Emine KAYMAK,Gazi Paşa İlkokulunu Ziyaret Etti… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Emine KAYMAK,Gazi Paşa İlkokulunu Ziyaret Etti…

Vali  Osman Kaymak’ın eşi Emine Kaymak Hanımefendi,  Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen İŞ’TE OYUN projesi kapsamında Gazi Paşa İlkokulu’nda sahnelenen ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ konulu tiyatro gösterisini izledi.
Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda gereksiz ve uygun olmayan ilaç kullanımı sorunun önüne geçilmesi, antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımı konusunda toplumda bilgi ve farkındalığın artırılması amacıyla yürütülen ‘Akılcı İlaç Kullanımı Programı’ kapsamındaki tiyatro oyununu ilkokul öğrencilerle birlikte izleyen Emine Kaymak Hanımefendi, tiyatro öncesi üzerinde ilaç kullanımıyla ilgili bilgilendirici notlar bulunan kitap ayraçlarını öğrencilere dağıttı.
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü kapsamında İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinden İzel Kaya’nın kaleme aldığı; Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü İl Temsilcileri Dr. Ayça Esen ve Ecz. H. Berna İşleyen’in İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi Türkçe öğretmeni İlknur Çevik tarafından kurulan tiyatro grubu öğrencilerinin rol aldığı ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ tiyatro oyununda rol alan oyuncuları tebrik ederek teşekkür belgesi veren Emine Kaymak Hanımefendi, tiyatro oyunun çok başarılı ve eğitici olduğunu kaydederek emek veren herkese teşekkür etti.
 Tiyatro oyununda rol alan öğrencilerden birisinin fotoğrafçılık mesleğine ilgisi olduğunu öğrenmesi üzerine, “Okula yeni başlayan öğrencinin okulda ilk aşkı öğretmendir. Bu anlamda öğretmenlerimize çok fazla iş düşüyor. Bizler bazen aile olarak çocuklarımızı istediğimiz gibi eğitip yönlendiremesek de öğretmeni onu bir yılda istediği gibi eğitip yönlendirebiliyor. Eş ve meslek seçimi hayatta verilmesi gereken en önemli kararlardır. Bu karar sürecinde anne-babanın çocuklarına destek olması ve yön göstermesi, öğretmenleriyle istişare etmesi çok önemlidir. Anne-babalar, kendilerinin ve yakınlarının arzusundan ziyade çocuğunu sevdiği, istediği ve yatkın olduğu mesleğe yönlendirmelidir. Çocukta gördükleri yetenekleri ve onun nasıl bir işte başarılı olacağına dair fikirlerini çocuğa aktarmalı fakat baskı yapmamalıdır. Çocuklar yetenekleri doğrultusunda yöneltilmeye başlayınca yapamayacağı bir şey yok. Çocuğumuz mutsuz bir mühendis, doktor veya benzeri bir meslek sahibi olacağına, ilgi ve kabiliyeti olan bir zanaat mesleğinde daha mutlu olabilir.” şeklinde konuştu.
Daha sonra, okulda incelemelerde bulunan ve sınıf ziyareti gerçekleştiren Emine Kaymak Hanımefendi, minik öğrencilerle bir süre sohbet edip, oyunlarına eşlik etti.
Ardından, Okul Müdürü Erkan Altıntaş’tan okulun genel durumu ve tarihçesi hakkında bilgi alan Emine Kaymak Hanımefendi, okulun kuruluş tarihi olan 1958’den itibaren kullanılan Öğretmenler Kurulu Defteri, Öğretmen Sicil Defteri ve fotoğraf albümünü inceledi.
Ziyarete ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in eşi Şükriye Şahin, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik’in eşi Zeynep Keklik, İl Jandarma Alay Komutanı J. Alb. Ünsal Ağaoğlu’nun eşi Çiğdem Ağaoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç’un eşi Saliha Nur Oruç, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ve İlkadım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hayri Ertan katıldı.