haydarpaşa Gar Alanı’nın Arkeopark-Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve dünyada bir ilk olacağını belirterek, “Haydarpaşa’da peronlar ve peron hatları bölgesinde arkeolojik kazılar yüzde 95 oranında tamamlanmış, kalıntıların rölöve alım çalışmalarına başlanmıştır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Haydarpaşa Garı ve Arkeopark Alanı’nda incelemelerde bulundu. Ardından açıklama yapan Karaismailoğlu, “2. Abdülhamit döneminde 30 Mayıs 1906 da yapımına başlanan Haydarpaşa Garı, 19 Mayıs 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Sonrasında 1979 yılında Independenta adlı petrol yüklü Romen tankeri İstanbul Boğazı’ndan geçerken; Haydarpaşa Garı’nın açıklarında patlamış 43 gemi mürettebatının öldüğü, 27 gün süren büyük yangına ve çevre felaketine yol açan kazada Haydarpaşa Garı’nın camları ve tarihi renkli vitrayları da parçalanmıştır. Maalesef, 28 Kasım 2010 yılında çıkan yangından dolayı da Haydarpaşa Garı’mızın çatısı çöktü, dördüncü katı tamamen kullanılmaz hale geldi ve yapı büyük zarar gördü” ifadelerini kullandı.

Anıtlar kurulu onayı ile iki etap halinde devam eden çalışmalar kapsamında çok önemli aşamalar kaydedildiğini aktaran Karaismailoğlu, Kurul izinleri ve İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’nün kontrolünde; 1. etap olan Haydarpaşa Gar binasının komple tadilatı çalışmalarının 15 Şubat 2019 tarihinde tamamlandığını anımsattı. Haydarpaşa Gar Binası ve Müştemilatı 2. Etap Restorasyonu’na devam edildiğini kaydeden Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;
“Çalışmalar sırasında Khalkedon şehrine ait olduğu düşünülen tarihi yapılar çıktı. Yine, İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından peron araları ve çevresinde yapılan kazılarda Osmanlı, Roma, erken ve geç Bizans dönemi yapı temellerine rastlandı. Hiç şüphesiz İstanbul kültür turizmi, inanç turizmi, gastronomi, sağlık, spor ve kongre turizmi açısından her çeşit turistin ilgisini çekebilecek, turizme dair her alanda sözü olan, emsali bulunmayan bir şehir. Özellikle binlerce yıl öncesine uzanan medeniyetlerden miras kalan tarihi varlıkları ile kültür turizmi açısından dünyanın en önemli ve en zengin şehirlerinden bir tanesi İstanbul. Dünya Turizm Örgütü tarafından açıklanan dünya turizm verilerine baktığımızda da İstanbul’u dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehirden biri olarak görüyoruz. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kültürel olarak fark yaratan İstanbul için ne yaparsak az. Bu bağlamda ana amacımız, İstanbul’un sahip olduğu bu eşsiz birikimleri korumak ve en doğru şekilde tanıtmak. Bu noktada, hem Haydarpaşa Garı’nda yürüttüğümüz restorasyon çalışmalarını hem de gar sahasında gün yüzüne çıkan tarihi değerleri dünyada bir ilk olacak. Haydarpaşa’yı Arkeopark-Gar Kompleksi tasarım konseptiyle paylaşacak olmamızı hem İstanbul hem de Türkiye için çok önemli bir kazanım olarak görüyoruz.”

YAKLAŞIK 12 BİN ADET SİKKE, CAM VE SERAMİK GİBİ ESERLER ORTAYA ÇIKARILDI

Haydarpaşa Garı’nın sadece İstanbul’un tarihi açısından değil tüm Türkiye’nin tarihi açısından değeri bulunduğunu vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “İstanbul’un simgelerinden olan Gar, adeta toplumsal belleğimizin ve şanlı tarihimizin ortak simgelerinden biridir. Haydarpaşa Gar Binasındaki restorasyon çalışmalarımız titizlikle devam ederken Gar Sahasındaki arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Bugüne kadar yapılan kazılarda; M.S 4’üncü yüzyıla kadar uzanan, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait yaygın mimari kalıntılar ile M.Ö 5’inci, M.S 7’nci yüzyıllar arasındaki dönemlere ait yaklaşık 12 bin adet sikke, cam ve seramik gibi eserler ortaya çıkarıldı. Mimari kalıntılar arasında, liman arkası yapılar olarak tanımlanan dükkanlar, konutlar, sosyal dokunun bir parçası olan kilise ve hamam kalıntılarına ulaşıldı. Çok büyük sayıda sikke bulunması bu bölgenin ticari bir merkez olduğunu göstermektedir. Peronlar ve peron hatları bölgesinde arkeolojik kazılar yüzde 95 oranında tamamlanmış, kalıntıların rölöve alım çalışmalarına başlanmıştır. Tüm eserler temizlenerek dökümante edilmekte, arşivlere kaydedilmekte ve İstanbul Arkeoloji Müzesine taşınmaktadır” ifadelerini kullandı.

