Ana Sayfa Genel, Güncel 26 Nisan 2018 82 Görüntüleme

OKA NİSAN AYI TOPLANTISI TOKAT’TA GERÇEKLEŞTİ

 Vali Osman Kaymak, Tokat Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonunda düzenlenen (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Nisan ayı toplantısına katıldı.
     Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Nisan ayı toplantısı, OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığı ve ev sahipliğinde, Çorum Valisi Sayın Necmeddin Kılıç, Valimiz Sayın Osman Kaymak, Amasya Valisi Sayın Dr. Osman Varol ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile Tokat’ta gerçekleştirildi.
    Toplantı öncesi Tokat’ta restore edilen İspirzade Konağı’na taşınan Yatırım Destek Ofisi’nin açılışı, Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman, Vali Osman Kaymak, Çorum Valisi Sayın Necmeddin Kılıç, Amasya Valisi Sayın Dr. Osman Varol ve yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirildi.
     Açılışın ardından Tokat Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonunda bir konuşma yapan OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman, “Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygıdeğer Basın Mensupları, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2018 yılı Nisan ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulumuzun gündemindeki konulan görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.
      Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün ‘Tokat İl Merkezi Kentsel Sit Alanı ve Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Tespiti’ kapsamında gerçekleştirilen toplu tescilde Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş olan ve 18. Yüzyıl sonunda inşa edildiği tahmin edilen; mülkiyeti Tokat İl Özel İdaresi’ne ait olan İspirzade Konağı’nın Tokat Yatırım Destek Ofisi hizmet binası olarak düzenlenmesi için 2015 yılı başında başlanan tahsis ve restorasyon çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlanmıştır. Yaklaşık 8 yıldır Tokat Atatürk Kültür Merkezinde hizmet vermekte olan Tokat Yatırım Destek Ofisimizin İspirzade Konağına taşınması sonrasında bugün itibariyle resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Konağın restorasyon masrafları 25 yıllık kullanım hakkı karşılığı olarak Kalkınma Ajansımız tarafından karşılanmıştır. Bu kapsamda bu değerli ve tescilli kültürel varlığımızın hem restorasyonuna ve hem de Kalkınma Ajansımıza yatırım destek faaliyetlerinde kullanılmak üzere tahsisinde başta Tokat İl Genel Meclisi ve Tokat İl Özel İdaresi olmak üzere emeği geçen tüm kuruluşlara ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Bu ofisin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz.
       Bildiğiniz üzere, turizme yönelik kentsel altyapının iyileştirilmesine katkı sağlamak amacı ile 2017 ve 2018 yılı bütçelerinden desteklenmek üzere toplam hibe desteği 18 Milyon lira olan Turizmin Altyapı Mali Destek Programı ile aynı şekilde bölgemizin rekabet ve yatırım gücünün artırılması; bölgede üretim ve ticaret alanlarında OSB’lerde sunulan altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi, OSB’lerde verimliliğin, erişilebilirliğin ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile toplam hibe desteği 10 milyon lira olan Organize Sanayi Bölgelerinde Ortak Üretim Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programına yapılan proje başvurularına yönelik bağımsız değerlendirme süreçleri devam etmektedir. Değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra kazanan projeler Yönetim Kurulu tarafından açıklanacak ve Ajansın sağlayacağı finansman destekleri ve proje sahiplerinin eş finansmanları ile birlikte bölgemizin gelişmesine katkı sağlayacak yeni projeler uygulamaya konulacaktır. Anılan her iki mali destek programının bölgemizin turizm ve sanayi altyapısının gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına ve bu sayede yeni yatırımların gerçekleştirileceğine inanıyoruz ve hayırlı olmasını diliyoruz.
         Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri, Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan ilimizi teşrif eden Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz.” dedi.
         Toplantıya ayrıca, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,  OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve diğer üyeler katıldı.

Yanıtlamak veya İletmek için buraya tıklayın

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

iyad.org.tr üyesidir sanalbasin.com üyesidir
Tema Tasarım | Osgaka.com