CANİK’TE DERS ZİLİ COŞKULU ÇALDI « Samsun Haber | Samsun Son Dakika Haberler

CANİK’TE DERS ZİLİ COŞKULU ÇALDI

Canik’te ders zili coşkulu çaldı

Canik’te öğrenci ve eğitimciler yeni eğitim – öğretim yılına merhaba derken, Başkan Osman Genç, ilk ders zilini çalarak öğrenci ve öğretmenlerin heyecanına ortak oldu. Başkan Genç, eğitime en çok yatırım yapan belediye olarak hedeflerinin bilgi çağında dünyayla yarışabilen bir eğitim olduğunu söyledi.

Uzun bir yaz tatilinin ardından yeni eğitim ve öğretim yılına merhaba diyen öğrenciler, ilk ders zilinin çalması ile birlikte ders başı yaptı. Canik Belediye Başkanı Osman Genç de, yeni eğitim ve öğretim yılının ilk gününde Hasköy Cumhuriyet İlkokulu’nda ilk ders zilini çalarak öğrencilerin ve eğitimcilerin heyecanına ortak oldu. İlköğretim Haftası nedeniyle okul bahçesinde düzenlenen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar’ın da katıldığı törende öğrencileri yalnız bırakmayan Başkan Genç, öğretmen ve öğrencilere başarı diledi.

EĞİTİME 200 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Öğrencilerin İlköğretim Haftası ile ilgili okudukları şiirler ve halk oyunları gösterisi ise renklenen törende konuşan Başkan Genç, “Gerek fiziki şartlarla gerekse donanımıyla dünyayla yarışabilen ve hatta dünyanın daha ilerisinde olan bir eğitim hedefliyoruz. 3. bin yılda artık rekabetçi bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji ve bilgi çağında söz sahibi ve güçlü bir ülke olmak için her alanda olduğu gibi eğitimde de en önde olmalıyız. İşte bu nedenle Canik Belediyesi olarak eğitime en fazla yatırım yapan belediye olduk. Eğitime fiziki, teknolojik ve arsa tahsisi olmak üzere 200 milyon lira yatırım yaptık. Hepsi geleceğimiz olan yavrularımız için” dedi.

SAMSUN EĞİTİMİNE KATKI

Bir ülkenin en büyük zenginlik kaynağının yetişmiş insan gücü olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, “ Ülkemiz genç nüfusa sahip olması açısından avantajlı durumda. Ancak eğitimsiz bir gençlik avantaj değil, dezavantaj olur. Bu nedenle eğitim deyince bizim için akan sular duruyor. Bu noktada bizler Canik Belediyesi olarak okullarımızın fiziki yapılarını düzeltmek, yavrularımıza sağlıklı ortamlarda eğitim olanağı sunmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Yaptığımız eğitim yatırımlarıyla sadece Canik’i değil, Samsun’u da eğitimde daha ileriye taşıyoruz. Eğitimin içinden gelen ve eğitime önem veren bir Belediye Başkanı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitime olan katkılarımız devam edecek” diye konuştu.

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI KUTLADI

Eğitimin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu ifade eden Başkan Genç, şunları söyledi: ” Çocuklarımız artık fiziki şartları iyileştirilmiş teknolojik eğitim yuvalarında geleceğe hazırlanıyor. Canik artık anaokulundan üniversiteye eğitimin tüm kademelerine sahip bir eğitim merkezi. Gençlerimiz ne kadar bilgili, donamlı, aynı zamanda ahlaki ve manevi değerlerini önemseyen olurlarsa şehrimizin ve ülkemizin de geleceği o kadar sağlam olur. Çocuklarımızdan isteğimiz, başarılı, bilgili, donanımlı bireyler olarak yetişmeleri. Bu vesileyle tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin yeni eğitim–öğretim yılını en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl dilerim.”

UZUNLAR’DAN TEŞEKKÜR

Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar da, Canik ilçesi olarak çok şanslı olduklarını belirterek, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim yuvalarımızın niceliğinin ve niteliğinin artması için çalışıyoruz. Bu konuda Canik’te çok iyi noktaya geldik. Bunda sayın Belediye Başkanımızın payı çok büyük. Sayın başkanımızın eğitim kökenli olması, eğitimle ilgili tüm eksikliklerde desteğini esirgememesi ve eğitime yaptığı yatırımlar takdire şayandır. Kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmalarından ardından Başkan Genç, ilk ders zilini çalarak, Canik’te yeni eğitim-öğretim dönemini başlattı. Canik’te ilk ders zili ile birlikte 18 binden fazla öğrenci sınıflarındaki yerlerini aldı.