CEMAL SAFİ ŞİİR YARIŞMASI 3 BİNDEN FAZLA KATILIMLA TAMAMLANDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

CEMAL SAFİ ŞİİR YARIŞMASI 3 BİNDEN FAZLA KATILIMLA TAMAMLANDI

CEMAL SAFİ ŞİİR YARIŞMASI 3 BİNDEN FAZLA KATILIMLA TAMAMLANDI

 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş tarafından ölümünün 2. Yılında Samsunlu şair Cemal Safi’yi anmak adına gerçekleştirilen şiir yarışması sonuçlandı.

 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş tarafından ölümünün 2. Yılında Samsunlu şair Cemal Safi’yi anmak adına gerçekleştirilen şiir yarışması sonuçlandı. Türkiye’nin birçok ili ve yurtdışı da dahil olmak üzere 3 binden fazla başvurunun olduğu yarışma da birinciliği Mersin’den Al Mektup adlı şiiri ile yarışmaya katılan Mustafa Doğan kazandı. 7 kişilik jüri ekibinin hassasiyetle yürüttüğü yarışma süreci boyunca vatandaşlar tarafından gösterilen yoğun ilgi sevindirdi.

 

TÜRK DÜNYASI ÖZEL ÖDÜLLERİ AZERBAYCAN’A GİTTİ

Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda başvurunun olduğu yarışmada Önder Eryılmaz (Bayburt) Bitti adlı şiiri ile 2’nci, Sait Küçük (Kars) Aşk adlı şiiri ile 3’üncü, Osman Kaya (İstanbul) Saçların adlı şiiri ile 4’üncü oldu. Türk Dünyası Özel Ödüllerini ise Azerbaycan’dan yarışmaya katılan Sen Öpünce adlı şiiri ile Aypara Mehmanova ve Sonsuzluk Hatırası adlı şiiri ile Nikbin Abbasov kazandı.

 

BU YARIŞMA İLE TÜRK EDEBİYATI KAZANDI

Yarışmanın gördüğü ilginin Türk edebiyatı adına çok sevindirici olduğunu belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Sanatın iki seçkin dalı olan şiir ve musîkiye hatırı sayılır izler bırakarak Türk Edebiyatında haklı bir yer edinen, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeye katkıları vesilesiyle Türkçeyi en iyi kullanan şair ödülüne layık görülen, Samsun’u çok seven, Samsunlu olmaktan gurur duyan ve bunu her vesileyle dile getiren Cemal SÂFİ, besteli bestesiz şiirleriyle sadece Samsun’un değil bütün Türkiye’nin bir değeri haline gelmiştir. Bu nedenle Samsunlu şairimizi aramızdan ayrılışının 2. yılında adına düzenlediğimiz bir şiir yarışması ile anmak istedik. Yarışmaya gösterilen ilgi bizleri oldukça sevindirdi. Yarışmada dereceye giren ve şiirleri ile renk katan tüm katılımcılara yürekten teşekkür ederiz” diye konuştu.