‘DÜNYANIN GELECEĞİ ARTIK GIDA ÜRÜNLERİDİR’ « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

ANZER ATOM ŞİFA KARIŞIMI

EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK, SİYASET

‘DÜNYANIN GELECEĞİ ARTIK GIDA ÜRÜNLERİDİR’

Vali Sayın Osman Kaymak, 26.09.2018 Çarşamba günü saat 12.00’de, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Karadeniz Bölgesi’nin en büyük tarım fuarı olma özelliğini taşıyan ‘Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılış törenine katıldı.
        Açılış öncesi TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz yaptığı konuşmasında, “Bu yıl için onur konuğumuz Çarşamba ilçemiz oldu. Biz onur konuklarını hep dışarılarda aradık. Başka şehirler ve ülkelerden kimleri getirebiliriz dedik. Geçen yıl onur konuğumuz Bafra’ydı. Bu yıl ise Çarşamba onur konuğumuz olarak seçildi.” dedi.
        Samsun Milletvekili Fuat Köktaş yaptığı konuşmasında, “Özeleştiri yapıyorum. Samsun’u tarım ve hayvancılıkta olması gereken yere taşıyamadık. Bunda sadece siyasetçiler değil, yerel yöneticiler, ticaret odaları, borsaları, tarım kuruluşları tek başına sorumlu değil. Bunda bütün paydaşlar ve Samsun’a yön veren bütün herkes sorumludur. Birinin sorumluluğu az, birinin sorumluluğu çok olabilir ama herkes sorumludur. Bu sorunların giderilmesi için kolektif çalışmayı ve ortak aklı mutlaka merkeze almamız gerekiyor.” dedi.
        Valimiz Sayın Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Değerli misafirler, 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılışına hepiniz hoş geldiniz. Fuarlar şehri olan Samsun’da bu fuarlar sektöre büyük ivme kazandırmaktadır. Arkadaşlar bulunduğumuz bu coğrafya bize Allah’ın bir lütfudur. Samsun potansiyelleri çok yüksek bir ildir. Ama bu potansiyelini çok iyi kullanmalıdır. Artık Samsun göç veren il iken, şimdi göç alan bir il oldu. Samsun’da ikinci bir üniversitemiz olan Samsun Üniversitesi açıldı. Yurtdışı öğrencilerinin çok tercih ettiği bir şehiriz. Türkiye’de ise en çok 2. yabancı öğrenci alan bir kentiz.
        Dünya’nın geleceği artık gıda ürünleridir. Biz Çarşamba ve Bafra ovalarımızı daha etkin bir şekilde kullanarak ülkemiz ve insanlığın yararına kullanmalıyız. Bu küresel iklim değişikliklerinin dünya gündeminde olması da dikkate alınarak kırsal alanda yaşam standartlarını yükselterek topraklarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun ve yerli tohumlarımızın kıymeti bilinmeli ve korunmalıdır. Daha iyi bir ekosistem etkileşimi için toprak, su ve orman kaynaklarının daha etkin ve bilinçli kullanılmasını hep birlikte gerçekleştirmeliyiz. 
        Ülkemizin en büyük akarsularından Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın can kattığı, Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarının yanında denizlerde gerçekleştirilen su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği ile Samsun, Türkiye’nin önde gelen önemli tarım bölgelerindendir. Samsun sebzeler içinde; Biber, lahana marul barbunya taze fasulye üretiminde 1. sırada, turp üretiminde 2. sırada, patlıcan ve pırasa üretiminde 3. sırada yer almaktadır. Meyveler içinde; Fındık üretiminde %15 pay ile 2. nci, Kivi üretiminde %7 pay ile 4.ncü, Şeftali üretiminde %3 pay ile 8.nci sırada yer almaktadır. Tarla bitkilerinde; Çeltik üretiminde %15 pay ve soya üretiminde %7’lik pay ile 2.nci sırada, tütün üretiminde %7’lik pay ile 5.nci sırada yer almaktadır. İlimiz tarımsal üretim değeri açısından TUİK tarafından açıklanan verilere göre 5 milyar 864 milyon TL ile önemli bir yerdedir.
