Çocuklarda alerjiye dikkat « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Can Sergi’ sanatseverlerle  buluştu

EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SİYASET

Çocuklarda alerjiye dikkat

Çocuklarda alerjiye dikkat
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Ayşe Güroğlu, “çocuklarda alerjiye erken dönemde tanı koyulamayıp, gerekli önlemlerde alınmayınca sık hasta olma ihtimalleri yükseliyor” dedi.
Çocuklarda alerjik hastalıkların son yıllarda giderek arttığını ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Ayşe Güroğlu, erken dönemde de tanı koyulamayıp, gerekli önlemlerde alınmayınca çocukların sık hasta olduğuna dikkat çekti.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Ayşe Güroğlu, “Alerji, vücudumuz için zararlı olmayan yabancı bir maddeye karşı bağışıklık sistemimizin gereğinden fazla tepki vermesi durumudur.
Alerjik hastalık belirtileri çok farklı şekillerde ortaya çıkar. Çünkü alerjik reaksiyonda değişik organ ve sistemler farklı derecelerde etkilenebilir.
Alerjiler kendini deride döküntü, sindirim sistemi bozuklukları, nefes alma zorluğu, burunda ve gözde akıntı, kaşıntı ve kızarıklıklar şeklinde göstermektedir.
Ev tozları, kedi ve köpek tüyleri, polenler gibi bir çok çevresel etkenler alerjen madde özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle çocukları bunlardan korumak şarttır. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin birçok başka hastalık gibi astım ve alerjik hastalıklara daha az yakalandığı biliniyor. Düşük tuzlu diyet, balık gibi deniz ürünlerinden zengin beslenme ve C vitamini kullanımının astım semptomlarını azalttığı biliniyor. Alerjik yapılı bir anne, bebeğini emzirirken beslenmesinde birçok allerjen potansiyeli olan gıdaya dikkat etmek zorundadır.
Alerjen gıdadan sakınma, ev içi akar yoğunluğunu, nem oranını, küf-mantar oluşumunu azaltma, sigara dumanına maruz bırakmama, evde duvardan duvara halı bulundurmamak alerji tedavisinde alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.” diyerek sözlerine son verdi.