GENÇ’TEN KAAN’A ZİYARET « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

GENÇ’TEN KAAN’A ZİYARET

GENÇ’TEN KAAN’A ZİYARET

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ı ziyaret eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Ticaretin gelişimi şehirlerin dönüşümüne ve gelişimine bağlıdır. Dönüşümü gerçekleştiren bu dünyada varlığını sürdürebilecektir “dedi.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun Müstakil Sanayici İşadamları (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Haluk Tan ile birlikte Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ı ziyaret etti. Başkan Kaan Genç’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Başkan Genç’te ticaretin gelişiminin şehirlerin dönüşümüne bağlı olduğunu belirterek, dönüşümü gerçekleştiren şehirlerin varlığını sürdürebileceğine dikkat çekti.

‘TİCARETLE ŞEHİR İÇİÇE’

Ziyaretinde Samsun’un potansiyelinin olduğunu ifade eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç,” Samsun geçmişte bir ticaret şehriydi. Genlerimizde var olan bu ticari kodları bugüne güncellemeliyiz. Bunu sağlamak yine bizlerin elinde. Şehir olarak dönüşümü doğru yönetirsek başarılı oluruz. Dönüşüm sadece ticarette olmuyor. Şehrin dönüşümü olmalı. Ticaretle şehir iç içedir. Şehrin canlı hayat damarını oluşturan ticarettir. Dolayısıyla yerel yönetimler ticaretçilerin paydaşıdır. Ancak ticaretin gelişimi şehirlerin dönüşümüne ve gelişimine bağlıdır” dedi. 

 

‘GEÇMİŞİ BUGÜNE GÜNCELLEMELİYİZ’

Dönüşümü gerçekleştiren şehirlerin bu dünyada varlığını sürdürebileceğine de işaret eden Başkan Genç, “Bir geçmiş hafızanız yoksa geleceğiniz yoktur. Bizim medeniyet olarak eğitimde, kültürde, sanatta, şehircilikte her alanda bir geçmiş hafızamız var. Ancak bunu bugüne güncellemek zorundayız. Geçmişimizi bugüne güncellediğimiz takdirde ön plana çıkarız. Dolayısıyla yerel yönetimlerin şehre vereceği katkı, yapacağı dönüşüm bu şehrin ticaretçisini, işadamını, esnafını doğrudan ilgilendiriyor. Şehir dönüşürse, ticarette dönüşür. Şehir gelişirse, o şehirde ticaret de gelişir. Bu nedenle şehrimizin dönüşümünü el ele vererek hep birlikte gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

 


ŞEHİR, ÖZEL SEKTÖRLE GELİŞİR

İşadamı ile sanayicilerin, şehrin ve ülkenin gelişiminde önemli yere sahip olduğuna işaret eden Genç, “3. Bin yılın başında artık şehirler yarışıyor. Şehirlerin yarıştığı  günümüzde yerel yönetimlerin şehre yapacağı katkı çok önemli.  Bizler de şehrimizi daha iyi noktalara taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bütün çabamız bu şehrin yaşayanlarının yaşam standartlarını daha iyi hale getirmek. Biz bir şehrin özel sektör eliyle gelişeceğine ve büyüyeceğine inanıyoruz. Onun için ilçemizde işadamlarımızla her fırsatta bir araya geliyoruz. Onlara yatırım yapmaları konusunda kolaylıklar ve fırsatlar sağlıyoruz ” diye konuştu.

 

‘YÖNETİCİLER İŞADAMLARINA GÜVEN VERMELİ’


Samsun’un iki şeye ihtiyacı olduğunu, bunların da “plan ve güven” olduğunu dile getiren Genç, “Samsun’un mutlaka bir kullanma kılavuzu olmalıdır. Bunu yaptığınız takdirde şehrin sorununun yüzde 80’ini çözmüşsünüz demektir. Güven ise, asayiş güvenliğinin yanısıra bu şehir, yani yöneticileri yatırımcılara güven vermelidir. Bunları sağladığımızda şehrimizin yatırım çekmemesi için hiçbir sebep yok. Şehirlere yön verecek olan yerel yönetimlerdir. 21. yüzyılda belediye başkanlarının başarı kriterleri de değişti. Şehre kazandırdığınız okul sayısı, kültür merkezi, hastane, fabrika sayısı kadar başarılısınız, işsizliği ne kadar önlemişseniz o kadar başarılı sayılıyorsunuz. Yani ürettiğiniz kadar değerlisiniz” şeklinde konuştu.

 

Ziyarette MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in gönüllü üyesi olmalarından, MÜSİAD ile her zaman sıkı ilişkiler içerisinde çalışmalar yürütmesinden ve ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyaret sonrasında Başkan Kaan, Başkan Genç ve Başkan Tan birlikte hatıra fotoğrafı çekildiler.