        Bu üretim miktarları ile birlikte toplumun gıda ihtiyacını karşılamanın yanında ilimiz tarım sektörü, başta sanayi olmak üzere pek çok sektöre hammadde üretir ve istihdam sağlar. 124 kooperatif, birlik, bölge birliği ve üretici birliklerimiz 52.625 üyeye sahiptir. 2018 yılı içinde kalkınma planlarında ele alınan hedefler doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 187. milyon TL destekleme yapılmıştır.
        Tarımsal arz güvencesini ve güvenilirliğini sağlarken gıda israfı ve kayıplarının en aza indirilmesi de ülkemiz için önem arz eden bir konu olup, israf eden iflas eder anlayışı ile tarımsal üretim ve tüketimin her kademesinde israfın önüne geçmeliyiz.
        Bugün 4. ncüsü düzenlenen Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı ile aynı zamanda çiftçilerimize sunulacak olan eğitim yayım ve danışmanlık çalışmaları ile üreticilerimizin güncel bilgi ihtiyaçlarının zamanında karşılanması, kaliteli üretim ve birim alandan daha fazla verim alınmasını da beraberinde getirecektir. Ayrıca tarımsal yenilikleri üreten ve kullananın bir araya gelmesi ile sektöre çok ciddi katkı sağlanmış olacaktır.
        Arkadaşlar, ortak akıl içi boş bir tabir değildir. Biz geçtiğimiz günlerde milletvekillerimizle beraber Ankara’da değerli bakanlarımızla bir dizi görüşmelerde bulunduk. Olumlu geçen görüşmelerimizde Samsunumuzu daha ileriye nasıl taşırızı konuştuk. İlimizdeki bu birlikteliğin ileride ilimize çok büyük bir katkı yapacağını gönülden inanıyorum. Bu birlikte olmaktan da büyük bir gurur duyuyorum. Bu kente yaşam benim için büyük bir onurdur.
        Bugün düzenlenen Tarım Fuarı ziyaretçi ve katılımcılarına; Üretimde ihtiyaç duyulan hammadde, yeni teknoloji, donanım ve sistemlerdeki yenilikleri aynı çatı altında bulabilmek, yerli ve yabancı yatırımcılarla yeni iş bağlantıları kurabilmek, farklı ürün ve teknolojileri fiyat avantajları ile bulabilmek, bölgenin ve Samsun’un önemli tarımsal avantajlarını incelemek, fırsatları detaylı analiz etmek, sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından takip edebilmek gibi pek çok fırsatı beraberinde sunmaktadır.
        Bu nedenle fuarı düzenleyen TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve destekleyen, katkı sağlayan kurumlarımıza ve fuara katılım sağlayan firmalarımıza teşekkür ediyorum. Fuarımıza katılım sağlayan firmalarımız ve üreticilerimiz açısından hayırlı ve bereketli olmasını temenni ederek, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
         Konuşmaların ardından ‘Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılışı Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.
        Daha sonra Valimiz Sayın Osman Kaymak, diğer protokol üyeleri ile birlikte TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde sergilenen ‘Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışını gerçekleştirerek sergiyi gezdi ve yetkililerden sergi hakkında bilgi aldı.
        Açılış töreni sonrasında protokol üyeleri ve vatandaşlarla beraber fuarda bulunan stantları gezen Valimiz Sayın Osman Kaymak’a fuarda sergilenen ürünler hakkında ilgililer tarafından bilgi sunuldu.
       Daha sonra Koç ve Teke yarışmasında dereceye giren çiftçilerimizin ödülleri Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.
        26-30 Eylül 2018 tarihlerinde açık olacak olan ‘Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılışına ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.