ÇOCUKLARDA SAFRA KESESİ TAŞLARI DAHA SIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI. « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

ÇOCUKLARDA SAFRA KESESİ TAŞLARI DAHA SIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI.

Çocukların safra kesesinde görülen taşlar hakkında uyarılarda bulunan Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, Bundan 20 yıl önce çocuklarda safra kesesi taşlarının nadiren görüldüğü, bunlarında yaklaşık %20 sinin herediter sferositoz, orak hücreli anemi, talasemi major gibi kanın yıkılmasına neden olan hemolitik anemi denilen kan hastalıklarına bağlı olduğunu, safra kesesi taşı olan çocukların mutlaka hemolitik anemi yönüyle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Günaydın “ Safra kesesi taşları (kolelitiazis) çocuklarda hemolitik hastalıkların yanı sıra karaciğer safra yollarının doğuştan hastalıkları, obezite, inflamatuar barsak hastalıkları, herhangi bir nedenle ince barsakların rezeksiyonu, uzun süreli parenteral beslenme, uzun süreli antibiotik kullanımı gibi nedenlerle de safra kesesi taşı oluşumunun çocuklarda gittikçe artmakta olduğunu görüyoruz.

Ayrıca fast food beslenme, obezite, yoğun bakım imkanlarının artması nedeniyle sepsis, kısa barsak gibi nedenlerle eskiden kaybedilen hastaların yaşadığı, bu hastalarda safra kesesinde taş oluşmasının daha sık görülmektedir. Çocuklarda safra kesesi taşının tedavisinin öncellikle ursedooksikolik asit (UDCA) denilen ilaç olduğunu, 3-6 aylık tedaviden sonra erimeyen taşlarda kolesistektomi denilen ameliyatın yapılması gerekmektedir. Çocuklarda da erişkinlerde olduğu gibi laparoskopik (kapalı) ameliyatla safra kesesinin alınabildiğini, bu ameliyatı çocuk cerrahlarının yaptığını vurgulayarak sözlerine son verdi.

ÇOCUKLARDA SAFRA KESESİ TAŞLARI DAHA SIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI.

ÇOCUKLARDA SAFRA KESESİ TAŞLARI DAHA SIK GÖRÜLMEYE BAŞLADI. Çocukların safra kesesinde görülen taşlar hakkında uyarılarda bulunan Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, Bundan 20 yıl önce çocuklarda safra kesesi taşlarının nadiren görüldüğü, bunlarında yaklaşık %20 sinin herediter sferositoz, orak hücreli anemi, talasemi major gibi kanın yıkılmasına neden olan hemolitik anemi denilen […]