HAT VE PERON PLANINI REVİZE ETTİK

Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının doğal olarak proje çalışmalarımızda gecikmelere neden olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu;
“Ancak insanlığın ortak mirası bu tarihi kültür değerlerine karşı kayıtsız kalamazdık. Kazılarda ortaya çıkarılan buluntuların yaygınlığı, tarihi ve kültürel önemi ve alanın önemli demiryolu miras kimliğini göz önüne alarak; arkeolojik buluntulara zarar vermeden ve alanın tarihi kimliğinin korunmasını sağlayacak şekilde hat ve peron yerleşimini revize ettik. Alanın tarihi ve kültürel miras kimliğinin korunması, ortaya çıkarılan arkeolojik kalıntılar ile Demiryolu Mirası olan mevcut tarihi binaların konservasyonu, restorasyonu ve bunların kamuya sergilenmesini içeren bir arkeopark konsepti ve Çevre Düzenleme Projesi’ni geliştirilmesini kararlaştırdık. Bu doğrultuda; konusunda yetkin, nitelikli bir ekiple, ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda geliştirilecek konsept tasarımı ilgili kurumlar ile koordinasyon içinde hazırlayacak ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun onayını alacağız. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, çalışmalarımızı alanın güncel kazı saha verilerine göre yeniden ele aldık. Hat ve peron planını revize ettik. Yeni yapılacak Bakım Atölye Binası yapımını iptal ettik. Tren parklanma hatlarını alandan kaldırdık ve silolar bölgesinde sayı ve uzunluk ihtiyacına göre optimize edilmiş gare hatları oluşturulmasını kararlaştırdık. Yapılan yeni hat ve peron planına göre; Haydarpaşa Gar Sahası’na 3 hatlı giriş, 4 adet peron hattı ve 210 metre uzunluğunda 3 adet yolcu peronu, kuşak hattı, liman bağlantı hattı ve liman bölgesinde oluşturulacak gare hatları imalatı yapacağız.”

ARKEOPARK-GAR KOMPLEKSİ TASARIM KONSEPTİYLE TÜRKİYE VE DÜNYADA BİR İLK OLACAK

“Tarihi Haydarpaşa Gar Alanı; Arkeopark-Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve dünyada bir ilk olacak” diyen Karaismailoğlu, İstanbul’un tarihine ışık tutan Arkeopark’ın bölgenin tarihi dokusuyla uyum içindeki mimarisi ve alternatif ulaşım olanakları ile gerek İstanbullular gerek yerli ve yabancı turistler için bir çekim noktası haline geleceğini söyledi. İstanbul’un ulaşım olanaklarının gelişmiş olmasının da turizm faaliyetlerinin gelişmesi açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, hayata geçirilen ve yapımı devam eden projeler hakkında şu bilgileri verdi;
“Bu noktada, son 20 yıl içeresinde hayata geçen Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara ve İstanbul – İzmir Otoyolu gibi dev ulaşım yatırımları ile İstanbul’un ulaşım ağını her modda üst seviyeye çıkardık. Yine İstanbulluların ve İstanbul’a gelen ziyaretçilerin şehir içinde daha hızlı ve kolay ulaşım imkanına kavuşması içinde şehir içi raylı toplu taşımacılık altyapısının gelişmesi adına da çok önemli projeler hayata geçiriyoruz. Şu anda da İstanbul’da bakanlığımız tarafından 7 hatta raylı sistem yapım çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bunlar; Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metrosu, Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı Metrosu, Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metrosu, Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Metrosu ve Kazılçeşme Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon projesidir. Bu 7 projenin toplam uzunluğu da 103,3 kilometre. İstanbul’da kurulu raylı sistem ağının uzunluğu 263 kilometredir. Yapımı devam eden projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte, bu uzunluk 366,3 kilometreye çıkacak ve İstanbul’un kentiçi raylı sistem ağının yüzde 50’sinden fazlasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yapmış olacağız.”

ÇAMLICA KULESİ İLE İSTANBUL’UN DEĞERİNE DEĞER KATTIK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, İstanbul’da tamamlanan önemli bir projeye daha dikkat çeken Karaismailoğlu, yaklaşık 1 yıl önce açılışı gerçekleştirilen Çamlıca Kulesi’nin de İstanbul’un değerine değer katan bir eser olduğunu dile getirdi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Çamlıca Kulesi’nde başlayan yayıncılık faaliyetleri ile dünyada ilk defa 100 radyo yayını aynı noktadan birbirinin güçlerini kesmeden ve frekansları birbirine karıştırmadan gerçekleştirdik. Ayrıca, bu başarısı ile dünyada radyoculuk alanında takip edilen bir merkez haline gelen Çamlıca Kulesi’nin ülkemize kattığı değer sadece yayıncılık alanıyla sınırlı da kalmadı. Elektromanyetik kirlenmeye ve görüntü kirliliğine neden olan eski 33 anten kaldırıldı ve onların yerine ülkemize simgesel bir yapı kazandırıldı. Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağı oldu ve bir yılda 563 bin kişi Çamlıca Kulesi’ni ziyaret etti. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum ki; biz projelerimizi mimari estetikleriyle eşsiz yapılar olarak inşa ediyoruz. Biz bu dev eserler ve simge yapılar ile İstanbul’u çok kıymetli bir marka şehre dönüştürdük. Bu noktada, hayata geçireceğimiz tüm projeleri turizmin gelişmesi açısından da değerlendirerek, taşıdıkları bu özel anlam nedeniyle de hep estetik ve özgün mimari gözeterek yapmaya devam edeceğiz. Nasıl ki 20 yıldır ülkemizin kaderini birilerinin eline bırakmadıysak, 20 yılda asırlık hizmeti ortaya koyduysak, ortaya koyduğumuz projelerimizi hayata geçirirken de sadece ve sadece vatandaşlarımızı düşündüğümüzü bilmenizi istiyorum. Milletimiz için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.
Karaismailoğlu, çalışmalar tamamlandığında Haydarpaşa Garı’nın hem yapılan restorasyon çalışmaları hem de arkeopark projesiyle İstanbul ve Türkiye için önemli bir kültür, turizm ve ulaşım merkezi ve çekim noktası haline geleceğine dikkati çekerek sözlerini tamamladı.