FATMA ÇAVUŞ SU KUYUMUZ GİNE’DE AÇILDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

FATMA ÇAVUŞ SU KUYUMUZ GİNE’DE AÇILDI

FATMA ÇAVUŞ SU KUYUMUZ GİNE’DE AÇILDI

2019 Temmuz aynda başlattığımız Fatma Çavuş Su Kuyusu çalışmamız, Samsunlu hayırseverlerimizin destekleri ile Afrika’nın en fakir ülkelerinden Gine’nin Dabola Şehrinin Afia Maube2 Köyünde açıldı.

Fatma Çavuş Su Kuyusu; Dabola Şehir Merkezine 39 Km uzaklıktaki Afia Mauba2 Köyünün 150 kişilik nüfusunun ve köyün hayvanlarının içme suyu ihtiyacı başta bahçe ve tarla sulanmasında da kullanılacak.

Afia Mauba2 Köyüne en yakın kullanılabilir su kuyusunun 1,5 km uzaklıkta iken, Fatma Çavuş Su Kuyusu köy merkezinde yapılarak insanların kolayca suya erişmeleri sağlandı

Su Kuyumuzun açılmasında emeği geçen bütün hayırseverlerimize Afia Mauba2 Köylülerinin teşekkürlerini ve selamlarını iletiyor şükranlarımızı sunuyoruz.

FATMA ÇAVUŞ KİMDİR?

Kurtuluş Savaşı sırasında Nebiyan Bölgesinden bölgedeki Türk Köyü Dağköy ve civarındaki Türk Köylerine musallat olan Rum ve Ermeni Çetelerine karşı silah kuşanıp mücadele veren bir Anadolu Anasıdır.

Erkekleri askerlik ve seferberlik görevi için farklı cephelere giden köyün savunması kadın, çocuk ve yaşlılara kalmıştı. Bu baskınlar sırasında her iki tarafta zayiat vermiş, Fatma Yalçın (Fatma Çavuş) isimli kadın büyük faydalar göstererek Türk kadını adına adeta destan yazmıştı.

Fatma Çavuş’un etrafında toplanan köylüler, onun öğrettiği taktiklerle çeteleri püskürtmeyi başarmıştı. Eşi seferberliğe gidip geri dönmemiş olan Fatma Çavuş bundan sonra bir daha da evlenmemiş, 1963 yılında vefat edinceye kadar Dağköy’de yaşamıştı.

Su Kuyusu için daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz:

http://siyahareketi.com/index.php?page=haber&id=621