‘GÜÇLÜ TOPLUM, GÜÇLÜ KADIN VE GÜÇLÜ AİLEYLE OLACAKTIR’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

‘GÜÇLÜ TOPLUM, GÜÇLÜ KADIN VE GÜÇLÜ AİLEYLE OLACAKTIR’

Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak Hanımefendi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Valiliğimiz İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda ‘100. Yılda Yüz Güldüren Kadınlar’ sloganıyla düzenlenen ‘19 Öncü Kadına 19 Soru’ konulu panele katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tanıtım filminin ardından Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dünya’da ve ülkemizde bir dizi programlarla kutlanıyor. Bizde bu anlamda valilik olarak kurumlarımız, belediyeler ve ilgili sivil toplum temsilcilikleri ile birlikte bu tür programlarla farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Samsunumuz 2006 yılından itibaren il kadın hakları yerel eşitlik konusunda öncü şehirlerden birisidir. Samsun kadın dostu kent olarak Türkiye’de ismini duyurdu. Kadınlarla ilgili yaptığımız programlarda her zaman öncü olduklarına, cesaretlerine ve kendilerini yetiştirmelerine şahit oluyorum. Bundan dolayı da Samsunlu kadınlarımızı tebrik ediyorum. Başta şehit annelerimiz ve eşleri olmak üzere bir kez daha tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.

Arkadaşlar kadın-erkek eşitliği konusunda karşılaştığımız sorunlarda temel sorunun eğitim olduğunu görüyoruz. Samsun’da iyi bir eğitim ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Eğitimli kadının toplumda daha çok söz sahibi olduğunu, kendini ifade etmede ve kendini geliştirme konusunda daha etkin olduğuna şahit oluyoruz. Bu anlamda eğitim konusu hepimizin vazgeçilmezidir. Şuan sizler birer anne ve eş olarak toplumda yerlerinizi alıyorsunuz. O anlamda özellikle kız çocuklarımızın eğitilmesi konusunda kariyer sahibi olmaları için büyük gayret sarf etmemiz gerekiyor. Biz şuna inanıyoruz güçlü toplum güçlü kadın ve güçlü aileyle olacaktır.

Bizler gerek İŞKUR Müdürlüğümüz olsun, gerek diğer kurumlarımız olsun meslek içi eğitimlerle kadınlarımıza imkânlar vermeye çalışıyoruz. Kadınlarımıza fırsat eşitliği ve imkân verildiğinde kadınların ne kadar güzel işler yaptığına şahit oluyoruz. O yönüyle hayatı birlikte göğüslemek zorundayız. Hayatı güzelleştirmek adına hep beraber el ele vermek durumundayız. Biliyorsunuz anayasamızda eşitlik kuralı var. Devletimiz son yıllarda özellikle engelliler, şehit aileleri ve yaşlılar konusunda pozitif ayrımcılık yaptı. Aynı şekilde kadınlarında iş hayatında, toplumda ve siyaset alanında daha öne çıkmaları, kendilerini daha iyi ifade etmesi konusunda pozitif ayrımcılıklar yapılıyor. Kadınlarımıza müthiş imkânlar sunulmaktadır. Yeter ki bu imkânları araştıralım, okuyalım ve bunlardan yararlanmaya çalışalım.

Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum olmasının öncesinde mutlu kadın, mutlu aile ve mutlu toplum sloganı diyorum. Bizleri kırmayarak buraya gelen öncü kadınlarımıza teşekkür ediyorum.  Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.“ dedi Valimizin konuşmasının ardından 19 başarılı öncü kadına plaket, teşekkür belgesi ve Bandırma Vapuru maketi Valimiz Sayın Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak Hanımefendi tarafından verildi.

Daha sonra Grup Vocavoice müzik dinletisinin ardından İzgören Akademi Karadeniz Bölge Müdürü Şehnaz Dereli moderatörlüğünde 19 öncü kadın panelist birbirinden özel başarı hikayelerini ve tecrübelerini paylaştı.

‘19 Öncü Kadına 19 Soru’ konulu panele ayrıca, Garnizon Komutanı Eşi Yüksel Üstün, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Azize Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı Eşi Çiğdem Ağaoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, girişimci kadınlar ve çok sayıda davetli katıldı.