Çok öksüren çocuklara dikkat « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Çok öksüren çocuklara dikkat
Çocuklarda özellikle kış mevsiminde çok sık görülen öksürük bir çok hastalığın belirtisi olabilir.
Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Büşra Yılmaz, Çocuklarda oluşan sık öksürme ile ilgili bilgiler verdi.
Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Büşra Yılmaz, ‘’Öksürük üst hava yolundaki yabancı cisimlerin alt hava yollarına yani bronşlar ve akciğerlere geçmesini engellemek için olan bir reflekstir. Hasta olmayan bir çocuk da gün içinde ortalama 10-15 kez öksürebilir.
Bununla birlikte öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir. Öksürüğün sebebi basit bir soğuk algınlığı olabileceği gibi ciddi akciğer enfeksiyonlarında da öksürük görülebilir.
Özellikle 3 ayından küçük olan çocuklar, astım, allerji, bağışıklık sistemi hastalığı olan çocuklar akciğer enfeksiyonları açısından yüksek risk altındadır. Öksürük sebebinin anlaşılabilmesi için çocukların mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.’’ Dedi.

Çok öksüren çocuklara dikkat

Çok öksüren çocuklara dikkat Çocuklarda özellikle kış mevsiminde çok sık görülen öksürük bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Büşra Yılmaz, Çocuklarda oluşan sık öksürme ile ilgili bilgiler verdi. Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Büşra Yılmaz, ‘’Öksürük üst hava yolundaki yabancı cisimlerin alt hava […]