GENELEKSEL SELE SEPET TOP KANDİL COŞKUYLA KUTLANDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler
SON DAKİKA

OLTAN KÖLEOĞLU ENERJİ’DEN DUYURU

EKONOMİ, GÜNDEM, YEREL HABERLER

GENELEKSEL SELE SEPET TOP KANDİL COŞKUYLA KUTLANDI

Bu haber 21 Mayıs 2019 - 8:45 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

GENELEKSEL SELE SEPET TOP KANDİL COŞKUYLA KUTLANDI

Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “İlçemizde 6 yüz yıllık gelenek olan “Sele Sepet Top Kandil Şenliği” farklı etkinlikler ile kutlandık” dedi.
Bafra Gençlik Merkezi önünde başlayan Fener Alayı ve çocukların Atatürk Bulvarı’nda maniler söyleyerek yürümesiyle başladı. Yürüyüşün ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda etkinlik devam etti.
YILDIR SELE SEPET TOP KANDİLİ ŞENLİKLERİ YAPILIYOR
Sele Sepet Kutlamalarının gerçekleştiği 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda konuşan Belediye Başkanı Hamit Kılıç, ”Her yıl Ramazan ayının 14’dünü 15’ine bağlayan gece ilçemizde yüzlerce yıldır sele sepet top kandili şenlikleri yapılıyor. Bugün Samsun başta olmak üzere 81 ilimiz, KKTC ve milletimizin yoğun olarak yaşadığı ülkelerde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Bizler de Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının, Milli Mücadelemizin başlamasının 100’üncü Yılını Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımları ile Samsun’da gerçekleşen programda kutladık. İlçemiz içinde ayrı bir anlamı olan gün, Sele Sepet. Bu geleneğin yaklaşık 6’yüz yıldır devam ettiğini hepimiz biliyoruz. Yıllardır süregelen bu geleneği çocuklarımız sayesinde sürdüreceğiz” diye konuştu.
SELE SEPET TOP KANDİLİ VE KİTAPÇIK DAĞITTIK
Bu akşam için değişik etkinlikler hazırlayarak çocuklarımızın ilgisini çekip geleneğimizi öğrensinler ve yaşatsınlar istiyoruz vurgusu yapan Başkan Kılıç, ”Onun için burada program düzenleyerek çocuklarımız, aileleri ve tüm hemşerilerimizle birlikte olmak istedik. Geçtiğimiz günlerde okullarda sele sepet top kandili ve kitapçık dağıttık. Çocuklarımız bu akşam kendi mahallesinde sokağında geleneği yaşatmak için iftar sonrası maniler söyleyerek komşularını ziyaret etti ziyaret ettikleri evlere güzel dileklerde bulundular, şeker ve harçlık topladılar ve şimdi burada hep birlikte eğlenecekler. Bu geleneği hep birlikte devam ettireceğiz. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyor, iyi eğlenceler diliyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum” şeklinde konuştu.
PROGRAM ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Konuşmanın ardından şenliklerde çocuklara balon ve şeker ikramlarının yanı sıra Hacivat Karagöz, animatör eşliğinde yarışmalar, kukla gösterisi, ateşbaz Show, şişme oyun grupları, yüz boyama, ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Programa, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, İlçe Başkanı İbrahim Semiz, Eğitim Birsen Samsun Şube Başkanı Hamdi Yıldız, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Köksal ÖNER