Çerkesler Gönüllerince Eğlendiler… « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

Çerkesler Gönüllerince Eğlendiler…

Çerkesler Gönüllerince Eğlendiler…
Serra Otelde, Samsun Turizm Ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen Çerkes gecesi coşkulu bir şekilde geçerken, İshak Akbay şarkılarıyla geceye damgasını vurdu.
Samsun Turizm Ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen geçeye Samsun Çerkes Derneğinin Eski Başkanlarından Servet Yıldız, Eyüp Baloğlu  ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bafra Şubesi ve ayrıca Türk Kızılay’ı Canik Şubesi basın sözcüsü Köksal Öner’de katıldı.

ATALARIMIZI DA BU VESİLEYLE SAYGIYLA ANIYORUZ
Kısa adı Samtiad olan derneğin yöneyim kurulu üyesi ve Samsun Çerkes Derneği Eski Başkanı Sedat Uygun Açılış konuşmasında, “Bu gecenin 22 Şubat tarihine denk gelmesinin kendileri açısından da farklı şeyler çağrıştırdığını dile getirdi. 22 Şubat Çeçen Sürgünü Yıl dönümü olduğunu ve sürgünde kaybettiğimiz atalarımızı da bu vesileyle saygıyla anıyoruz. Bizi bu gece tanıyacak Samsunlu hemşerilerimiz bu yönümüzü de bilsin araştırsın, isteriz. Bunun dışında daha önce Karadeniz Gecesi adında yaptığımız gecenin devamında bu ikinci gecemiz ve bu gecede Çerkesleri yakinen tanıtacağız. Yemek kültürümüzde, dans ve müziklerimizle, etnografya sergimiz ile kısacası Çerkesleri yakından tanıtacağımız bir gece olacak” dedi.

HALK DANSLARI TOPLULUĞU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Öte yandan Kadir Özyılmaz tarafından hazırlanan Çerkes Etnoğrafya sergisinde yüzlerce eser aldı. Serra Otelde Samsun Turizm Ve İş adamları derneği Çerkes gecesine gelen üç yüz misafir tarafından büyük ilgi gördü.  Gecenin sunuculuğunu yapan ve Çerkesce ve Türkçe söylediği şarkılarla izleyenleri coşturan İshak Akbay zaman zaman anlattığı komik hikâyelerle Çerkeslere dair tüyolar verdi. Bunun yanı sıra Fatih Baştuğ tarafından çalıştırılan Azamat Akademik Halk dansları topluluğu dansları ile izleyenleri büyüledi. Dansları izleyen konuklar bir taraftan Asiyenin Mutfağı tarafından hazırlanan birbirinden leziz Çerkes yemeklerini deneme şansı buldular.

ÇERKES GELİNLİKLERİ DEFİLESİ İLGİ ODAĞI OLDU
Gsb Gelincik Moda evi Çerkes gelinlikleri defilesi gecenin en farklı anlarından biriydi. Gece boyunca danslarla şarkılarla zaman zaman coşan, sürgün ve soykırım  ile zaman zaman duygulanan üç yüz misafir gecenin sonunda yaptıkları mahalli Çerkes düğünü ile  gönüllerince eğlendiler.
Köksal ÖNER
beyazgaste.com