Engelli vatandaşımız diyor ki, ‘bana yardım etme, beni anla. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Başkan Sandıkçı’dan Çağrı

GÜNDEM, SAMSUN HABERLERİ

Engelli vatandaşımız diyor ki, ‘bana yardım etme, beni anla.

ENGELLİLERİN ÖNLERİNDEKİ ENGELLERİ KALDIRDIĞIMIZ ZAMAN EŞİTLİK SAĞLANACAKTIR’

        Vali  Osman Kaymak ve Eşi Emine Kaymak Hanımefendi, 03.12.2018 Perşembe günü saat 12.30’da, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nda düzenlenen yemeğe katıldı.
        Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin BALCI yemekte yaptığı konuşmada, ’’3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle biz her yıl bir takım etkinlikler yapmaktayız. Bizim amacımız engelliler gününü kutlamak değil. Asıl amacımız bu gün nedeniyle farkındalığı ve farkındalık düzeyini artırarak bir birimizi görmektir. Çünkü hepinizi bir arada görmek bizlere her zaman büyük mutluluk vermektedir. ilimizde, ülkemizde ve tüm dünyada yapılan çalışmalar ışığı altında eksik olan taraflarımızı görüp bunların daha iyisini yapma gayreti içerisindeyiz.
        Biz engellilerimizin insan hayatına yakışan bir hayat sürmeleri, istihdama ve paylaşıma katılmaları, her sağlam insan gibi engellerin ortadan kaldırılması amacı ile üzerimizde var olan görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle değil, yılın 365 gününde Valiliğimiz öncülüğünde engelli kardeşlerimizin her zaman hizmetindeyiz. Samsun genelinde bütün engellilerimizin kendi ortamlarında aileleri ile birlikte bakımlarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu günün bütün engelli kardeşlerimize hayırlar getirmesini diliyorum”dedi.
        Yerel yönetimler olarak sizlerin her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum diyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, “Bizlerin de eksikleri olabilir. Bunları daha iyi iletişim kurarak çözebiliriz. Eksikliklerimiz konusunda bizleri uyarın. Taleplerinizi bizlere iletin. Bunları hep birlikte çözelim. Şehrimizi engelsiz şehir haline getirelim. Bu anlamlı günün hepinize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.
        Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, ”Biliyorsunuz bu gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile ilimizde ve ülkemizde birçok etkinlikler yapılmakta. Amacımız engelli kardeşlerimizi anlamak. Onların yaşadıkları sıkıntıları anlayabilmek ve onlara bu konuda yardımcı olabilmektir. Bu anlamda devletimizin kurmuş olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile dezavantajlı gruplar dediğimiz engelliler, yaşlılar, çocuklar ve kadınlar anlamında çok büyük değişiklikler yaptı. Son 15-20 yıl içerisinde devletimiz gerçekten sosyal devlet anlamında büyük farkındalıklar ortaya koydu. İş imkanları, eğitim imkanları ve evde bakım hizmetleri ve ücretleri ile sosyal devlet anlamında büyük işlere imza attı. Samsun’da bir yıl içerisinde 110 milyon yani eski para ile 110 trilyon evde bakım ücreti ödüyoruz. Samsun’da 10 bine yakın vatandaşımıza böyle bir ücret ödemesi yapıyoruz. Bunlar çok ciddi rakamlar.”dedi.
        Bir engelli vatandaşımızın sıkıntısını gideremediysek, onun gözyaşını dindiremediysek görevimizi tam anlamıyla yapmış saymıyoruz diyen Vali  Osman Kaymak, “O anlamda bütün kurumlarımızla birlikte görevlerimize devam edeceğiz. 3 Aralık aynı zamanda farkındalık günü. Bunun bütün kesimlere yayılması lazım. Devletimiz olarak biz diyoruz ki, vatandaş kamu hizmetlerine rahat ulaşabilsin. Bu anlamda hükümetimizin çıkardığı son yasa ile bütün kamu kurumlarında erişebilirlik yönüyle engelli rampaları ve engelli asansörleri yapılması konusunda son tarih günlerini verdik. Bu konuda kamu kurumlarında çok ciddi bir sorun kalmadı ama bunun özel sektör iş yerlerine de yansıması lazım. Özel sektörün de bunları yapması lazım. Bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yapmasını önemsiyoruz. Bu konuda bilinç oluşturulması için çalışıyoruz.”şeklinde konuştu.
        İnsanlarımızın engelli vatandaşlarımızı anlaması ve onların önlerindeki engelleri kaldırması gerektiğini ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Engelli vatandaşımız diyor ki, ‘bana yardım etme, beni anla. Sen bu kaldırımdan çıkarken rahat yürüyorsun ama ben yürüyemiyorum. Rahat bir şekilde hizmete ulaşamıyorum. Aramızda eşitsizlik var. Senin rahat bir şekilde ulaştığın hizmete ben de ulaşmak istiyorum.’diyor. O anlamda engellilerin önlerindeki engelleri kaldırdığımız zaman eşitlik sağlanacaktır. Engelsiz olan herkesin engellilere yardım etme mecburiyeti ve sorumluluğu var. Arkadaşlar kimsenin garantisi yok. Şuradan dışarı çıktığımız zaman her birimizin başına bir şey gelebilir. Her birimizden birisi aynı o engelli kardeşlerimiz gibi engelli olabilir. Bu çerçevede çalışıyoruz. Bu günün gerçekten bütün topluma yayılarak engellileri fark etme ve engellilerin hallerini anlama günü olarak ilan edilmesini düşünüyorum. Bu gün burada bizlerle beraber olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”diye konuştu.
        Yemeğe ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Alb. Recep Ali Üstün ve Eşi, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Eşi, İl Jandarma komutanı, J. Alb. Ünsal Ağaoğlu ve Eşi, kamu kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, engelli dernek başkanları, engelliler ve aileleri katıldı.