Erkeklerde idrar yapamama nedeni ve belirtileri! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Erkeklerde idrar yapamama nedeni ve belirtileri!

Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Ölümcül hastalıklara neden olabilme riski taşıyan prostat, erkeklerde idrar yapamama sebebi olarak da ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ve tedavi için, çekinmeden ve geç kalmadan uzman bir doktora başvurun” dedi.

Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, erkeklerde belirli bir yaşta ortaya çıkan idrar yapamama sağlık sorunu hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

PROSTAT NEDİR
Prostat erkeklerde idrar kanalını tıkayarak idrar yapamamaya neden olan bir organdır diyen  Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Prostat erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. İdrar yolunu çepeçevre sarar. Prostat bezi bazen tümüyle büyüyüp idrar kesesi hacmini daraltırken, bazen ise idrar kanalı çevresini saran orta kısmı büyüyerek idrar kanalının tıkanmasına sebebiyet verir bu da idrar yapamama sorunu ortaya çıkar.
İdrarın tam boşalamaması ve idrar torbası içinde basınç artışına bağlı olarak, idrar taşıyıcı kanal olan üreterler ve böbreklerde genişleme ile böbrek dokusunda harabiyet gelişmekte ve böbrek yetmezliğine kadar giderek diyalize ya da böbrek nakline ihtiyaç duyulmasına yol açabilmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ
Prostat büyümesi, idrar akımının yavaşlaması ile belirti verir. Kişi, idrarını başlatmakta gecikme, ayakta veya oturarak idrar yaparken ileriye doğru idrarını yapamama, idrarın kesik kesik gelmesi, damlalar halinde akması, idrarın tam boşaltılamaması hissi gibi belirtilerin biri ya da bir kaçı ile karşılaşıyor ise, mutlaka bir uzman doktor tarafından muayenesi yapılması gerekmektedir. Unutmamak gerekiyorki her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi ile organ kayıplarına kadar neden olan bu sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz” diyerek sözlerine son verdi.

 

Erkeklerde idrar yapamama nedeni ve belirtileri!

Erkeklerde idrar yapamama nedeni ve belirtileri! Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Ölümcül hastalıklara neden olabilme riski taşıyan prostat, erkeklerde idrar yapamama sebebi olarak da ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ve tedavi için, çekinmeden ve geç kalmadan uzman bir doktora başvurun” dedi. Büyük Anadolu Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, […]