GİRESUN İTFAİYESİNE 2 YENİ ARAÇ ALINDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Atakum’da ‘Dayanışma Var, Engel Yok’

EĞİTİM, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

GİRESUN İTFAİYESİNE 2 YENİ ARAÇ ALINDI

GİRESUN İTFAİYESİNE 2 YENİ ARAÇ ALINDI

Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü araç filosuna 2 adet yeni araç daha katıldı. Belediye Başkanı Kerim Aksu, itfaiye teşkilatının güçlenmesi, bu kentte yaşayanların daha fazla güvenli olması anlamına geldiğini belirterek; “ Şehrin büyümesine karşı itfaiye teşkilatının müdahale gücünü artırıyoruz. Olası bir yangına en hızlı ve modern araçlarla müdahale etmeyi planlıyoruz “ dedi.

İtfaiye Müdür Vekili Saffet Genç 2 yeni araçla teşkilatın daha da güçlendiğini, bu olanakları sağlayan Belediye Başkanı Kerim Aksu ve meclis üyelerine teşekkür ettiklerini ifade etti.

İtfaiye Teşkilatına alınan 2 yeni aracın tanıtım törenine katılan Başkan Kerim Aksu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti; “ Şehrimizin tarihi dar sokaklarında olası yangına daha kolay ve hızlı müdahale edecek, ayrıca yüksek binalara daha rahat ulaşabilecek merdivenli araçlarımız bugün hizmete giriyor. Bu 2 aracın maliyeti yaklaşık 1 milyon lirayı buluyor. İhalesi yapılan yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak 60 metre uzunluğunda merdiven açabilen aracımızda filomuza katılacak. Böylece Giresun Belediyesi İtfaiyesi 12 araca ulaşmış, bölgenin en güçlü teşkilatı olarak hizmet vermeye devam edecektir.”

Belediye Başkanı Kerim Aksu 112 kişi ile itfaiye teşkilatının hizmet verdiğini hatırlatarak; “ Ben çevre illerde, ilçelerde, köylerde meydana gelen yangınlarda bizim arkadaşlarımızın başarısı ile gurur duyuyorum. Yangınlarda, hayvanların kurtarılmasında, arama kurtarma çalışmalarında bizim arkadaşlarımız hep önde gidiyor. Bizde araç gereç yönünde kendilerini destekliyoruz. Giresun’a yakışır bu itfaiye binası bizim dönemimizde yapıldı. Bizden önce 44 makine ve araç filosu bulunan Giresun Belediyesi bugün 117 araç parkına ulaşmıştır. Mesai arkadaşlarıma burada teşekkür ediyorum. Biz hayalle değil, gerçekle halkımıza hizmet ediyoruz. Belediyemizin tüm birimlerini yeniledik. Halkımıza daha iyi hizmet etmek için bu yenilikleri getirdik. Biz ekip olarak Giresun halkının bu kentte güvenle, huzurla, sevgiyle yaşaması için 24 saat görev başındayız. Şehrimize hayırlı olsun “ şeklinde sözlerini tamamladı.

Belediye Başkanı Kerim Aksu itfaiye çalışanları ile beraber yeni araçların kurdelasını kesti. İtfaiye araçlarının tanıtım törenine, Başkan Yardımcıları Murat Ersoy, Sedat Karabıçak, Mustafa Saraydemir, meclis üyeleri, birim müdürleri, itfaiye teşkilatı personeli ve basın mensupları katıldı.

İtfaiye Müdürlüğüne yeni alınan 2018 Model Iveco Portatif Merdivenli Dar Alan İtfaiye aracının Özellikleri;

-Araç şehrimizin dar sokaklarındaki olası yangınlara daha kısa sürede müdahale etmek için alınmıştır.

-Aracımızın ilk müdahaleler için 100 litre köpük, 3000 litre su kapasitesi bulunmaktadır.

-Aracımızın su tankında soğuk hava şartlarında suyun donmaması için elektrikli ısıtıcı mevcuttur.

-Aracımıza 3 farklı şekilde dolum yapılabilmektedir. 1. Hidrant veya başka araçtan 2. Menhol kapağından (üst kapak) 3. Emiş sistem pompası ile (dere,göl vb. yerlerden).

-Aracımız Belediyemize, KDV dahil 308.139,00 TL’ye malolmuştur..

Müdürlüğümüz araç parkına yeni katılan 2018 Model 24 Mt Merdivenli İtfaiye Aracının Özellikleri

-Araç şehrimizin dar sokaklarındaki olası yangınlara daha kısa sürede müdahale etmek için alınmıştır. Diğer merdivenli araçlarımız 10 teker olduklarından dar sokaklarda hareket kabiliyetleri sınırlıydı)

-24 Mt merdivenli İtfaiye aracımız ile 9-10 kat binalara müdahale edilebilecektir.

-Aracımızın, ilk müdahaleler için 150 litre köpük, 1500 litre su kapasitesi bulunmaktadır.

-Aracımız, Belediyemize Teşvik Uygulama Belgesi İle KDV den muaf olarak 502.950,00 TL’ye alınmıştır.

-Aracımızın sistemi son sistem elektronik sistemle üretilmekle birlikte, olası arıza durumlarında manuel olarak da çalışabilmektedir.

2017 Model Mercedes Tam Tesisatlı Kurtarma Aracı olası trafik kazaları, intihar ve yangınlarda kullanılmak üzere bünyemize katılmıştır.

60 Metre Merdivenli araç ihalesi yapıldı. Sözleşmesi imzalandı, bu araç en kısa sürede İtfaiye Müdürlüğümüz bünyesine katılacaktır. Aracın fiyatı 4.910.000,00 TL. dir.

Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibimiz İlimizde meydana gelebilecek boğulma ve acil durumlarda müdahalede bulunmak üzere 5 kişilik ekip ve tam teçhizatlı malzemelerle göreve hazır durumda beklemektedir.