Çocukların aile ortamında sevgi ve sıcaklıkla büyümeleri çok önemli. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Dün Başardılar, Bugün Neden Olmasın? Projesi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET, TEKNOLOJİ

Çocukların aile ortamında sevgi ve sıcaklıkla büyümeleri çok önemli.

Vali Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak Hanımefendi,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen yemekte, Okul Destek Projesi ve Sosyal Uyum Projesi’nde yer alan çocuklar ve aileleriyle bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, “Okul Destek Projesi, bizim sosyal hizmet kuruluşlarında kalan çocuklarımızın dışında, sosyo-ekonomik yönden yoksun olan ailelerin çocuklarını desteklediğimiz bir proje. Kuruluşlarımızdaki çocuklarımızın her zaman yanındayız ve sürekli birlikteyiz. Ancak, ekonomik destek verdiğimiz ailelerin çocuklarıyla da sürekli olarak bir takım etkinliklerle bir araya geliyoruz. Bu etkinliklerdeki amacımız onların da daima yanlarında olduğumuzu hissetmeleridir. Sosyal Uyum Projesi’yle de ülkemizdeki sığınmacı ve mülteci çocukları aileleriyle birlikte hayatın her alanında desteklemeye çalışıyoruz. Bizim bakanlık olarak amacımız herhangi bir Türk vatandaşına ekonomik anlamda ne tür bir desteğimiz varsa bunu mültecilere ve sığınmacılara da hiçbir ayrım gözetmeksizin vermektir.” dedi.

Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise, “Şuanda dünya olarak çok zor sınavlardan geçiyoruz ve birçoğundan ne yazık ki sınıfta kalıyoruz. Size tüyleri diken diken eden, insanın kanını donduran bir rakam vermek istiyorum. Dünya üzerinde, 1. Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez en yüksek seviyede insan ülkelerini, vatanlarını ve şehirlerini terk etti. Şuanda bu yolla yer değiştiren insan sayısı 65 milyonu aştı. İnsanlar anılarını, ailelerini, kimi zaman çocuklarını ve geçmişlerini geride bırakarak bir yolculuğa çıktı. 2015 yılı sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum ama 2015 yılı benim için Aylan bebeğin kıyıya vurmuş cansız bedenidir. Biz Türkiye olarak bu acılar yaşanmasın ve son bulsun diye ülke sınırlarımızın dışında, belki hiç tanışmayacağımız ama duasını, yakarışını hissettiğimiz insanların yardım taleplerini geri çevirmeyen, kulaklarını tıkamayan, dünyadaki tek lider olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çabasıyla tüm mağdurların yanındayız.” diye konuştu.

Programda yaptığı konuşmada, sosyal hizmet anlamında son yıllarda ülkemizde çok ciddi çalışmalar yapıldığını dile getiren Vali Osman Kaymak,“Çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve engellilerle ilgili son 15 yılda çok büyük değişiklikler oldu. Sosyal yardımlar konusunda Avrupa’yla yarışan Türkiye Cumhuriyeti artık onların bile kıskandığı yardımları ve hakları insanlara vermeye başladı. Bu çerçevede biliyorsunuz ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kuruldu. Buna rağmen sosyal sorunlar devam ediyor. Fakat devletimizin özellikle dezavantajlı gruplara yönelik olarak yaptığı bu çalışmalar şüphesiz takdire şayandır. İstiyoruz ki kimsenin gözü yaşlı olmasın, kimse kendini çaresiz hissetmesin. O anlamda yardıma muhtaç kim varsa hepsine kucak açan ve onları anne-baba gibi sahiplenen bir devletimiz var Allah’a şükür.” şeklinde konuştu.

İlimizde 30 bine yakın göçmen olduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak, “Biz onları misafir kabul ediyoruz. Bizler kendi çocuklarımıza ne tür haklar veriyorsak aynı şekilde misafir çocuklara da vermeye çalışıyoruz. Onların yaşlısı ve engellisi de aynı şekilde devletimizden yardım alıyor, kendilerini burada garip hissetmiyorlar. Devletimiz gerçekten dünyada büyük bir mücadele veriyor. Ortadoğu’daki yaşananları izliyorsunuz. Bizler, bize sığınan insanları Avrupalıların yaptığı gibi botlarda denizde boğulmaya mahkum etmedik, kapılarımızı açtık. Çünkü biz büyük bir medeniyetin insanlarıyız, Türk-İslam kültürünün, Osmanlı’nın torunlarıyız, bize yakışan da budur. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiği gibi, bize sığınanlara kapımızı açma ve ekmeğimizi bölme kültüründen geliyoruz. O anlamda Türkiye şu anda göçmenlere en çok yardım eden ülkelerin başında geliyor.” dedi.

Türk milletinin misafirperverlik anlayışının çok önemli olduğunu kaydeden Vali  Osman Kaymak, “Göçmen çocuklarıyla kendi çocuklarımız arasında bir sorun yaşanmaması için bir Sosyal Uyum Projesi başlatıldı. Bu çerçevede bu tür programlar yapılıyor. Bir araya geliyoruz, yemek yiyoruz, aynı sofrayı paylaşıyoruz, çocuklarımızın okullarda eğitimleri yapılıyor, oyunlarla birbirlerini tanıyorlar. İlimizde göçmenlerle ilgili çok ciddi bir sorun yok. Zaman zaman ufak tefek şikayetler olsa da bunlar her yer olabilir. Ama Samsunlular gerçekten çok anlayışlı insanlar. Biz tabi göçmen vatandaşlardan da bulundukları bu şehrin kültürüne uymalarını, tanımalarını ve insanları rahatsız edecek tutum ve davranışlardan kaçınmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

Yaşlı, engelli ve yardıma muhtaç insanlarımızdan tek isteklerinin dua etmeleri olduğunu belirten Vali Osman Kaymak, “Onların yüzü güldüğü zaman dualarını almak bizim en büyük övünç vesilemiz. Ondan dolayı sizlerin duasına muhtacız.” dedi.

Toplumsal bir sorumluluğu üstlenerek yavrularımıza sahip çıktıkları için koruyucu ailelere teşekkür eden Vali Osman Kaymak, “Tabi ilimizdeki sayının daha da artması lazım. Yurtlarımızda 2-3 yaşlarında çocuklarımız var. Kucağınıza aldığınız zaman bambaşka bir duygu hissediyorsunuz. Lütfen çocuğu olmayan, imkanı olan ailelerimiz koruyucu aile müessesesini kurmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüze müracaat etsin. O çocuklar sizleri bekliyor. Devletimiz her türlü imkanı yurtlarda veriyor ama veremediği tek şey aile ortamındaki sevgi ve sıcaklık. Çocukların aile ortamında sevgi ve sıcaklıkla büyümeleri çok önemli.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Programa ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, koruyucu aile hizmetinden yararlanan çocuklar ve aileleri ile İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi çocuklar katıldı.