HAMİLELİKTE HAZIR YİYECEKLERDEN UZAK DURUN  « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

HAMİLELİKTE HAZIR YİYECEKLERDEN UZAK DURUN 

HAMİLELİKTE HAZIR YİYECEKLERDEN UZAK DURUN 
Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Özge PİRİ MANTAR, hamilelik sürecinde beslenmenin önemine ve yapılan hatalara dikkat çekti.
Beslenme gebe kalımının öncesi ve sonrasında oldukça öneme sahiptir. Ancak yapılan istatistiklere göre gebe kalınımın yüzde 50 sinin plansız bir şekilde gerçekleştiğini belirten Piri Mantar  “Bu kişilerin  gebelik sürecini sağlıklı ve rahat geçirebilmeleri için kendilerine beslenme planı oluşturmalarında oldukça fayda var” dedi.
HAZIR GIDADAN KAÇININ
Sağlıklı yaşam sürmenin öncül koşulu dengeli beslenme ve tüketilen besinin niteliğidir. ancak bu yolda sıkça rastlanan hatalardan biri hazır gıda tüketimidir. özellikle hazır meyve suyu kullanarak kişiler sağlık beslendiklerini düşünseler de söz konusu ürünlerin içerisinde yer alan katkı maddeleri (kimyasallar ve şeker gibi) vücuda olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Benzer bir hatanın ise konserve şekilde ve diğer hazır yiyeceklerde de raf ömrünün fazla olabilmesi adına birçok farklı kimyasallar vb. katkı maddeleri içeren besinlerin kullanımına dikkat çeken Jin. Op. Dr. Özge PİRİ MANTAR, bu ürünlerinin fazla tüketimi normal bireylerde bile zarara neden olurken, hamile bireylerde olumsuz etkisi çok daha fazla olabileceğini önemle vurguladı.
BİTKİSEL ÇAYLARA DİKKAT
Hamilelikte bitki çaylarının tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Söz konusu çayların fazla tüketimi gebeliğin vakitsiz sonuçlanmasına yol açabilir. özellikle kronik rahatsızlıklara sahip olup ilaç takviyesi alan gebe kişilerde bu çaylar ters etkileşim yaparak olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bununla birlikte kalp rahatsızlığı mevcut kişilerin özellikle de ada çayı kullanımından kaçınmaları gerektiğini belirtti.