‘Eğitim Bizim En Temel İşimiz’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

‘Eğitim Bizim En Temel İşimiz’

        Vali Osman Kaymak,  Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilerek Atakum Sanat Merkezi’nde düzenlenen Samsun Gelişim İzleme ve Geribildirim Sistemi (SAMSUNGİS) projesi tanıtım programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Samsun Gelişim İzleme ve Geribildirim Sistemi  (SAMSUNGİS) projesi ile ilgili bir sunum yapan İl Milli Eğitim Özel Büro Şube Müdürümüz Ahmet Karaman, sistemin, etkili bir ölçme değerlendirme, öğrenci takibi ve yönlendirme, e-portfolyo alt yapı vedek sistemde sınav takibi başlıklarında hazırlandığını belirterek, SAMSUNGİS projesiyle öğrenciler erken çocukluk döneminden üniversiteye kadar interaktif portal da izleneceğini söyledi.

SAMSUNGİS projesini öğrencilerimizin bütüncül anlayışla eğitim almalarını desteklemek ve onların gelişimlerini destekleyici geribildirimleri vermek amacıyla hayata geçirdiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen, ”Bu sistemle öğrencilerimizin hayatında etkisi olan paydaşların doğru zamanda, doğru becerilerle, doğru oranlarda katılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Ölçme ve değerlendirme sisteminin çevrimiçi bir sistem üzerinden hızla yapılması projemizin merkezini oluşturuyor. Bu sistemin uygulanabilmesinde ve tanıtımında bugün bizleri yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Osman Kaymak başta olmak üzere, tüm davetlilere ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

SAMSUNGİS projesini yeni ve yenilikçi eğitim metotları ile bilgilerin eğitim sürecine aktif katılımının sağlanması açısından çok önemsediklerini belirten Valimiz Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Eğitim her zaman bizim ülkemizin birinci meselesi durumunda. Milli Eğitim mevzuatımızda eğitimde tek bir ferdin bile feda edilmemesi hedefi var. O anlamda bütün çocuklar bizler için çok kıymetli.  Bütün çocukları en iyi şekilde yetiştirip, onların yeteneklerini tespit edip, onlardan en iyi şekilde yararlanmak hepimizin en büyük sorumluluğu ve vazifesi. Çocuklardaki sanat, kültür, spor ve başka her hangi bir yeteneğini tespit ederek aileleriyle birlikte onlardan en yüksek derecede verim alınmasını sağlamalıyız. Sayın Bakanımızın başlatmış olduğu 2023 eğitim vizyonu çok önemli. Eğitimde sadece akademik başarı yetmiyor. Çocuklarımızın sosyal olarak hayata hazırlanmasını çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

SAMSUNGİS sisteminin Samsun eğitimine büyük katkı yapacağını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Samsun’un beşeri sermayesi çok iyi. Samsun’da veliler eğitime çok önem veriyorlar. Samsun İlkadım şehri ise eğitim seferberliğinde de gerçekten bunu ortaya koyması lazım. SAMSUNGİS sistemiöğrencilerin okul içi ve dışı performanslarını artırarak, eksik kazanımlarının giderilmesi sağlayacaktır. Öğretmen ve okul yöneticileri buna inanırlarsa, samimiyetle bu işi yürütürlerse bu sistemle birlikte Samsun eğitimde ilk beş sırayı yakalayacaktır. İlçelerde Kaymakam arkadaşlarımız bu işin en önemli paydaşları. İnşallah Samsun’dan bir başarı öyküsünü beraber yazacağız. O anlamda gayret eden çaba gösteren bu arkadaşlara destek olmamız lazım. Bu sistemin başarılı bir şekilde yürütülmesi hepimizin sorumluluğudur. Sonuçta Samsun’un başarılı olması Türkiye’nin başarılı olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Kaybedecek tek bir ferdimizin dahi olmadığını söyleyen valimiz Sayın Osman Kaymak, “Hepsi çok kıymetli ve çok kutsal. Bütün çocuklar bizim çocuklarımız. Onların en iyi şekilde vatana, millete faydalı bir insan olarak yetişmesi hepimizin en büyük hedefi. Bu projeye destek veren hazırlayan arkadaşları tebrik ediyorum. Ben de bu ilin valisi olarak bu işin başında olacağım ve takibini yapıp izleyeceğim. Ümit ediyor ki, bu sistem gerçekten Bakanlığımız tarafından da diğer illerde ve Türkiye’de uygulanacaktır. Eğitim bizim en temel işimiz. Ama bunu da söyleyip de bu sözün gereğini yapmamak belki bizlerin kişiliği ile ilgili. Ben hepinizin bu sözün gereğine inanan insanlar olduğunuzu düşünüyorum. Samimiyetle çalışıldığı zaman çok güzel başarılar geldiğine şahit oluyoruz. Ümit ediyorum, Samsun bu eğitim seferberliğinden Türkiye’de bayrağı öne alacak ve güzel işler yaparak ülkemizin bu medeniyetler yarışında güçlü eğitilmiş bir Samsun olarak ülkesinin kalkınmasına katkı yapacaktır. Bu alanda güzel işler yapan bütün öğretmenlere, müdürlere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun Gelişim İzleme ve Geribildirim Sistemi (SAMSUNGİS) projesi tanıtım programına ayrıca,  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, İlçe Kaymakamlar, İl ve İlçe eğitim yöneticileri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.