Dosthane Kitap Kahve’de, İsmet Özel’in Düşünce Evreni Konuşulacak! « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

SON DAKİKA

Dosthane Kitap Kahve’de, İsmet Özel’in Düşünce Evreni Konuşulacak!

Dosthane Kitap Kahve’de, İsmet Özel’in Düşünce Evreni

Konuşulacak!

Dosthane Kitap Kahve, Dosthane Konuşmaları’nın altıncı programını şair ve düşünür İsmet Özel’in “düşünce evreni” ne ayırıyor.
İki program olarak planlanan İsmet Özel söyleşisinin ilkinde “şair ve şiiri” bağlamında konuşulan düşünürün, ikinci programda “düşünce dünyası” merkeze alınıyor.
Yolcu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer İdris Akdin’in moderatörlüğünde gerçekleşecek programın konuşmacısı şair ve mimar Mustafa Karaosmanoğlu olacak.
Tüm halkımız davetlidir.
Mustafa Karaosmanoğlu Kimdir?
1962’de o zamanlar Bafra’ya bağlı Ormancık Köyü’nde doğmuştur. Samsun Tekkeköy Lisesi’nden mezun olmuştur. Üniversite yıllarını Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde ikmal etmiştir. Üniversite yıllarında kısa bir süre tiyatro deneyiminden sonra Samsun’a dönmüştür. Yazı hayatına üniversite yıllarında başlamış olup, ilkyazı ve şiirlerini Konevi Dergisi’nde yayınlamıştır. Sonrasında Karçiçeği, Yolcu, Mor Taka ve Hece Dergisi’nde yazı, şiir ve denemeleri yayınlanmıştır. 2012 yılından itibaren Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda dışarıdan hizmet verecek bir statüde çalışmış, Çevre ve Şehir Dergisi’nde yerli ve yabancı mimarlara ve yazın adamlarına ilişkin portre çalışmaları yapmıştır. Sonrasında tekrar Samsun’a dönen Karaosmanoğlu, bir serbest mimarlık bürosunda mimar işçi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Karaosmanoğlu’nun “Yol Gitsin Ben Kalıyorum” ve “İnsan Dile Yalnızdır” isimlerini taşıyan iki şiir kitabı ile şehircilik, mimarlık ve çeşitli konularda denemeleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan şair, halen Samsun’da yaşamaktadır.
Ömer İdris Akdin Kimdir?
Yolcu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni.
Öykü ve denemelerini; Morgun Son Delikanlısı, Yol ve Kavil, Gerisi Hikâye, Kara Yazılar, Hasar Tespiti adlı kitaplarında yayınladı. Tarihte Rumlar ve Ermeniler, Gelişim Sürecinde Avrupa Birliği ve Türkiye, Mülakat-Yaşayan Edebiyat adıyla editoryal çalışmalar yaptı.
Ne Olmuştu?
Dosthane Kitap Kahve, 10 Mart 2019 tarihinde Dursun Ali Tökel (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi), Fikret Uslucan (Giresun Üniversitesi) ve Şaban Sağlık’ın (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi) “Okumak Kendini Bilmektir” başlıklı sunumlarıyla kapılarını okurlara açmıştı. Dosthane Konuşmaları’nın ikincisi “Kudüs Bizim Neyimiz Olur?” 16 Mart 2019 tarihinde, üçüncüsü “İsmet Özel: Şair ve Şiiri” 23 Mart 2019 tarihinde, dördüncüsü “Doğu Türkistan’ın Dünü, Bugünü” 30 Mart 2019 tarihinde, beşincisi “Türk Edebiyatında İki Üstat: Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç” 3 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşmişti.
Dosthane Kitap Kahve Hakkında
Dosthane Kitap Kahve, kitapseverlerin ücretsiz kitap okuyup çay içebileceği, kitap okuma gruplarına katılarak kitap müzakere edebileceği, sinema okumaları ve müzakerelerine katılabileceği, akademisyen ve yazarlarla buluşup, söyleşi ve sohbet yapabileceği yeni nesil bir kütüphanedir.